Dzieci i ryby głosu nie mają? Bzdura!
Jeden klaps w pupę, to nie jest jeszcze bicie? Bzdura!
Dorośli mogą przeglądać telefon, przeszukiwać szafki lub czytać korespondencję dzieci? Też bzdura!
Czas najwyższy poznać prawa najmłodszych i czym prędzej uświadomić je samym dzieciom! Ktoś zapyta- "ale po co to robić?". Jak to ujął Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak: "(...) Dorośli powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nigdy nie stoją w sprzeczności z ich prawami, lecz je uzupełniają i uszlachetniają. Dzieci zaś powinny znać swoje prawa, aby móc głośno upominać się o ich przestrzeganie i uczyć się odpowiedzialności w rozumieniu oraz przestrzeganiu praw wszystkich ludzi. (...)".
Jak przeprowadzić z najmłodszymi rozmowę na temat ich praw? Proponuję, by pierwszym krokiem była lektura książki dla dzieci pt. "Moje prawa ważna sprawa!". Książka ta -świetnie napisana-nawiązuje do Konwencji Praw Dziecka. Tłumaczy w prosty sposób to, co każdy junior wiedzieć powinien. Autorki opisują sytuacje dnia codziennego, których bohaterami są- oprócz szkrabów starszych i młodszych- rodzice, dziadkowie, wychowawcy, koledzy, konduktor, nieznajomi i inni.
O czym przeczytacie w książce? Które artykuły Konwencji Praw Dziecka porusza?
Młody człowiek:
"Może mieć swoje tajemnice i sekrety i nikt bez jego pozwolenia nie może w nie ingerować" (według art. 16 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Państwo, w którym mieszka, powinno zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i rozwoju" (według art. 6 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Aby zdobyć wiedzę, ma prawo korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł- książek, czasopism, telewizji, radia i internetu" (według art.17 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Wszystkie dzieci mają takie samo prawo do zabawy, nauki czy dobrego traktowania, nawet jeśli są chore lub niepełnosprawne" (według art. 23 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Jeśli jest adoptowany, ma prawo o tym wiedzieć, może też poznać swoich biologicznych rodziców" (według art. 7 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Od urodzenia przysługuje mu imię, nazwisko, akt urodzenia i obywatelstwo państwa, które będzie broniło jego praw" (według art. 7 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Ma prawo do czasu wolnego od nauki- na odpoczynek i zabawę" (według art. 31 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Nawet jeśli nie mieszka z jednym z rodziców, może się z nim spotykać i spędzać czas, kiedy tylko tego potrzebuje. Nikt nie może rozdzielić go z rodzicami bez ważnego powodu" (według art. 9 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Zawsze może wyrażać swoje poglądy na każdy temat, pamiętając, żeby nie ranić przy tym innych" (według art. 13 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Może wyrażać swoje zdanie i wypowiadać się przed sądem w sprawach, które jego dotyczą" (według art. 12 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Państwa, w których dzieci nie potrafią czytać i pisać, powinny zrobić wszystko, by zlikwidować analfabetyzm" (według art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Jeśli wybuchłaby wojna, państwo musi dziecko chronić wszystkimi możliwymi sposobami" (według art. 38 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Nikomu, nawet rodzicom, nie wolno go źle traktować, bić ani znęcać się nad nim w inny sposób" (według art. 19 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Ma prawo się uczyć, a w szkole wszyscy, i uczniowie, i nauczyciele, powinni traktować go godnie i z szacunkiem" (według art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Jego ciało jest jego świątynią. Nikomu nie wolno wykorzystywać go seksualnie" (według art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka)
"Nikomu nie wolno zmuszać go do pracy, która jest dla niego niebezpieczna lub szkodliwa, ani wykorzystywać go zarobkowo" (według art. 32 Konwencji o Prawach Dziecka)
Szczerze polecam książkę "Moje prawa ważna sprawa!". Jest to idealny prezent na nadchodzący Dzień Dziecka, jak i bez okazji. Lektura obowiązkowa w domu oraz w przedszkolu i szkole!
...Każde DZIECKO to wartościowy człowiek...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.