piątek, września 26, 2014

"TERAPIA POŻYWIENIEM", J. Kastner, Wyd. Galaktyka 2014

Odżywianie to dla jednych przyjemność, a dla innych zaspokajanie głodu. Jedzenie pełni jednak jeszcze inną funkcję- leczniczą. Tylko kto dziś o tym pamięta? Ba, kto dziś w to wierzy?

A no, chociażby ja wierzę. Dietetyka lecznicza to przede wszystkim tradycja chińska, sięgająca 3 tysięcy lat. Jest powiązania z akupunkturą oraz ziołolecznictwem. Jak głosił lekarz Sun Si Miao: "Terapia dietetyczna powinna być pierwszym krokiem podjętym w kierunku leczenia choroby. Dopiero kiedy ten sposób zawiedzie, należy spróbować działania lekami. (...) Bez wiedzy o właściwej diecie, niemal niemożliwe jest cieszenie się dobrym zdrowiem".

W kulturze wschodu po dziś dzień zachowanie harmonii duszy i ciała poprzez prawidłowe odżywianie, uznawane jest za  mądrość ludową. Istotne jest dążenie do równowagi gorąca i zimna, wilgoci i suchości, yin i yang. Znaczenie ma dobór składników, pora roku, metody gotowania, przygotowywanie posiłków według pięciu przemian (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda), rytm dnia, cykl życia ludzkiego, spożywanie w radosnej i rozluźnionej atmosferze. W kulturze zachodu jednak zwracanie uwagi na powyższe czynniki zdawałoby się utrudnia codzienność, a nawet śmieszy. Kiedy dania typu fast food dostępne są na wyciągnięcie ręki- można je kupić pod domem, w szkole, w pracy, a zapasy często wypychają domowe i służbowe szafki i lodówki- kiedy są tanie, wymagają 40 sekundowego przygotowania, są różnorodne smakowo- typowy człowiek zachodu nie widzi sensu tego zmieniać. Tymczasem jest to jedzenie ubogie w składniki odżywcze, bogate w tłuszcz, sól i cukier, spożywane w pośpiechu i często w stresie. A chińska mądrość ludowa głosi: "Kiedy jesteś zły, łatwo jest połykać jedzenie, ale trudno je strawić. Kiedy smutny, trudno jest i połknąć, i strawić pożywienie. Kiedy doświadczasz silnych emocji, zaleca się przełożenie czynności jedzenia, aż znikną. Posiłki powinny być zawsze spożywane o właściwych porach. To sprawia, że łatwiej je strawić. (...) Podczas gdy dobre trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, złe przysparza dodatkowych problemów. Nie zaleca się jedzenia, kiedy buzują emocje."

Stosowanie terapii dietą wymaga czasu, cierpliwości (na efekty czeka się tygodniami, a nawet miesiącami), jak i wiedzy. Jednak stosowana na co dzień daje mnóstwo energii, zapewnia długotrwałe zdrowie, a nawet potrafi przedłużyć życie.  Może więc warto, by się nią zainteresować?

Na początek, proponuję lekturę "Terapii pożywieniem". To biblia dietetyki według tradycyjnej medycyny chińskiej. Zawiera wszystko co ważne- wyjaśnia podstawowe zasady, przyczyny chorób, praktyczne wskazówki dotyczące udzielania porad dietetycznych, zastosowanie w określonych dolegliwościach, klasyfikację produktów spożywczych. Co może zaskoczyć człowieka zachodu, chińska terapia dietą przedstawiona w książce opiera się w większości na znanych nam produktach, np. warzywach i owocach, mięsach, przyprawach, rybach i owocach morza, produktach mlecznych, orzechach i nasionach, a nawet napojach alkoholowych, kawie i herbacie. Produkty typowo chińskie są natomiast coraz bardziej dostępne w polskich sklepach i marketach.

Poradnik "Terapia pożywieniem" jest adresowany do lekarzy, dietetyków, ale także do wszystkich, którym zależy na zdrowiu i długim życiu bez uciążliwych dolegliwości. Zawarte tu wskazówki żywieniowe, przedstawione są w prosty i czytelny sposób, trafiający do przeciętnego czytelnika (w sensie nie- specjalisty). Lektura ta, może stać się początkiem drogi ku harmonii duszy i ciała, inspiracją do zmiany, pomocą w leczeniu tradycyjnym...
 
A zatem, jak mawiał Hipokrates- "Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...