poniedziałek, czerwca 13, 2016

"BASIA I PRZYJACIELE", Z. Stanecka, Wyd. Egmont 2016


Gratka dla miłośników "Basi"! Zupełnie nowy cykl przygotowany specjalnie dla trochę starszych czytelników „Basi”, którzy choć nieco już podrośli, wciąż kochają świat ulubionej bohaterki i chętnie poznają bliżej jej przyjaciół – Antka, Anielkę, Titiego, Janka, Lulę, Zuzię, i ich codzienne problemy.

To przepełnione całą gamą emocji historie o relacjach z rówieśnikami i rodziną.

Nowa seria powstała w ramach lubianej i popularnej marki jaką jest Basia. Każdy z tomów to zupełnie nowe tematy, bardziej „dorosłe” problemy, pogłębione portrety psychologiczne postaci i większe zróżnicowanie emocji. To książki kierowane do szerszej grupy czytelników, m.in. ze względu na większe zróżnicowanie wiekowe bohaterów.


W pierwszym tytule serii, Zofia Stanecka opowiada historię Anielki. Miłośnicy "Basi" doskonale pamiętają, że jest to przyjaciółka z przedszkola głównej bohaterki. Trochę na początku wydawała się dziwna, bo- jak nikt inny- uwielbiała szpinak, często nuciła coś pod nosem i była zamknięta w sobie. Dzieci od niej stroniły, podobnie Baśka, do pewnego dnia, kiedy to padał mocno deszcz i pani Marta odwołała wycieczkę... (dla nieznających tej historii, odsyłam do "Basi i przedszkola") Od tego czasu są wiernymi przyjaciółkami.


Tym razem, Anielka opowiada o swoim domu, mamie malarce i tacie artyście performance. Mama jest ciepłą kobietą, dbającą o rodzinę, a jednocześnie spełnia się w roli artystki. Tata, najczęściej jest poza domem, podróżuje, oddaje się bardziej sztuce niż swoim bliskim. Anielka bardzo tęskni za ukochanym tatusiem, a właśnie już za kilka dni ma znowu wrócić do domu. Dziewczynka nie może się doczekać! By czas nie dłużył się tak bardzo, mama Anielki proponuje, by zaprosić na noc Basię. To będzie pierwsza noc Basi u przyjaciółki. Jak myślicie, czy Baśkę dopadnie tęsknota za swoim domem? Jak spędzą czas dziewczynki? No i co z tym tatą?


Natomiast "Basia i przyjaciele. Antek" przypadnie do gustu pewnie chłopakom, ale i dziewczyny nie będą narzekać ;) Antek ma baaaardzo zapracowanych rodziców. Tata jest architektem, a mama- architektką wnętrz. Oboje pracują w domu, ale co z tego, kiedy ciągle zamykają się w swojej pracowni i nie pozwalają przeszkadzać. Pewnie dlatego chłopak nie zawsze się słucha. Nie, nie będzie odrabiał żadnych zadań domowych! Najpierw zapomniał o nich kilka dni z rzędu, ale teraz, skoro ma szlaban na tablet, to nie ma zamiaru ich odrabiać celowo. Po południu przychodzi do Antka Janek. Niestety w ostatniej chwili okazuje się, że przychodzi również jego młodsza siostra- Baśka. Co za okropny dzień! A przecież mieli się bawić w piratów. I co teraz? Co zrobić z dziewczynką, która chce się bawić z nimi?!


I co myślicie o nowej serii z przyjaciółmi Basi? Nam się podoba, choć rzeczywiście dla moich przedszkolaków jest jeszcze chyba "za poważna". Ale nie szkodzi, książeczki poczekają na swój moment w naszej domowej biblioteczce ;)


Kategoria wiekowa: wg mnie 6- 9 lat, wg wydawcy 3-7 lat
Ilość stron: 24
Oprawa: twarda

1 komentarz:

  1. U mnie też świeża recenzja tej serii. :) Uwielbiam Basię i w ciemno sięgam po wszystkie książki o perypetiach tej rezolutnej dziewczynki.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...