poniedziałek, kwietnia 29, 2019

RODZICU NASTOLATKA! PRZECZYTAJ TE KSIĄŻKI!
Zakładam, że skoro zainteresował Was ten post, to macie pod swoimi skrzydłami co najmniej jednego nastolatka 😉. Trudny czas przed Wami, ale nie będę Wam współczuła, bo nie ma czego 😕. Dojrzewanie to okres rozwojowy, na który dobrze się przygotować, zrozumieć jego fazy, momenty krytyczne i skoki. Nie obarczajcie winą tych młodych ludzi za ich niezrozumiałe zachowania, tylko weźcie się lepiej za lekturę mądrych książek, które Wam podrzucam 😉.

"Ciało- śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu" Sonya Renee Taylor, tłum. A. Kamińska, Wydawnictwo Znak Emotikon 2019


Drodzy Rodzice! Jeżeli Wasza córka jest u progu dojrzewania- podarujcie jej tę książkę. Jest rewelacyjna! Mało jest książek o dojrzewaniu, ale takich jak ta, to prawie wcale nie ma! A kiedy nasze dziecko dorasta, niekoniecznie chce ono zwierzać się nam ze swoich intymnych rozterek. Dlatego by nie szukało odpowiedzi w necie lub u rówieśników (wiecie, różnie bywa z tą nastoletnią wiedzą...), lepiej podsunąć mądrą książkę. I niech to będzie właśnie "Ciało- śmiało!". A mimo wszystko warto jednak spróbować porozmawiać 😉.

Autorka to edukatorka "promująca samoakceptację i pozytywne podejście do ciała jako sposób na osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i drogę do globalnych przemian". W swojej książce przekonuje młode dziewczyny do polubienia swojego ciała, przygotowuje je na zmiany, które być może już się rozpoczęły lub rozpoczną lada moment, dodaje siły, pewności siebie, kształtuje samoakceptację, której tak bardzo brakuje właśnie w okresie dojrzewania.

"Jesteś zdolną, pewną siebie osobą. Skąd to wiem? Bo taka się urodziłaś. Wszystkie dziewczynki- niezależnie od wyglądu- mają w sobie siłę i dysponują wszystkim, co potrzebne, żeby wyrosnąć na wspaniałe kobiety. Dojrzewanie wiele zmieni w twoim ciele, ale nigdy nie powinno zniszczyć w tobie przekonania, że jesteś wspaniała!"


Gdybym ja sama to wiedziała dwadzieścia kilka lat temu... 

Wasze córki muszą wiedzieć czym jest dojrzewanie, czego należy się spodziewać, jak troszczyć się o zmieniające się ciało, jak dobrać sobie stanik i czy w ogóle trzeba go nosić, jak zbudowana jest kobieta poniżej linii majtek, jak to jest z tą miesiączką, co jest lepsze: tampony czy podpaski?, czym dodawać sobie energii... Jest tu wszystko, co dziewczyny wiedzieć powinny, a być może boją się zapytać 😉. 


Dojrzewanie jednak wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi, ale również z burzą emocjonalną, wahaniami nastrojów, przeobrażeniem wartości, zawirowaniach w przyjaźni. I o tym również mowa w książce.

Wspaniałe jest to, że autorka w "Ciało- śmiało!" zwraca uwagę na niezwykłość każdego człowieka, szczególnie młodych kobiet. Podkreśla ich wewnętrzne zasoby, uczy asertywności, uświadamia prawa. Przecież to jest niezbędny element wychowania dziewcząt!
 

Choć do dojrzewania mojej Córki jeszcze daleko, zostawiam sobie egzemplarz tego tytułu, aż przyjdzie TEN odpowiedni moment. Tymczasem bardzo polecam Wam i Waszym dziewczętom. 

"Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka" Sarah- Jayne Blakemore, tł. J. Maksymowicz- Hamann, Wydawnictwo Mamania 2019

Niejeden rodzic czy nauczyciel zastanawiał się choć raz, co siedzi w mózgu nastolatka. Co się tam dzieje, że zmienia potulne dziecko w buntowniczego człowieka? Dla Waszego uspokojenia, zastanawiali się nad tym już starożytni uczeni- Sokrates:
"Nasza młodzież ma dziś silne pragnienie luksusu, ma złe maniery, pogardza władzą i autorytetem, brak im poszanowania dla starszych. Woli zajmować się bzdurami zamiast nauki.";

Arystoteles:
"Wśród namiętności cielesnych najbardziej opanowują młodych ludzi żądze erotycznie i nad nimi najtrudniej zapanować. Kierując się namiętnościami, młodzi skłonni są również do szybkich zmian swego stanowiska i do zniechęcenia. Na ile gwałtowne są ich pragnienia, na tyle krótkie.";

a dużo później i Szekspir:
"Wolałbym, żeby nie było żadnych lat między dziesiątym a dwudziestym trzecim rokiem, lub żeby młodość umiała przespać te pozostałe lata, gdyż nic się nie dzieje pomiędzy nimi prócz robienia dziewczynom dzieci, krzywdzenia starców, kradzieży, bójek." 


Niech więc nikt nie twierdzi, że "ta dzisiejsza młodzież" jest jakaś taka dzika, bo zawsze taka była! I to niezależnie od kultury- na każdej szerokości geograficznej! Dojrzewanie to nie anomalia! 

"Wynaleźć siebie" to fascynująca lektura, która wyjaśnia możliwości ludzkiego, a w tym przypadku szczególnie dojrzewającego mózgu. Dlaczego nastolatki podejmują ryzykowne zachowania? Dlaczego miewają huśtawki nastrojów? Dlaczego się buntują? I dlaczego nas tak wkurzają?! Przeczytajcie, a zrozumiecie!

Nastoletni mózg jest inny, dlatego potrzebuje odpowiedniego podejścia. Bądźcie rozsądnymi i świadomymi rodzicami i dowiedzcie się, jak działa ten mechanizm. 

Autorka to światowej sławy profesor neurobiologii kognitywnej, znalazła się na Liście Młodych Wpływowych Kobiet gazety The Times, poza tym jest mamą, więc zna również temat nastolatków z "domowej praktyki" 😉. S.J. Blakemore prostym językiem, przytaczając zabawne anegdoty zdradza czytelnikom sekretne życie mózgu nastolatka.

Jestem pod dużym wrażeniem- takiej książki też (podobnie jak "Ciało- śmiało!") jeszcze na rynku nie ma! To jest w końcu przełom! O takich poradnikach powinno być głośno! Absolutne must have dla rodziców!!! Czytajcie i niech Wam się żyje łatwiej 😁.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...