czwartek, czerwca 15, 2017

"ŻONY JEDNEGO MĘŻA", A. Fryczkowska, Wyd. Burda książki 2017


W Polsce bigamia (zawieranie małżeństwa z dwoma osobami) jest zabroniona. Ale przecież posiadanie kochanki czy kochanka już nie, choć bywa raczej potępiane społecznie. Zazwyczaj kochankowie (obojętnie jakiej płci) nie wiedzą o istnieniu innego partnera swojego wybranka/ wybranki. Funkcjonują jednak i takie związki, w których wszyscy o sobie wiedzą, zgadzają się na taki układ związku (np. tylko heteroseksualny) i jeszcze wzajemnie się szanują, lubią i wspólnie utrzymują!

Żoliborz. Dwie kobiety, dwoje dzieci, jeden mężczyzna. Mąż jednej, konkubent drugiej, ojciec obojga dzieci. Dwa życia, dwa piętra, jeden wspólny domu. Tak żyje rodzina bigamistów- "rodzina bardziej pełna", jak lubią się nazywać...

Ich układ sprawdza się perfekcyjnie- jedna Ona zajmuje się domem i wychowuje dzieci. Druga Ona pracuje i zarabia na utrzymanie całej rodziny. On pracuje, włącza się w wychowanie i dogadza swoim kobietom. Dzieci mają dwie mamy, jednego ojca, są rodzeństwem. O swojej wyjątkowej rodzinie żaden z jej członków nie opowiada publicznie. Wiedzą tylko Oni.

Czy są szczęśliwi? Tak. Nawet bardziej, niż inni. Może poza niektórymi momentami, np. świętami czy spotkaniami z rodziną, przyjaciółmi, kiedy trzeba się jednak ukrywać.

Jak bigamia wpływa na wychowujące się w niej dzieci? Właśnie... Kiedy dojrzewają, idylla powoli blednie, bańka bezpieczeństwa pęka. Ma miejsce tragedia, która bezpowrotnie burzy ich układ...

"Żony jednego męża" to wciągająca powieść obyczajowa. Czyta się ją szybko, z zapartym tchem, by za chwilę przerwać lekturę na rozmyślenia: "Czy to jest normalne?", "Ja bym tak nie dała rady!", "A co na to dzieci?" itd. Choć głównym tematem jest posiadanie dwóch partnerów, nie ma w niej opisów podwójnego życia erotycznego. Autorka- całe szczęście- pokazała bigamię od strony życia codziennego, uczuć bohaterów, reakcji otoczenia oraz nieszczęścia, do którego doprowadziła.

Nie znałam wcześniej Anny Fryczkowskiej (choć, jak wyczytałam jest scenarzystką serialu "Na wspólnej" i "Przystań"), lecz po "Żonach jednego męża", z dużą ciekawością sięgnę po pozostałe jej powieści. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...