poniedziałek, kwietnia 01, 2019

A...B...C...CZYTAM!


Już od pierwszych momentów mojego macierzyństwa, a może i nawet wcześniej, marzyłam, by zarazić moje Dzieci miłością do książek. Czytałam więc Im już w ciąży, a od pierwszych dni życia czytałam, pokazywałam ilustracje, dawałam do rączek. Moje Skrzaty były też jednymi z najmłodszych czytelników w osiedlowej bibliotece. A już nie wspomnę o rosnącej stale ilości książek w domu. Spotkania z autorami, warsztaty na podstawie powieści... I tak oto wychowałam małych książkożerców 😊. Jednak jest małe "ALE": jedno dziecko już samodzielnie zaczytuje się w książkach, a drugie czyta tylko wtedy, kiedy ma coś zadane, za to z namiętnością przygląda się ilustracjom... 😏. Taki los...

Wydawnictwo Wilga przygotowało serię książeczek Książkożercy, adresowaną do dzieci uczących się czytać. Seria składa się z trzech poziomów, w zależności od umiejętności czytelniczych:

Poziom A jest odpowiedni dla Książkogryzaków 😀, czyli maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z nauką czytania. Książeczki na tym poziomie zawierają historyjki idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Składają się one z prostych słów z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. W tekstach przeważają zdania pojedyncze i na każdej stronie występuje jedno zdanie. 
Poziom B to wyzwanie dla Książkołasuchów 😃. Książki oznaczone tą literą zawierają słowniczek trudniejszych wyrazów. Na tym etapie w tekstach wprowadzane są poszczególne wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi w zakresie dopasowanym do poziomu dziecka. Historie są opowiadane przy użyciu zdań pojedynczych oraz złożonych. Na każdej stronie mały czytelnik znajdzie od dwóch do czterech zdań.


Poziom C czeka na najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na Książkożerców 😊. W tych książeczkach dzieci również mają do dyspozycji słowniczek trudnych wyrazów. W tekstach użyte są wszystkie wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Książkożercy mogą podczas lektury zmierzyć się z dłuższymi zdaniami oraz trudnymi ortograficznie wyrazami.
 
Na każdym poziomie serii, pod koniec książeczki znajdują się pytania do tekstu, dzięki którym czytelnik lub jego opiekun może sprawdzić na ile została zrozumiana treść. Mam taki nauczycielski nawyk, że zawsze po przeczytanej lekturze zadaje dzieciakom pytania, dlatego uważam, że zamieszczenie takich "gotowców" jest super 👍. Może zastanawiacie się, a po co to? A po to, że kiedy dziecko wie, że będą zadawane pytania do tekstu, bardziej się na nim skoncentruje 😉.

Dla wytrwałych czytelników, na samiuśkim końcu zamieszczono kilka uroczych naklejek motywujących 👌.Tytuły, które już przeczytaliśmy to: "Super Marian nad jeziorem", "Akcja Jogi" oraz "Bomberka". Charakteryzują się one (poza powyższym opisem) zabawnymi historiami, sympatycznymi bohaterami, pięknymi ilustracjami- ogólnie rzecz mówiąc: bardzo przyjemnie się je czyta.

Świetna seria- polecamy!


Kategoria wiekowa: 5 +
Ilość stron: 24- 32 (w zależności od poziomu)
Oprawa:
miękka
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...