poniedziałek, maja 27, 2019

"UWAŻNOŚĆ I SPOKÓJ ŻABKI" Eline Snel, tłum. M. Falkiewicz, Wydawnictwo CoJaNaTo 2015W


Współczesne dzieci mają ogromne problemy z koncentracją, emocjami, radzeniem sobie ze stresem. Każdego niemal dnia w różnych sytuacjach stawiane są im wygórowane oczekiwania, skłaniane są do rywalizacji, poddawane napięciom, żyją w pośpiechu, przebodźcowanej rzeczywistości...I nie mam tu na myśli młodzieży, a najmłodszych. Nasze dzieci potrzebują pomocy!


Wszyscy- i dzieci, i my, rodzice- potrzebujemy relaksu. Nie możemy myśleć o nim, jak o luksusie- każdy z nas MUSI się w końcu odprężyć! Jednak, im więcej napięć w naszym życiu, tym trudniej się zrelaksować. A kiedy jesteśmy przemęczeni i przebodźcowani, trudno o koncentrację, wyciszenie i spokój. I tak oto koło się zamyka.

Niestety nikt nie nauczył mnie odprężania- nie uczyli tego w szkołach 30 lat temu, poza tym czy ówcześni dorośli myśleli o relaksie?! Jeżeli pozwalałeś sobie na wypoczynek w ciągu dnia, byłeś leniem! Dziś jednak żyje się inaczej, przede wszystkim szybciej, głośniej, mocniej, więcej, ale i nasza świadomość jest inna. Wiemy już, że każdy człowiek ma prawo i potrzebuje odprężenia, często jednak pojawia się pytanie: jak to się robi? Jak się wyciszyć i pomóc swojemu dziecku lepiej się koncentrować?

Od dawna słyszałam same superlatywy o poradniku dla rodziców pt. "Uważność i spokój żabki" (do kupienia tutaj), ale ciągle odkładałam zakup z różnych powodów. W końcu kilka miesięcy temu postanowiłam po nią sięgnąć i teraz żałuję, że nastąpiło to tak późno. Tyle straconych lat 😉...

Książka w prosty sposób wyjaśnia czym jest uważność i jak można ją praktykować na co dzień z dziećmi lub samemu. W osobnych rozdziałach zawarto opis często znanych nam sytuacji z życia rodzinnego oraz kilka ćwiczeń, wskazówek, które pozwolą nam w takich momentach znaleźć wyciszenie. Pokazano tu na przykład w jaki sposób być bardziej uważnych rodzicem, jak w trudnych chwilach koncentrować się na oddechu, jak trenować uwagę, jak pozbywać się natrętnych myśli, radzić sobie z trudnymi emocjami, mniej zamartwiać się, być bardziej cierpliwym oraz czego potrzebuje wiele z nas (myślę raczej o nas- matkach niestety...)- jak nauczyć się odpuszczania sobie różnych zachowań, myśli czy emocji. Każde z ćwiczeń pasuje zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, choć docelowo jest adresowane do najmłodszych w wieku 5 do 12 lat i ich rodziców.

Poradnik napisany został zrozumiałym, prostym, pełnym miłości językiem. Ponadto dołączono do niego płytę CD z praktycznymi ćwiczeniami, które nawiązują do konkretnych rozdziałów, ale można też ich słuchać zupełnie niezależnie, w dowolnej kolejności, o każdej porze dnia i nocy, według potrzeb. Moje Dzieci pokochały afirmacje z płyty od pierwszej chwili, i teraz słuchamy ich codziennie, szczególnie przed odrabianiem lekcji (na koncentrację) oraz wieczorem, już w łóżku, przed samym zaśnięciem (na wyciszenie). I wiecie co? To działa! Sama nie mogłam w to uwierzyć! Najmłodsi cudownie reagują na "trening żabki" 😉, dlatego bardzo polecam Wam tę książkę! A sama skuszę się jeszcze na drugą część pt. "Moja supermoc".*Dziękuję księgarni internetowej https://www.gandalf.com.pl/ za przekazanie książki 😊

1 komentarz:

  1. Dzięki za recenzje Myślę, że sięgnę po tą propozycje ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...