środa, listopada 19, 2014

"KIEDY ZŁOŚĆ RANI. JAK UCISZYĆ WEWNĘTRZNE BURZE?", M. McKay, P.D. Rogers, J. McKay, Wyd. MiND 2014


Złość to emocja dobra i potrzebna, jak każda inna. Jej celem jest obrona przed fizycznym bądź psychiczny atakiem. Jest także pożądaną reakcją, gdy ktoś narusza nasze granice, jak również "pomaga przezwyciężyć strach związany z zabezpieczeniem własnych potrzeb. Wiele osób wierzy w to, że nie mają prawa prosić o to, czego chcą. Sądzą, że nie zasługują na szczęście. Bez mobilizującego efektu, jaki daje złość, takie osoby po prostu nigdy nie zdobyłyby się na odwagę zakomunikowania swoich potrzeb" (fragment książki). Przede wszystkim jednak, zadaniem gniewu jest redukcja stresu.

Na temat złości istnieje wiele mitów. Autorzy książki "Kiedy złość rani" obalają cztery podstawowe:
1. Złość jest zdeterminowana procesami biochemicznymi zachodzącymi w naszym organizmie;
2. Złość i agresja to instynktowne reakcje i zachowania ludzi;
3. Frustracja rodzi agresję;
4. Zdrowo jest pozwolić sobie na wybuch złości.

Warto raz na zawsze, zrozumieć przyczyny tej trudnej emocji. Może w końcu sami odkryjemy, że mamy z nią problem? A może już od dawna żyjemy z furiatem, złośnikiem, agresorem?

Złość jest jedną z najniebezpieczniejszych emocji. Jej granice są bardzo cienkie, więc łatwo je przekroczyć, wchodząc w agresję. A wówczas ranimy bliskich, współpracowników, znajomych, być może zwierzęta, niszczymy przedmioty. Lecz również, jak przekonują M. McKay, P.D. Rogers oraz J. McKay, "wiele osób płaci za swoją chroniczną złość poczuciem wyobcowania. Przyjaciele się oddalają, związki miłosne rozpadają (...). Pogrążona w gniewie osoba nie czuje lub nie ma dostępu do życzliwości innych, nawet jeśli w jej otoczeniu znajdują się życzliwe osoby, (...) nie zauważa ich szczerości i nie potrafi jej docenić". Złość prowadzi także do utraty dobrego samopoczucia, zachowań autodestrukcyjnych, trudności w relacjach zawodowych, jak i problemów ze zdrowiem (nadciśnienie, choroby układu krążenia oraz układu pokarmowego).

Czy jest szansa uciszyć wewnętrzne burze? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, iż ZŁOŚĆ JEST WYBOREM. Nie musisz się złościć! Zrozum więc, dlaczego to jednak robisz. Poradnik "Kiedy złość rani" udowadnia, że istnieją skuteczne metody radzenia sobie z gniewem. Omówiono w nim wiele z nich, jak i podano efektywne ćwiczenia.

Publikacja ta jest jedną z podstawowych, wykorzystywanych przez specjalistów zajmujących się tematem złości, agresji i stresu na całym świecie. Pracują z nią samodzielnie także osoby nie radzące sobie z gniewem.

"Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?" warto kupić, jeśli zmagacie się z omawianym tu problemem.

2 komentarze:

  1. Chyba kupię, bo jak czasem dzieci dadzą w kość to naprawdę baaaardzo nie chcę na nie krzyczeć. Tylko jak to poskromić...?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety znam to uczucie, dlatego postanowiłam popracować nad sobą. Książka pomaga...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...