poniedziałek, października 10, 2016

"O DZIEWCZYNKACH I CHŁOPCACH DLA CHŁOPCÓW I DZIEWCZYNEK", A. Olejarczyk, wyd. Dreams 2016


Poszukuję mądrej literatury o rozwoju psychoseksualnym dzieci. Poradników dla rodziców o tej tematyce właściwie nie ma. Nawet książek dla pedagogów i psychologów jest jak na lekarstwo. A szkoda, bo to przecież istotny aspekt- nie można o nim milczeć!


Jak rozmawiać z najmłodszymi (ze swoimi pociechami, ale i uczniami) o miłości, dojrzewaniu, różnicach między płciami, skoro nikt nas tego nie nauczył, autorytetów nie ma, specjaliści milczą (bo muszą), a tylko politycy i ludzie kościoła głoszą wszem i wobec pseudonaukę?!


Książek dla dzieci poruszających wspomnianą temat jest jakby więcej, lecz większość zawiera błędy bądź kłóci się z moimi osobistymi wartościami. Udało mi się jednak znaleźć tytuł, który trafia do przedszkolaków, przekazując prosto i obrazowo FAKTY.


"O dziewczynach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek" zaczyna się od przedstawienia różnic w wyglądzie między dziećmi, by przejść do pojęć płci- dziewczynki, chłopca, kobiety i mężczyzny. Dalej mądrze wyjaśniona została czułość- czym ona jest, jak ją okazywać, oraz że zarezerwowana jest tylko dla najbliższych. W końcu, mowa i o nagości i intymnych częściach ciała:

"Nikt nie ma prawa kazać ci ich sobie pokazywać lub ich dotykać, chyba że jesteś u lekarza lub któryś z rodziców pomaga ci się umyć."


Jednak najbardziej interesującym najmłodszych zagadnieniem jest skąd się biorą dzieci. Moim zdaniem, zostało to tutaj doskonale przedstawione. Bez zbędnych opisów, których maluch nie rozumie lub które mogłyby go przerazić, ale zaspokajając dziecięcą ciekawość. Książeczka jest także bogato ilustrowana. Proste obrazy również przyczyniają się do zmniejszenia barier i lepszego zrozumienia tekstu.


Wszystkie treści zawarte w książce zostały wyjaśnione na poziomie wrażliwości i możliwości poznawczych przedszkolaków. Autorka podejmuje ważne tematy, które warto poruszać na co dzień we wielu sytuacjach. Dzięki temu seksualność nie będzie tabu. To nie prawda, że edukacja seksualna demoralizuje dzieci! Nie podejmowanie powyższych tematów ma jeszcze gorsze skutki! A jak powiedział kiedyś polski seksuolog Wiesław Sokoluk: "Liczy się nie tylko rzetelność odpowiedzi, ale też i styl". Dlatego właśnie warto mieć i wracać z dziećmi do lektury "O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek". Szczerze polecam!

Kategoria wiekowa: 3-8
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda
4 komentarze:

 1. Świetna lektura, która na pewno przyda się dla mnie z dwóch powodów - jestem mamą, zatem za jakiś czas mój syn zacznie interesować się swoim ciałem oraz padną pytania, na jakie warto byłoby udzielić rzetelnej odpowiedzi. A do tego jestem pedagogiem i nauczycielem z zawodu, więc i z dzieciakami trzeba będzie pogadać o takich sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mamy tą książkę, naprawdę jest świetna. Moja córka ją bardzo lubi, a przekaz taki prosty, ale wszystko z wyczuciem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię czytać moim dzieciom do snu :) Tej książeczki jeszcze nie znałam, dlatego chętnie do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekna grafika.
  I temat wazny :-)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...