poniedziałek, maja 07, 2018

KSIĄŻKI, KTÓRE MAJĄ KOBIECĄ MOC!


Literacki świat oszalał na punkcie książek o niezwykłych kobietach! I bardzo dobrze! Pochwalam tę modę, zaczytując się w kolejne, zachwycające tytuły...
👩👍👭

"Milenka" A. Suchowierska, Wyd. Media Rodzina 2018Przyznajcie, czy Wasze córki mają lalki Barbie? Moja niestety ma ich aż 8- które dostała nie ode mnie- i mnóstwo części garderoby. Chociaż sama miałam w dzieciństwie jedną Barbie (marzyłam o Kenie dla niej), nie chciałam nigdy wyglądać tak, jak ona. Jest to jednak element popkultury, który ma wpływ na niektóre dziewczynki i sposób spostrzegania siebie, jak i rozumienia kanonu piękna. Barbie nie jest złem, ale na pewno jest zagrożeniem. Świetnie opowiada o nim powieść dla dziewczyn pt. "Milenka".


Tytułowa bohaterka marzy o tym, by wyglądać jak jej ulubiona, najpiękniejsza na świecie lalka Rita. Miała piękne, długie, jasne włosy. Prześliczną twarz. Łabędzią szyję. Szczupłe ramiona i długie, wyjątkowe dłonie. Piersi jak dorosłej kobiety. Bardzo szczupłą talię, wąziutkie biodra, bardzo długie i szczupłe nogi. Oraz malutkie stópki, które pięknie prezentowały się w szpilkach. Rita miała również mnóstwo kolorowych, podkreślających figurę ubranek i dodatków. Nic dziwnego, że przy niej wszystkie dziewczynki, szczególnie Milenka- sama była tego pewna!- wyglądają brzydko.


Pewnego dnia Milenka wypowiedziała bardzo szczerze życzenie, by być taka jak Rita. Po krótkim czasie okazało się, że rzeczywiście: Milenka przeobraziła się w Ritę! W końcu stała się piękna! Cieszyła się komplementami i uznaniem wszystkich, którzy tylko na nią spojrzeli. A jednak coś było nie tak. Życie sławnej piękności wiąże się z pewnymi niedogodnościami i nieprzyjemnościami. Dziewczynka ma dosyć! Tym bardziej, że z pomocą babci poznaje nowe, dużo ciekawsze kobiety- superbohaterki! Na przykład Walentynę Tiereszkową, Marię Konopnicką, Marię Skłodowską- Curie i wiele innych. Dzięki nim każdego dnia stawała się kimś innym- a to himalaistką, a to naukowczynią, astronautką, pisarką... Milenka w końcu zrozumiała kim chce być, a wtedy... Pewnie się już domyślacie, co nie znaczy, że nie warto przeczytać książki razem ze swoją córką! Warto! Zróbcie to koniecznie!

Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron:
95
Oprawa:
twarda"Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat" C. Paul, Wyd. Papilon 2018Jeśli jeszcze nie znasz siły dziewczyn, to z pomocą tej książki ją poznasz. "Girl Power" to niesamowita, ekscytująca, mocna książka, która zawiera w sobie historie, budzące w dziewczynkach, jak i dorosłych kobietach odwagę, chęć walki, pewność siebie, radość z bycia żeńską połową świata! Opowieści te nie pozwalają wręcz doczytać ich do końca, bo wyzwalają tyle dobrej energii w czytelniczce, że ta musi zacząć działać! Pokonać nieśmiałość, być może strach i zdobyć to, co jest do zdobycia!


Lektura "Girl Power" jest trochę jak inicjacja. Od tej pory życie dziewczyny, kobiety na pewno się zmieni. Już nic nie będzie takie samo! Drżyjcie chłopaki! Nadchodzą pewne siebie dziewuchy!

Autorka Caroline Paul jest przykładem jak z zamkniętej w sobie osóbki można się przeobrazić w odważną kobietę, która wciąż dokonuje rzeczy czasem niemożliwych nawet dla mężczyzn, a przy tym inspiruje inne fajne babki do działania! Caroline Paul pilotuje samoloty, nurkuje, lata na paralotni, wspina się na szczyty wysokich gór, a na co dzień gasi pożary 😲.


