piątek, maja 29, 2015

"JAK BYĆ RODZICEM, JAKIM ZAWSZE CHCIAŁEŚ BYĆ", A. Faber, E. Mazlish, Wyd. Media Rodzina 2015


Mam nadzieję, że czytaliście "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły"- ponadczasowy i praktyczny poradnik, które odmienia rodzicielstwo na lepsze. Autorki przyznają się w nim do własnych wychowawczych błędów i przedstawiają skuteczne ich rozwiązania. Na początku lat 90. wydały również inne wartościowe publikacje dla rodziców, które są nadal aktualne i nic nie wskazuje na to, by coś się w tej kwestii zmieniło. Są to godne polecenia tytuły: "Rodzeństwo bez rywalizacji", "Jak mówić do nastolatków żeby nas słuchały. Jak słuchać żeby z nami rozmawiały", "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole" oraz "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci".

Książka "Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być" to zapis najważniejszych wniosków z warsztatów, które ekspertki przeprowadziły w USA, Kanadzie oraz w innych miejscach na świecie. To esencja z ich wcześniejszych poradników, a jednocześnie zeszyt ćwiczeń do treningów dla rodziców.


W jaki sposób nauczyć dzieciaki, by stały się odpowiedzialne? W jaki sposób mają ponosić konsekwencje swoich czynów? Karać czy nie karać? Jak angażować je do włączania się w domowe obowiązki? Jak rozmawiać o uczuciach i potrzebach swoich i dziecka? Jak nie ranić bliskich swoim gniewem? Jak sobie radzić ze złością w rodzinie? Te pytania zadają sobie rodzice na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej. I jakie są na nie odpowiedzi? Adele Faber i Elaine Mazlish przyznają, że nie ma odpowiedzi idealnych, lecz warto ćwiczyć te, które świadczą o zrozumieniu, akceptacji i szacunku do dziecka. Rozmowy te nie są proste, nie przychodzą nam do głowy od tak, ich sukces zależy przede wszystkim od podejmowania prób i błędów, czyli od treningu.

Trudności pojawiają się nawet w wydawałoby się łatwej sprawie chwalenia najmłodszych. Macie podobne doświadczenia?:
Dlaczego moje dzieci czasami nie przyjmują moich pochwał? Mówię córce: "Jesteś bardzo mądra", a ona na to: "Liza jest mądrzejsza". Mówię, że jest piękna, a ona: "Ale za gruba". Chwalę, że jest fantastyczną starszą siostrą, utalentowaną artystycznie, a ona bije młodszą siostrę i krzyczy, że nie umie rysować. Jakby chciała udowodnić, że się mylę.
Jeszcze gorzej jest z synem. Rzucał do kosza i w końcu udało mu się trafić. "Wspaniale! Jesteś doskonały!"- krzyknęłam, a on odłożył piłkę i wrócił do domu. Nic nie rozumiem. Zawsze kiedy próbuję chwalić moje dzieci, spotykam się z ich niechętną reakcją.
(fragment książki)

No i co zrobić w takiej sytuacji? Przestać chwalić? Nie. Wystarczy opisać, to co widzimy- po prostu. Na przykład: "Miałeś problem, ale udało ci się go rozwiązać!". Brzmi szczerzej, niż "Jesteś wspaniały", prawda?

Po dużą ilość mądrych rozwiązań odsyłam Was do najnowszej książki Adele Faber i Elaine Mazlish. Wspomnę jeszcze, że zawiera ona równie przydatną płytę audio z ćwiczeniami, które warto wykonać, by stać się lepszym rodzicem.

2 komentarze:

  1. Książka myślę, że nie tylko dla rodziców. Daleko mi jeszcze do macierzyństwa, ale jestem starszą siostrą i jakby nie patrzeć też się przyczyniam do wychowania mojej malutkiej siostry. Po tę książkę sięgnęłabym bardzo chętnie po pierwsze, żeby poszerzyć swoją wiedzę z psychologii, po drugie, żeby móc lepiej i fajniej dogadywać się z moją siedmiolatką i po trzecie... po prostu ta książka wydaje mi się warta uwagi. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kropko, jesteś odpowiedzialną, mądra Siostrą. Sama chciałabym taką być i taką posiadać! Pozdrawiam Cię ciepło :)

      Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...