poniedziałek, kwietnia 09, 2018

CZYTAMY SYLABAMI, CZYLI "PIESKI TERESKI" JOANNY KRZYŻANEK, Wyd. Publicat 2017Obiecuję Wam, że jeśli Wasze dzieciaki będą uczyły się czytać 20 minut codziennie, szybko opanują tę umiejętność do perfekcji!

Jedni rodzice są przerażeni nauką czytania (w sensie, że to takie trudne jest), inni wręcz przeciwnie- zachwycają się, że w końcu ich dziecko stanie się samodzielnym czytelnikiem. Prawda jest oczywista- jedne dzieci załapują tę sztukę szybko, innym sprawia ona trudność przez wiele lat. Gdzie tkwi sekret?

Metody nauki czytania są różne. Czytanie globalne, metoda odimienna, metoda sylabowa... - to zaledwie kilka z nich. Bardzo popularna, chwalona, skuteczna i potwierdzona badaniami jest metoda sylabowa, inaczej zwana krakowską. Wykorzystują ją nauczyciele, terapeuci i rodzice. Pomaga dzieciakom, które mają problemy z nauką czytania, jak i przedszkolakom, które dopiero co poznają świat liter. Jej autorką jest doświadczona logopeda-
prof. Jagoda Cieszyńska.

Metoda ta polega na odczytywaniu przez dziecko całych sylab, a nie pojedynczych spółgłosek, ponieważ czytając je zawsze dodajemy"y", tworząc tym samym, np. "py"-a-"ry"-a- sy"-o-"ly". Dziecku naprawdę trudno usłyszeć, że chodzi o parasol. Dlatego lepiej i łatwiej czyta się sylabami, np. "pa-ra-sol" i łączy to w wyraz- "parasol". Więcej o metodzie krakowskiej możecie przeczytać w Internecie lub zdobyć wiedzę na kursach.

Dla mnie nauka czytania jednego z moich Dzieci to wyzwanie, ale metoda sylabowa się sprawdza. Do naszej biblioteczki więc dołączyła książeczka dla dzieci Joanny Krzyżanek pt. "Pieski Tereski".
Po pierwsze już pieski w tytule zachęcają dziecko do sięgnięcia po książkę. Natomiast w środku znajdziemy krótkie opowiadania, "w sam raz na jeden raz", by nie przemęczać małego czytelnika (nie ma nic gorszego, niż znużenie nauką!). Wszystkie wyrazy podzielono na sylaby, a te oznaczono kolorami: czerwonym i niebieskim. Dzięki temu czyta się jeszcze łatwiej. Dodatkowo polecam nauczyć dziecko wskazywania palcem sylaby, którą czyta- pomaga to skoncentrować się na danej sylabie- tekst "nie ucieka".Ponadto teksty zawarte w książce, ułożono według stopnia trudności- bardzo pomocny zabieg. Oczywiście są i ilustracje- bez nich przecież nie byłoby tak przyjemnie 😉.Podsumowując:
"Pieski Tereski" pomagają w nauce czytania.
"Pieski Tereski" rozśmieszają.
"Pieski Tereski" opowiadają ciekawe historie.
Sprawdźcie sami i dajcie znać, jak Wam idzie z czytaniem 😃.

Kategoria wiekowa: 6-9
Ilość stron: 160
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...