Lektura "Girl Power" niesie za sobą jednak pewne zagrożenie. Na pierwszych stronach książki widnieje ostrzeżenie:

"Wiele sytuacji, w których znalazła się Autorka książki, należy do niebezpiecznych i może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. Jedno konkretne przedsięwzięcie- wspinaczka na most Golden Gate- jest również nielegalne i nie należy go podejmować. Nie powinno się odtwarzać opisanych sytuacji bez profesjonalnej wiedzy, odpowiedniego przygotowania, opieki i zabezpieczenia. Wydawca i Autorka nie biorą odpowiedzialności za obrażenia bądź kontuzje doznane przez czytelników."

Czy to oznacza, że może lepiej nie powinno się czytać "... Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat"? Ależ skąd!

Kategoria wiekowa: 10+
Ilość stron:
160
Oprawa:
twarda


"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" E. Favilli, F. Cavallo, Wyd. Debit 2017


O tej książce już pisałam, lecz nie szkodzi, jeśli przypomnę swoją recenzję, bo naprawdę warto ją znać! O co tyle szumu? O fascynująco i bajkowo przedstawione historie 100 niezwykłych kobiet, których gdyby nie upór, wiara we własne możliwości, przekora i waleczność, świat by o nich nie usłyszał. A tak, stały się światowej sławy naukowczyniami, politykami, artystkami, aktywistkami, wynalazczyniami, sportsmenkami, ale i piratkami, tatuażystkami, surferkami, agentkami wywiadu, królowymi, bohaterkami wojennymi i innymi ciekawymi postaciami. Jest tu nawet historia o chłopcu, który czuł się dziewczynką i pragnął, by inni to zaakceptowali. Udało mu się, a musicie wiedzieć, że Coy ma dziś 9 lat!


Gdyby nie marzenia, te dziewczyny nie obrałyby sobie celów, które udało im się osiągnąć. Mimo przeciwnościom losu, dopięły swego! Mimo porażek, upadków, wstawały, otrzepywały się i robiły dalej swoje!

To ważne, by dziewczynki rozumiały, jakie będą się przed nimi piętrzyć przeszkody. I ważne, by miały świadomość, że można je pokonać. Że nie tylko zdołają wymyślić, jak przezwyciężyć trudności, ale wręcz nieodwołalnie je zlikwidują, tak by kolejne pokolenia już się na nie nigdy nie natknęły. Tak właśnie uczyniły wybitne kobiety z kart tej książki."- piszą autorki we wstępie- "(...).
"Niech te śmiałe pionierki staną się dla nas inspiracją. Niech ich portrety zaszczepią w naszych córkach niezachwiane przekonanie, że piękno przejawia się w każdej kobiecie, niezależnie od wymiarów, koloru skóry czy wieku. Niech każda czytelniczka dowie się, że największym sukcesem jest życie pełne zapału, ciekawości i wielkoduszności. Codziennie przypominajmy sobie, że mamy prawo do szczęścia i szalonych poszukiwań. (...) z nadzieją i entuzjazmem myślimy o świecie, który wspólnie budujemy. Świecie, w którym każda z nas może stwierdzić bez wahania: jestem wolna."

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" są wyjątkowe jeszcze z innego powodu- to najhojniej sfinansowana publikacja w dziejach crowdfundingu. Nie przejdziecie też obojętnie obok ilustracji dopełniających te wyjątkowe historie- ich autorkami jest aż sześćdziesiąt (!) artystek z całego świata!

Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron:
232
Oprawa:
twarda

"Dziewczynki latają wysoko" R. D. Reguera, Wyd. Debit 2018To krótka, ale zdecydowanie wartościowa opowieść, którą musi poznać Twoja córka! Synowi też nie zaszkodzi, bo każda lekcja o równouprawnieniu jest potrzebna i chłopcom.

"Dziewczynki latają wysoko" to historia o Amelii, Helence, Martynce, ale i o każdej innej dziewczynce. Każda z nich marzy, by być kimś. Mierzą wysoko, bo dlaczegóż by nie? Jedna chce zostać pilotką, druga pisarką, trzecia skrzypaczką... By nie straciły swoich marzeń, troszczy się o nie pan Chcieć-To-Móc, który tka ich kolorowe skrzydła, dodające im mocy. Niestety, grasuje również parszywa banda, która wrzuca dziewczynkom do butów, kieszeni i plecaków kamienie, które uniemożliwiają im wysoko latać i dosięgać marzeń.


