poniedziałek, lipca 16, 2018

"JEDYNA HISTORIA" Julian Barnes, Wyd. Świat Książki 2018


"Wolelibyście kochać bardziej i bardziej cierpieć czy mniej kochać i mniej cierpieć? Oto, jak sądzę, ostatecznie, jedyne rzeczywiste pytanie.

Możecie zauważyć- słusznie- że w rzeczywistości nie ma takiego pytania. Bo nie mamy wyboru. Gdybyśmy mieli wybór, wtedy istniałoby pytanie. Ale nie mamy, więc nie istnieje. Kto potrafi zapanować nad tym, jak bardzo kocha? Jeśli możesz nad tym zapanować, wtedy to nie jest miłość. Nie wiem, jak należałoby określić ten stan, ale to nie jest miłość.

Większość z nas ma do opowiedzenia tylko jedną historię. Nie chcę przez to powiedzieć, że w życiu przydarza nam się tylko jednak rzecz: jest niezliczenie wiele wydarzeń, które obracamy w niezliczenie wiele historii. Ale tylko jedna się liczy, tylko jedną naprawdę warto opowiedzieć. Oto moja. (...)"


19-letni Paul wchodzi w romans z 48- letnią Susan- żoną pana Słoniowe Portki oraz matką dwóch dorosłych już córek. Kobieta nie uwodzi go, nie inicjuje seksualnie, nie matkuje. Susan zachowuje się, jakby była bratnią duszą Paula, jakby byli na tym samym etapie życia, choć ewidentnie ta dojrzała dziewczyna niejedno w życiu przeszła.

Ci dwoje przeżywają swoją historię nietuzinkowej miłości, pełną wzlotów i upadków- jak to w każdej miłości bywa, a książka jest opisem jej wspomnień. Sposób narracji sprawia, że ma się wrażenie, jakby oglądało się amerykański film obyczajowy z serii Romantyczny wieczór.

"Jedyna historia" to nie ckliwa opowieść, a raczej przeżycie silnych emocji (nie zawsze pozytywnych), próba zrozumienia młodości, podzielenia się z czytelnikiem uczuciem bezradności, a także filozoficzne poszukiwania.

"Czasem zadawał sobie pewne pytanie dotyczące życia. Które wspomnienia są prawdziwsze, te szczęśliwe czy te nieszczęśliwe? Ostatecznie uznał, że na to pytanie nie ma odpowiedzi.(...)".

"Jedyna historia" to jedna z nowości wydawniczych, którą polecam nie tylko na wakacje 😉.

3 komentarze:

  1. Polecę siostrze, to bardziej jej klimaty, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi bardzo ciekawie - na pewno chętnie zajrzę do tej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna pozycja na prezent. A święta coraz bliżej ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...