czwartek, marca 31, 2016

"MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY". H. Münzer, Wyd. Insignis 2016


Dawno nie byłam tak wstrząśnięta podczas lektury powieści. Niejednokrotnie przerywałam czytanie, uspokajając przyspieszone tętno. Jednak ciekawość, co wydarzy się dalej, zmuszała mnie do szybkiego powrotu, czego efektem było kilka nieprzespanych nocy. „Jeszcze tylko jeden rozdział... ”- biłam się z własnymi myślami i emocjami...

„Miłość w czasach zagłady” to wcale nie lekki i cukierkowy romans. Tutaj miłość łączy się z bólem, namiętność z obrzydzeniem, przyjaźń ze szpiegostwem, a kobiecość z chęcią zemsty.

Akcja powieści toczy się w nazistowskich Niemczech oraz pozostałych częściach Europy, gdzie liczy się głównie „czystość rasy” i masowa zagłada Żydów. Elisabeth Malpran- niemiecka śpiewaczka operowa traci męża- żydowskiego lekarza, a życie jej dzieci (pół- żydów) jest zagrożone. Sławną i cenioną kobietą interesuje się wielu mężczyzn z SS. Każdy z nich, chciałby by stała się ona jego nałożnicą, lecz ona brzydzi się każdym z nich. Kiedy jednak rodzina jest w coraz większym niebezpieczeństwie, diwa godzi się na małżeństwo z wysokim rangą SS-manem Albrechtem Brunnmannem. Wbrew pozorom nie pozwala jej to spać spokojnie. Naziści byli „potworami, fanatycznymi, drwiącymi z prawa i wyzbytymi moralnych uczuć bestiami”. Szanowali tylko swego przywódcę Hitlera i jego rozkazy, reszta nie miała znaczenia. Krwawa dyktatura zagrażała wszystkim, także najbliższym SS- manów.


Kiedy Elisabeth straciła siłę walki i umarła, najgorsze dopiero czekało jej dzieci, a szczególnie piękną i równie utalentowaną, nastoletnią córkę. Zagubiona i osamotniona Deborah, wiążąc się z niemieckim urzędnikiem, zawiera pakt z diabłem. Początkowo władza, pieniądze, luksusy, talent i blask wielkiego świata zupełnie oślepiają dziewczynę... Do czego doprowadzi ją ten pierwszy stan zauroczenia? Jak meandry historii wpłynęły na dalsze losy pokolenia rodziny?

Książka jest o tyle niezwykła, że fikcja powieści miesza się z faktami historycznymi. Czytelnik zostaje wciągnięty w literacki zabieg, zastanawiając się często, co jest akurat prawdą, a co doskonałym wymysłem. Poza tym, autorka świetnie dozuje napięcie oraz gra na emocjach. Z każdym kolejnym zdaniem przenosi czytelnika w nazistowskie czasy, nie pozostawiając go obojętnym na ówczesne okrucieństwo.

Hanni Münzer to fenomen na niemieckim rynku wydawniczym. „Miłość w czasach zagłady” to jej druga powieść. Od 2014 roku tylko w Niemczech przeczytało ją pół miliona czytelników! Ponadto trafiła na listę bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”. Otrzymała też ponad 1600 recenzji na Amazon.de, z których średnia ocena wyniosła 4,5/5 gwiazdek, a prawa do przekładu zostały wykupione przez kilkanaście krajów. W planach jest również serialowa adaptacja. Autorka aktualnie pracuje nad kontynuacją powieści, której premierę niemiecki wydawca zapowiada na wrzesień 2016 roku.

Jeśli zatem szukacie emocjonującej powieści, której długo nie zapomnicie, szczerze polecam „Miłość w czasach zagłady”...

2 komentarze:

  1. Własnie czegoś takiego szukamy. Ciekawym zabiegiem jest to, że fikcja miesza się z rzeczywistością. Na pewno nie jest to łatwa książka, ale z pewnością warta prtzeczytania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...