piątek, czerwca 02, 2017

KSIĄŻKI DLA MŁODYCH CIEKAWSKICH


Nikt nie jest tak ciekawy świata, jak dzieciaki! Pozwólmy im na to, zaspokajajmy tę ciekawość, odpowiadajmy na nurtujące pytania, a kiedy mamy już dość, podsuńmy mądre książki!


1. "Cholera i inne choroby", Ł. Kaniewski, Wyd. Poradnia K 2016
Jak wyjaśnić dzieciom- rzetelnie, a jednocześnie zrozumiale- na czym polega ADHD, anoreksja, grzybica, choroba nowotworowa, opryszczka? Z tymi dolegliwościami spotykamy się właściwie każdego dnia- są one tak powszechne, że w otoczeniu każdego z nas, kogoś one dotykają. A dzieci pytają. Jestem zdania, że zawsze lepiej wytłumaczyć najmłodszym prawdę, niż uciekać z odpowiedzią lub przekazywać nieprawdziwe fakty.Przyjdzie taki dzień, kiedy junior zapyta: a co to jest wstrząśnienie mózgu? padaczka? depresja? zawał? grzybica? I co mu wtedy odpowiesz?

Proponuję już teraz wziąć w ręce książkę pt. "Cholera i inne choroby" i rozwiać wszelkie dziecięce wątpliwości oraz niewiedzę. Przy okazji sami uzupełnimy wiadomości na tematy chorób.
Ogromną zaletą książki jest poczucie humoru autora i swoboda, z jaką opowiada czytelnikom o poważnych sprawach. Najpierw krótkim wierszem, później tekstem, którego zabawnym uzupełnieniem jest ilustracja. Każdy rozdział opisuje inne schorzenie, w sumie jest ich 30.


Kategoria wiekowa: 6-14 lat
Ilość stron:
65
Oprawa:
twarda2. "W to mi graj", J. Bednarek, Wyd. Poradnia K 2017Skąd wziął się dźwięk? Czym jest muzyka? Jak to co słyszymy, wzbogaca to, co widzimy? Kim był Vivaldi, Chopin, Czajkowski, Mozart i inni?Oto piękna książka dla młodych melomanów. Dwanaście bajek muzycznych o najsławniejszych kompozytorach, napisanych przez Justynę Bednarek- autorkę "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" oraz "Nowych przygód skarpetek". Wciągające, mądre, pobudzające wrażliwość muzyczną, zabawne. Do każdej z bajek przypisany jest utwór, do odtworzenia na stronie http://wtomigraj.poradniak.pl/. Połączenie to sprawia, że można wyruszyć w ekscytującą podróż do świata muzyki...


"W to mi graj" to świetne uzupełnienie edukacji muzycznej, jak i przyjemne wprowadzenie w krainę muzyki klasycznej.

Kategoria wiekowa: 6-9 lat
Ilość stron:
164
Oprawa:
twarda
3. "Maja i jej świat. Ciekawość", A. Obiols, Wyd. Adamada 2015Kiedy miałam 4 lata, po raz pierwszy zobaczyłam czarnoskórego człowieka. Było to w Paryżu, w 1988 roku. Byłam w szoku, nie wiedziałam kto to jest, dlaczego tak dziwnie wyglądał ten mężczyzna. Nikt nie zwracał na niego uwagi, tylko ja- biedne, nieświadome świata polskie dziecko, prawie przestałam oddychać ze zdziwienia. Otrzymałam wówczas pierwszą lekcję tolerancji.

Czy w latach 80-tych, pisano książki dla dzieci o tolerancji? Chociaż w moim rodzinnym domu, książek było mnóstwo, nie przypominam sobie żadnej na ten temat. Mam wrażenie, że dopiero od niedawna pojawia się ten wątek w literaturze dziecięcej. I bardzo dobrze!

Oto książkowy dowód na to, że o tolerancji można rozmawiać już z najmłodszymi. Mało tego- można w nich wzbudzić ciekawość do różnorodności ludzi, żyjących wśród nas.Na łamach tej książeczki, opowiedziana została historia Mai i jej nowej koleżanki, pochodzącej z Afryki. Czarnoskóra dziewczynka nie dosyć, że wyróżnia się na pierwszy rzut oka, to jeszcze mówi w niezrozumiałym języku, je dziwne potrawy, bawi się w nieznane zabawy, opowiada o świecie tak bardzo odmiennym od naszego otoczenia... Czy to nie jest przerażające?! NIE! To jest ciekawe i fascynujące!


Rozbudź ciekawość w swoim dziecku. Pokaż mu, jak różnorodny jest świat i ludzie na nim żyjący. Naucz dziecko szacunku do każdego człowieka i nie pozwól, by również ono wpadło w sieć raniącego rasizmu.


Pod koniec książki znajdziesz propozycje afrykańskich zabaw z dzieckiem oraz przewodnik dla rodziców i ważne sentencje.

Kategoria wiekowa: 3-6 lat
Ilość stron:
36
Oprawa:
twarda4. "Wielka księga ciemności", H. Haraštová, Wyd. Adamada 2017Ostatnio zwierzałam się na blogu, że kiedy moje Dzieci nie mogą zasnąć, opowiadam im o zwierzętach, które już dawno śnią i odpoczywają ("Jak śpią zwierzęta"). Dobrze, że się nie rozpędziłam i nie powiedziałam, że śpi cały świat! Do naszych rąk trafiła niedawno książka, która zdradza najmłodszym, jak wygląda życie po zmroku..."Wielka księga ciemności" to publikacja popularnonaukowa dostosowana do możliwości intelektualnych i zainteresowań starszych przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Wyjaśnia czym jest ciemność, księżyc, jakie istniały dawniej i dziś źródła sztucznego światła, które zwierzęta tylko czekają na noc (i z jakiego powodu?), co się dzieje nocą na lotnisku, dworcu kolejowym, które zawody wymagają pracy również po zmroku, które miejsca są czynne całą dobę, czy to prawda, że wieś nocą zamiera? Na te oraz wiele innych pytań, dzieciaki znajdą tu odpowiedzi, ale i będą mogły zachwycić się wielkimi ilustracjami na 5 rozkładanych planszach. I jeszcze czeka je inna atrakcja: świecący fragment okładki- tę książkę warto znaleźć w środku nocy, w zupełnej ciemności ;)Kategoria wiekowa: 5-10 lat
Ilość stron:
28 + 5 rozkładanych plansz
Oprawa:
twarda


A może którąś z tych książek nagrodzisz swoje dziecko na zakończenie roku szkolnego?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...