czwartek, listopada 06, 2014

"TWOJE KOMPETENTNE DZIECKO", J. Juul, Wyd. MiND 2012


Książki Jespera Juul'a to wyjątkowe publikacje. Trudno je umieścić w kategorii poradników dla rodziców, bliżej im raczej do literatury psychologicznej dla tychże adresatów. Autor daleki jest od dawania rad, metod wychowania czy nawet moralizowania. Jesper Juul umiejętnie dzieli się swą wiedzą, doświadczeniem, przykładami, dzięki czemu dociera do serca i głowy czytelnika o wiele dosadniej. Nie wstydzi się przyznać do wychowawczych porażek, pokazując tym samym, że jest człowiekiem równym innym rodzicom. Jednocześnie daje wszystkim równe prawo do popełniania błędów. Nie udaje ważnej osobistości, nie powołuje się na badania naukowe, nie wynosi na piedestał swoich specjalistycznych sukcesów.  I za to go cenię.

"Twoje kompetentne dziecko" to nie jest książka lekka i łatwa w odbiorze. Trudno ją przeczytać w jeden wieczór, lecz w tym przypadku to zaleta. Poruszane w niej kwestie wywołują refleksje, budzą emocje, nawołują do wspomnień wcześniejszych zachowań, skłaniają do bacznej obserwacji siebie, jak i dziecka. Rozumiejąc jeden aspekt, możemy dopiero poznać i zrozumieć następny.

Po lekturze i pracy z "Twoim kompetentnym dzieckiem" w życiu rodzinnym wiele się zmienia. Powoli zaczynasz rozumieć sygnały wysyłane przez pociechy. Już uświadamiasz sobie, że złe zachowanie to nie złośliwość, a przekaz, pewnego rodzaju komunikat. Jako rodzice jesteśmy dla swych szkrabów (młodszych i tych starszych) najważniejszymi osobami. Dlatego też najmłodsi (nawet noworodki!) chcą współdziałać z nami, naśladując nas bądź stawiając opór. Odczytując prawidłowo ich postępowanie, możemy uniknąć problemów wychowawczych, wzmocnić poczucie własnej wartości obu stron, budować zaufanie i wzajemny szacunek, konstruktywnie wyrażać emocje.

"Dzieci traktowane z szacunkiem, innych traktują też z szacunkiem.
Dzieci, o które się dba, dbają o innych.
Dzieci, których integralności się nie narusza, same nie naruszają cudzej integralności."

Zachowuj się tak, jakbyś chciał, by zachowywało się twoje dziecko.

Zwracanie uwagi na kompetencje dzieci to z pewnością nowy model wychowania. Daleki od autorytarności, przemocy fizycznej i psychicznej, od odwiecznych zasad, że "dzieci głosu nie mają". Kompetencja dzieci nie ma także wiele wspólnego z pozostawianiem ich samym sobie, decydowaniem o własnym losie. Dzieci są wrażliwe, pozbawione życiowego doświadczenia, zależne od dorosłych, lecz są także kompetentne, są lustrem emocji i zachowań najbliższych osób. Dlatego zacznijmy je traktować poważnie.

By zrozumieć kompetencje swoich dzieci, sięgnijcie po książkę Jesper'a Juul"a. Szczerze polecam wszystkim świadomym rodzicom!

Przeczytaj inne moje recenzje książek tego autora:
"Uśmiechnij się! Siadamy do stołu"
"NIE z miłości"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...