czwartek, maja 09, 2019

"DWOJE DRZWI I DZIEWIĘCIORO DZIECI" Anna Ciddor, tłum. G. Chamielec, Wydawnictwo Mamania 2019


Uwielbiam książki, które budzą wspomnienia babcinych opowieści... O dawnych, nieznanych mi czasach... A w tym przypadku i zupełnie odmiennej kulturze... Dlatego też "Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci" pochłonęłam w jeden wieczór 😊. A muszę zaznaczyć, że to książka dla dzieci...

Bohaterowie tej powieści żyli naprawdę, choć niektóre ich przygody zostały wymyślone przez autorkę. 

Sto lat temu, w podwójnym mieszkaniu w Lublinie żyła żydowska rodzina Rabinowiczów. Dziewięcioro dzieci: Aaron, Szlomo, Adina, Bluma, Estera, Debora, Miriam, Noemi, Jakub, wraz z papą i mamą, każdego dnia dbali o pobożne i skromne życie według Tory. Ale gdzie są dzieci, jest również i śmiech, i zabawa! Ich przygody, figle i kłopoty rozśmieszają i rozczulają jednocześnie.

Lektura tej książki nie tylko umila czas, ale również przybliża młodym czytelnikom judaizm. Możemy podejrzeć rodzinę podczas codziennych zajęć, zakupów, gotowania tradycyjnych potraw i odprawiania religijnych rytuałów. Opisano tutaj jak wyglądał Dzień Jałmużny, szabas, hawdala, proces swatania młodych ludzi (dzieci!), zaręczyny oraz ceremonię zaślubin. Wyjaśniono też wiele innych trudnych określeń, związanych z tą kulturą.

Książka zachwyca od pierwszej strony, dlatego kupcie lub wypożyczcie swoim dzieciom i sami też pozwólcie się jej wciągnąć 😊.


Kategoria wiekowa: 8 +
Ilość stron: 224
Oprawa: miękka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...