Mogę się założyć, że każda z Was, również i ja, słyszałyśmy od kogoś lub chociażby nasze własne myśli nam to podpowiadały, że jesteśmy na coś za brzydkie, za niskie, za głupie, za słabe... Znacie to, prawda? To są właśnie te kamienie, które nam ciążą. Nie pozwólmy, by nasze córki poczuły ich ciężar, by uwierały je małe kamyczki, które pozbawiają wartości, siły i dosięgania gwiazd!A teraz zróbcie to razem ze swoimi córkami: wyrzućcie ze swoich kieszeni, butów i innych zakamarków uwierające Was kamyki! Zróbcie z nich górę i wejdźcie na jej szczyt, by znowu móc używać skrzydeł! Tak, jak bohaterki:

"Żeby wspiąć się na czubek kamyczkowej góry, musiały zrobić tylko jedną rzecz: rozłożyć skrzydła, te skrzydła tak pracowicie utkane przez pana Chcieć-To-Móc, dzięki którym każdy może dolecieć tam, gdzie chce."

"Dziewczynki latają wysoko" przekazują także inne ważne przesłanie: wartością jest BYĆ, a nie MIEĆ.


Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron:
48
Oprawa:
twarda

"Kobieca moc" A. Przybysz, Wyd. Nowa Proza 2018


Na koniec zostawiłam książkę nie dla dziewczynek, a dla kobiet! Dla tych, które jeszcze ciągle czują się słabsze i gorsze od mężczyzn oraz dla tych, które potrzebują kobiecego coachingu!

Autorka "Kobiecej mocy" jest doświadczonym polskim coachem, ekspertem relacji, mentorem biznesu z pasją, autorką kilku poradnikowych bestsellerów. Na co dzień prowadzi warsztaty, po których odbiera podziękowania za odmianę życia, znalezienie partnera, zdobycie awansu, satysfakcję życiową. Wszystko, czego doświadczyła sama Agnieszka Przybysz oraz jej klientki wynika ze wzrostu wiary w swoje kobiece możliwości! Koniec z patriarchatem! Nadchodzą kobiety z mocą, która drzemie w każdej z nas!

Dzięki tej książce uświadomisz sobie, odkryjesz i obudzisz w sobie 10 kobiecych mocy:

1. Moc Uwolnienia- dowiesz się jak oczyścić emocje, które blokują Cię przed spełnieniem pragnień i marzeń.

2. Moc Intuicji- jak słuchać intuicji w podejmowaniu trafnych decyzji i nie wpadać w pułapki logicznego myślenia, a także, jak odróżnić jej głos od logiki?

3. Moc Pewności i Bezpieczeństwa- jak zbudować zdrowe poczucie własnej wartości?

4. Moc Kreatywności Kobiecości- jak pielęgnować kobiecość i nie godzić się na kompromisy, które pozbawiają nas radości życia? Jak nauczyć nastolatki poznawania i lubienia swojej kobiecości?

5. Moc Pasji i Przywództwa w kobiecym stylu- jak realizować swoje pasje, bez względu na trudności?

6. Moc Materializacji- jak tworzyć rzeczywistość tak, jak tego pragniesz?

7. Moc Przedsiębiorczości- jak pielęgnować unikalność biznesu i wznieść się ponad działania konkurencji?

8. Moc Obfitości i Moc pieniędzy- jak otworzyć się na obfitość dostatku i pieniędzy?

9. Moc Wdzięczności- jak prosić o to, czego chcesz, i otrzymać to z większą łatwością?

10. Moc autentycznego coachingu- jak podnieść swój poziom świadomości, by życie Cię rozpieszczało?

Każda z nas znajdzie tu mnóstwo porad, wskazówek, ale i też siły do tego, by stać się odważną, wartościową kobietą. Aż miło czyta się zwierzenia uczestniczek warsztatów Kobiecej mocy oraz memento znanych polskich pisarek- Katarzyny Grocholi i Małgorzaty Kalicińskiej.

Niech "Kobieca moc" będzie inspiracją dla każdej z nas!


Kategoria wiekowa: 16+
Ilość stron:
288
Oprawa:
twarda

Jesteśmy świadkami kobiecej rewolucji! Nasze córki wychowają się na wartościowej literaturze o kobiecej sile. Niech będą dumne z tego, że są dziewczynkami, a nasi synowie... niech mają je za sobie równe! Bo wszyscy jesteśmy równie ważni, tylko teraz przyszedł czas na to, by w w końcu dostrzec nas- żeńską część społeczeństwa 💪.

1 komentarz:

  1. Otsatnią książkę mam w planach, a "Girl power" chętnie podsunę mojej młodszej siostrze!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...