poniedziałek, lipca 30, 2018

GRA PLANSZOWA "ŁAP ZA SŁÓWKA!"


Oto gra dla lubiących łapać innych za słówka 😄. Pamiętacie zabawę w "Kraj i miasta"? Grało się w nią, kiedy już nie wiedziało się, co ze sobą zrobić: w wakacje, w szkolnej świetlicy, w domu, z rodzeństwem, z dziadkiem... Kultowa rozrywka! "Łap za słówka" bardzo mi tę zabawę przypomina, choć różnią się bardzo, ale jakiś sentyment jednak przywołuje 😊.

Ok, ale o co chodzi w "Łap za słówka"? Celem gry jest wymyślenie 3 słów ze swojej wylosowanej kategorii oraz jednocześnie wymyślenie słów z kategorii swoich przeciwników.

Zabawę uatrakcyjniają gotowe elementy gry: kafelki z literami, 6 kostek z symbolami, żetony punktów, zasłonki, za którymi ukrywamy wymyślone słowa przed pozostałymi graczami, klepsydra oraz "firmowy" notes.

Na stole, kocu piknikowym, ręczniku plażowym lub po prostu na trawie, rozkładamy kafelki z literami w zakrytym stosie. Na środku rozkładamy żetony punktów, klepsydrę i kostki. Każdy gracz (a może ich być od 2 do 6) rozkłada przed sobą zasłonkę, kartkę z notesu oraz coś do pisania. Zaczyna najmłodszy. Rzuca wszystkimi sześcioma kostkami. Następnie wybiera spośród nich jeden wyrzucony symbol i umieszcza tę kostkę przed sobą. Kolejnym graczem jest ten, kto siedzi po lewej stronie od pierwszego zawodnika. Wybiera on także swoją kostkę, umieszczając ją przed sobą. Następny gracz robi to samo, i następny, i następny- w zależności od tego, ilu jest graczy. Niewybrane kostki lądują na boku. Pewnie jesteście ciekawi, jakie symbole zamieszczone są na kostkach, hę? Otóż mamy:
Potrawy
Pojazdy
Zabawki i nazwy gier
Zwierzęta
Miasta
Sport
Napoje
Muzyka
Książki
Owoce i warzywa
Woda
Ubrania
Słodycze
Państwa
Zawody
Elektronika
Film
Rośliny

Kategorie można uogólniać lub zawężać, w zależności od umowy z graczami. Podpowiem, że z młodszymi uczestnikami lepiej umówić się na szeroką skalę danej kategorii. Chociaż... zabawa wcale nie jest taka prosta, nawet dla tych starszych!


Gramy dalej! Teraz jeden z graczy odwraca kafelek z literą z wierzchu stosu i odwraca klepsydrę- uwaga, czas start! Wszyscy jednocześnie i jak najszybciej zapisują słowa zaczynające się na podaną literę i pasujące do swojej kategorii. Ma ich być maksymalnie 3- zapisujemy je po lewej stronie kartki. Jednak to nie koniec! Należy wymyślić jeszcze słowa pasujące do kategorii przeciwników, maksymalnie tyle słów, ilu jest graczy (nie ważne ile słów z jakiej kategorii)- zapisujemy je po prawej stronie.

Czas minął, następuje punktacja! Rozpoczynając od pierwszego gracza, każdy po kolei czyta głośno zapisane wyrazy. Jeśli ktoś ma to samo słowo, musi się przyznać, a czytający wykreśla je ze swojej kartki. Za każdy pozostały wyraz ma punkt. Kto ma najwięcej punktów- wygrywa!

Zabawa jest imponująca i wyczerpująca intelektualnie 😥. Jest przy niej sporo śmiechu! Nadaje się na rodzinne popołudnie, jak i imprezę w gronie znajomych. Jeśli lubicie zabawy słowne: Scrabble, Rummikub, Grę słów, czy wspomniane Kraj i miasto- będziecie zachwyceni!2 komentarze:

  1. Świetna gra ! Pozdrawiam znad filiżanki kawy !

    OdpowiedzUsuń
  2. Recenzja wygląda bardzo fajnie - na pewno wypróbujemy tę grę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...