czwartek, kwietnia 11, 2019

KSIAŻKI DLA DZIECI PEŁNE PRZYGÓD


W końcu zagościła wiosna! Nie wiem, jak Wy, ale nam na o tej porze roku zawsze wrasta chęć przeżywania przygód i to najlepiej takich przyrodniczych 💚🌳🌷. Wyprawy, podróże, poszukiwania, doświadczanie, ale także- a jakżeby inaczej!- czytanie reportaży z podróży, książek popularno- naukowych czy opowiadań z naturą w roli głównej! Chcecie zobaczyć nasze czytelnicze łowy tej wiosny?

"Zwierzęta podróżnicy" Quim Tomas, Julio Antonio Blasco, tłum. A. Czujkowska, A. Kruszewicz, Wydawnictwo Esteri 2018


Niesamowicie ciekawa, piękna, pomysłowa książka nie tylko dla dzieci- sama dowiedziałam się z niej wielu rzeczy, o których wcześniej nie słyszałam. Omówiono w niej 14 niezwykłych zwierząt- podróżników.

Migrują niektóre ptaki- o tym wiedzą już przedszkolaki! Ale warto wiedzieć, że czynią to również  motyle, zebry, renifery, pingwiny, łososie, szarańcze i inne zwierzęta.


Na przykład żółw morski. Między 7 a 12 rokiem życia przemierza ocean z prędkością nawet do 24 km/h (kto powiedział, że żółwie są powolne?!), by złożyć jaja na plaży, na której sam przyszedł na świat! Może pokonać w tym celu nawet 12 000 km!

Z kolei słonie afrykańskie, z początkiem pory suchej przemierzają nawet ponad 300 kilometrów w poszukiwaniu wody. Zwierzęta te podróżują w stadach, zawsze tymi samymi szlakami, a nawiguje najstarsza samica w grupie!

W okolicach listopada do migracji szykują się kraby. Opuszczają one swoje bezpieczne norki, by udać się w kierunku morza, gdzie odbywają się gody. Pierwsi z plaży wracają samce, pozostawiając samice, które składają i inkubują jaja. Dopiero, gdy spełnią swój matczyny obowiązek wracają wgłąb lądu, a wkrótce za nimi podążają młode osobniki. Kraby pokonują 8,5 km w obie strony- można by więc rzec, że niewiele. Ale porównajmy wielkość kraba w stosunku do słonia! No właśnie- i już jest za co podziwiać te czerwone skorupiaki 😉. Dlaczego zwierzęta podróżują? Skąd wiedzą dokąd się udać? Jak wygląda ich "codzienność" w podróży? Jaką odległość są w stanie pokonać? To jest niewyobrażalne!

Zachęcam do sięgnięcia do tej książki 👍.

Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda"Nela i sekrety dalekich lądów", Wydawnictwo Burda Książki 2018


Nela- Mała Reporterka nie przestaje nas zachwycać😊. Ta niezwykła dziewczynka ma już 13 lat i właśnie wydała swoją jedenastą książkę!

Tym razem wyruszamy wraz z nią na eksplorację ogromnej i dalej wyspy, pełnej endemicznych roślin i zwierząt, skarłowaciałych stworzeń oraz... potomków łowców głów 😮. W większości pokryta jest dziką, mglistą dżunglą. Domyślacie się już dokąd zabiera nas Nela? Na Borneo!

Na początek trzeba się zapoznać z informacjami na temat miejsca, do którego się wybieramy. W tym celu przeanalizujemy stare mapy, wycinki z gazet, rysunki, które Mała Reporterka znalazła w antykwariatach na całym świecie. Można z nich wiele wywnioskować, a przy tym świetnie się bawić.


Kiedy mamy już jakieś pojęcie o miejscu, do którego się udajemy, czas na wycieczkę! Poszukamy pantery mglistej, dzioborożców, orangutanów, lotokotów, nosaczy, kukangów, skorpionów, a przy okazji poznamy i inne ciekawe stworzenia. 


Czy słyszałeś już o Bigfoot, Yeti oraz Chupacabrze? O nich także przeczytacie w tym wydaniu. Ludzie opowiadają o nich różne rzeczy, ale jeszcze nikt nie znalazł dowodów na ich istnienie. Warto jednak poznać legendy i zastanowić się, na ile jest w nich prawdy... 😉 


Książka jest bogata w atrakcyjne fotografie, ciekawe, dostosowane do poziomu zrozumienia treści, kolorowe mapy, ilustracje oraz grafiki. Zawiera również mnóstwo kodów QR, pod którymi kryją się dźwięki, obrazy i filmiki prosto z Borneo!
Zachwytowi nie ma końca! Pakujcie się zatem i ruszajcie z Nelą!

Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron: 208
Oprawa: twarda z gąbką"Cześć, Ziemio!" Anna Fiske, Wyd. Dwie Siostry 2019Halo! Tu Ziemia! Oraz Jej mieszkańcy- sześcioro przedstawicieli spośród 7 miliardów:
Kapitan Bones z Montrealu,

Gospodarz i krowa Yvette z Lyonu,
Tom z Atlantyku,

Daria z Norylska,
Wibha z Cennaju
oraz Bubba z Mogadiszu.


Poznajcie ich zwyczaje, tryb życia oraz miejsce na mapie. Kto z nich pierwszy wita nowy dzień? Kto przez cały rok może cieszyć się jazda na łyżwach, a komu z kolei jest ciągle gorąco? Jesteście dobrymi obserwatorami? Poszukajcie: co je żyrafa; kto wynurzył się z dziury; co wędkarz złapał na haczyk; jak daleko dopłynął list w butelce; co robi gospodarz; kto ma łóżko z popcornu oraz wielu innych szczegółów.

"Cześć, Ziemio!" to picturebook połączony z wyszukiwanką. Kolorowy, bogaty w szczegóły, nie wiadomo, gdzie najpierw zawiesić oko... 😜


Nie mam wątpliwości, że ten tytuł nie tylko zachęca do odkrywania świata, ale także rozbudza kreatywność, poszerza słownictwo, wiedzę, a krótkie zdania zachęcają do samodzielnego czytania 👍.

Ile dni zajmie Twojemu dziecku podróż dookoła świata? Sprawdźcie to! 😉Kategoria wiekowa: 2+
Ilość stron: 36
Oprawa: twardaSeria Żubr Pompik Wyprawy Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Media Rodzina 2019 


Mam nadzieję, że słyszeliście już o Pompiku i Polince (przypominam recenzję)! To rodzeństwo żubrów, mieszkających w puszczy. Uczą się życia wśród dzikiej przyrody- poznają pozostałe zwierzęta, ich zwyczaje, rytm pór roku, zjawiska atmosferyczne...

Seria Wyprawy poświęcona jest szczególnie naszym rodzimym Parkom Narodowym- każda książeczka to opowieść o innym miejscu. Czyta się to świetnie 😀 Zabawne przygody i ciekawskie podejście żubrów spodoba się małym czytelnikom. A przy okazji poszerzą swoją wiedzę na temat polskiej przyrody!Autorem książeczek jest Tomasz Samojlik- doktor nauk biologicznych, badacz historii przyrody Puszczy Białowieskiej, pisarz i ilustrator oraz ojciec dwójki skrzatów. Wraz z rodziną mieszka na skraju Puszczy, dlatego tak doskonale zna łono natury i o niej pisze. 👍

Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron: 24
Oprawa: miękka Gotowi, by zdobyć świat? 😊🌍

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...