czwartek, kwietnia 13, 2017

NOWOŚCI Z DZIECIĘCEJ BIBLIOTECZKI


Nasza dziecięca biblioteczka ostatnio powiększyła się o mnóstwo tytułów. Co jeden to lepszy! Dziś prezentuję część, a już wkrótce napiszę o kolejnych 😉. Zapraszam do lektury!1. "Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania", A. Gadzińska, Wyd. Skrzat 2017


Pewnego dnia Wróżce Zębuszce wypada ząb, święta Bożego Narodzenia znikają, a kapelusz małej dziewczynki robi się złośliwy, kiedy zapomina się go nakarmić poezją... Wszystko to jest bardzo dziwne, wręcz absurdalne, ale jakie śmieszne! Sami przeczytajcie ile śmiechu mogą przynieść opowiadania o magicznym kapeluszu, który ma duszę i jego niedowierzającej właścicielce, o niezwykle zapracowanej Wróżce Zębuszce i jej pomocniku, i wreszcie o świętach, o których nikt nie wiedział, że istnieją, oprócz jednego chłopca, które bardzo na nie czekał.Ta atrakcyjnie wydana książeczka przedstawia 3 arcyzabawne opowiadania pół- żartem, pół-serio. Trafnym ich uzupełnieniem są fantazyjne, kolorowe ilustracje (szkoda tylko, że nie znajdują się na każdej stronie- moje Dzieci chciały więcej, a to doskonały dowód na to, że się podobają).


Kategoria wiekowa: 5-8 lat
Ilość stron:
64
Oprawa:
twarda2. "Reksio. Dobranocka wszech czasów", M. Szarf, Wyd. Papilon 2017


Tego uroczego psiaka pamięta doskonale nasze pokolenie. Pomysły Reksia rozwiewały nudę, a były takie proste: zabawa w chowanego, taplanie się w błocie, wędrówka po górach, jesienne zbieranie jabłek, letnie kąpanie się w jeziorze... Dzisiejsze seriale animowane jak bardzo się różnią od niego! Miło byłoby wrócić do dawnych czasów, tylko jakoś współczesne dzieci to nie pociąga...Tymczasem zamiast kultowej bajki animowanej warto dać dzieciakom do rąk atrakcyjnie wydaną książkę! Z okazji 50. urodzin Reksia trafiła do księgarń jubileuszowa publikacja- piękna, duża, w twardej oprawie, z wielkimi, prostymi ilustracjami, dużą czcionką- coś specjalnego dla fanów tegoż kundla oraz młodych miłośników zwierząt, szczególnie psów!W książce znalazło się 10 opowiadań o podwórkowych przygodach, które uczą takich wartości jak przyjaźń, współpraca, ciekawość świata i szacunek do zwierząt.

Cóż za sentymentalna podróż, hau, hau!


Kategoria wiekowa: 3-6 lat
Ilość stron:
224
Oprawa:
twarda3. "Kłopoty z ulicy Rumiankowej", A. Gadzińska, Wyd. Skrzat 2017


Zastanawiamy się często z Dzieciakami, skąd się biorą nazwy ulic. Czy na ulicy Sienkiewicza mieszkał, albo chociaż przechodził kiedyś wielki pisarz? Na Gwarnej jest lub było rzeczywiście gwarno? Na Smętnej jest pesymistycznie, na Bananowej rosną banany, na Słonecznej zawsze świeci słońce, na Śliskiej trzeba uważać, by się nie poślizgnąć...?


Jedno jest pewne- w pewnym mieście na ulicy Rumiankowej, mieszkają Tadzik i Stefan- szkolni przyjaciele na śmierć i życie. Ich chłopięce przygody, wywołują dreszcze u dziewczyn i wysokie ciśnienie u dorosłych. No bo sami powiedzcie, kto spokojnie przeżyłby kręcenie koleżance loków grzebieniem, zjadanie kostek drożdży na szybszy wzrost,  kradzież jabłka prosto ze sklepu i... ach, lepiej nie będę Wam już więcej mówić, bo jeszcze włos Wam się zjeży. W każdym razie, chłopaki z ulicy Rumiankowej mają bardzo chłopięce przygody, przez które ciągle wpadają w jakieś tarapaty.Opowieści o nich są na dowcipne, ciekawe i zainteresują męską część małych czytelników ;)
Kategoria wiekowa: 6-9 lat
Ilość stron:
88
Oprawa:
twarda
4. "Basia i przyjaciele. Titi", Z. Stanecka, M. Oklejak, Wyd. Egmont 2017


Basia- ulubiona bohaterka moich Dzieci, ma bardzo ciekawy krąg przyjaciół- zamkniętą w sobie Anielkę, potrzebującego uwagi Antka czy przybyłego z Haiti, czarnoskórego Titiego. I o tym ostatnim właśnie, opowiada najnowsza część serii Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Według mnie- najlepsza!


