poniedziałek, lipca 09, 2018

"PODRÓŻE PO LUDZKIM CIELE" Gavin Francis, tłum. M. Studencki, Wyd. Bukowy Las 2018


"(...) Anatomia jest zbyt ważna i cudowna, żeby ukrywać ją przed światem lub pozostawiać paru specjalistom." Dlatego Gavin Francis, praktykujący lekarz i brytyjski pisarz, dzieli się swoim doświadczeniem w swojej świetnej książce pt. "Podróże po ludzkim ciele". I wychodzi mu to doskonale! W efekcie powstał fascynujący podręcznik po anatomii i fizjologii człowieka, thriller medyczny, książka popularnonaukowa oraz non-fiction! Lektura wciąga od pierwszych stron!

Można by zapytać: kim jest Gavin Francis w porównaniu z Jürgenem Thorwaldem- genialnym pisarzem i historykiem medycznym? Otóż Gavin Francis... jest zupełnie kimś innym. Nie można ich porównywać, bo każdy z nich wnosi coś zupełnie odmiennego. Thorwald przenosi czytelnika w czasy historyczne, opisując fakty, nie skupia się na emocjach. Francis z kolei, jako lekarz- praktyk pisze emocjonalnie, dzieląc się z czytelnikiem swoimi przeżyciami, co- przynajmniej we mnie- budzi sympatię i podziw. Poza tym Thorwald pisze rzeczowo, natomiast Francis poetycko, jakby był wielkim romantykiem, co znowu mi imponuje- pisać o układzie wydalniczym, jak o dziele sztuki?- to trzeba być człowiekiem niezwykłym. W każdej podróży po ludzkim ciele tego brytyjskiego lekarza czuć fascynację, pasję, oddanie pacjentom.

"Medycyna to moja praca, ale rola lekarza pozwala mi poznawać także kondycję ludzką. Codzienne wizyty pacjentów odsłaniają przede mną słabe i silne strony naszej natury, a triumfalne powroty do zdrowia przeplatają się z rozczarowaniami. Praktyka lekarska jest jak wędrówka przez krajobraz życiorysów i ciał innych ludzi. Najczęściej poruszam się w dobrze znanych okolicach, lecz czasem szlak wiedzie na manowce, toteż zdarza się i tak, że któregoś dnia dostrzegam nową panoramę. Medycyna jest nie tylko podróżą przez anatomię i historie poszczególnych pacjentów: to również odkrywanie coraz to nowych możliwości, jakie stwarza samo życie; to przygoda w samej istocie człowieka i człowieczeństwa." Jeżeli Was również fascynuje niezwykłość ludzkiego ciała wraz z dygresjami i ciekawym kontekstem, pozwólcie się porwać w podróż od głowy po same stopy (w takim porządku są też ułożone rozdziały), a jako przewodnika koniecznie wybierzcie
Gavina Francisa!

Nowość wydawnicza, która prowadzi do bezsenności! (...przynajmniej na czas lektury 😉)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...