Kilkuletni Titi podczas spaceru z rodzicami zostaje nazwany "czarnuchem, brudasem, muslimem". Starszy mężczyzna- sprawca zajścia- nie stroni od wypowiedzenia jeszcze innych komentarzy pod kątem chłopca i jego mamy. Mały zupełnie nie rozumie usłyszanych słów, czuje się winny, poniżony, inny.

"Basia i przyjaciele. Titi" opowiada o ludzkiej głupocie, jaką są uprzedzenia i rasizm- nigdy nie zrozumiem raniącego stosunku do drugiego człowieka. A temat jest wiecznie aktualny, chociażby w ostatnich latach ze względu na napływających uchodźców. W jaki sposób rozmawiać na ten temat z najmłodszymi? Mi wcale nie byłoby łatwo tłumaczyć dzieciom bez emocji, dlaczego człowiek jest w stanie skrzywdzić i poniżyć drugiego. Całe szczęście, że są tak ważne i wartościowe książeczki jak "Basia"!Polecam! Moje Dzieci zrozumiały w mig o czym mowa i dlaczego wszyscy ludzie są sobie równi.

Kategoria wiekowa: 3-7 lat
Ilość stron:
24
Oprawa:
twarda

5. "Basia i biblioteka", Z. Stanecka, M. Oklejak, Wyd. Egmont 2017

Basia, Basieńka, Basiunia, Baśka... Nasza ulubiona! I do tego tytuł nawiązujący do biblioteki! Ach!!!

Basia wraz ze swoją przedszkolną grupą odwiedza bibliotekę. Poza regałami pełnymi książek, czeka ich spotkanie z prawdziwą pisarką i ilustratorką, która przygotowała ciekawe zajęcia warsztatowe. Dzieci dowiedzą się z nich, gdzie pracuje artysta oraz co sprawia, że "można tworzyć nowe powieści, rysować i marzyć". I wcale nie chodzi tu o czekoladę, ani wrotki 😄...


"Każdy nosi w sobie własny, niepowtarzalny świat, o którym może opowiedzieć. Słowami, obrazami lub muzyką." - uwielbiam tego typu motywatory, rozbudzające kreatywność i potwierdzające wyjątkowość każdego człowieka, tym bardziej dziecka!"Basia i biblioteka" to zdecydowanie najbardziej twórcza część z serii. Wraz z moimi Juniorami mamy ochotę podarować ją naszej sympatycznej bibliotekarce- nomen omen- pani Basi 😉.


Kategoria wiekowa: 3-7 lat
Ilość stron:
24
Oprawa:
twarda

6. "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)", J. Bednarek, Wyd. Poradnia K 2017
One żyją! Mają uczucia, marzenia, pracują, bawią się, a nawet prowadzą rozmowy! Za sprawą tej książki, skarpetki ożywają!

W domu małej Basi, zwanej małą Be, znajduje się tajemnicza czarna dziura. To w niej bowiem, znikają niektóre skarpetki
. Wcale "nie są pożerane ani przez pralkę, ani przez nikogo innego, nie rozpuszczają się też w wodzie ani nie staja się niewidzialne, tylko po prostu uciekają przez tę dziurę w poszukiwaniu szczęścia"! Do dziury tej wpadła ulubiona malinowa (lewa) skarpetka Taty, mała niebieska (prawa) skarpetka Basi, ulubiona różowa z kwiatkiem (lewa) skarpetka też Basi, żółta (prawa) skarpetka także Basi i inne (nie tylko małej Be, ale jej rzeczywiście uciekają najczęściej).


A gdy już przejdą długi, ciemny, pełen zakrętów korytarz, trafiają do świata niby rzeczywistego, a jednak magicznego- granica ta jest na tyle cienka, że zarówno mały, jak i duży czytelnik ma prawo zastanawiać się, czy to wydarzyło się na prawdę... Bo niby to niemożliwe, ale czy na pewno...?
"Nowe przygody skarpetek" to kontynuacja bestsellera sprzed dwóch lat, który podbił serca Polaków. Nie martwcie się jednak- by zachwycić się najnowszą częścią, nie musicie znać poprzedniej 😃. Chociaż istnieje zagrożenie, że będziecie chcieli ją przeczytać. 


Tymczasem lepiej sprawdźcie, czy i u Was nie ma tajemniczej czarnej dziury gdzieś pod pralką...


Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron:
168
Oprawa:
twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...