wtorek, marca 27, 2012

„KŁÓTLIWY PORADNIK PARTNERSKI”, E. Żeromska, Wyd. Samo Sedno Edgard, Warszawa 2012


Zabawne są dla mnie stwierdzenia typu „Wy się chyba nigdy nie kłócicie”. Jak to nie? A to jest w ogóle możliwe się nie kłócić? Czasem toczymy spory a rzeczy ważne, innym razem o mniej ważne, zdarzają się nawet fochy, ale do tej pory takie momenty nie trwały dłużej niż kilka godzin. I całe szczęście- dla mnie to i tak za długo! Natomiast od kiedy mieszkamy w bloku, czy chcemy czy nie, słuchamy kłótni innych ludzi. Para za ścianą kłóci się z częstotliwością co 2-3 dni. Krzyczą, dziewczyna nawet piszczy, chłopak wybucha cynicznym śmiechem, później „rzucają mięsem”. Co najmniej raz w tygodniu w ruch idą talerze, lampy i inne przedmioty z siłą trafiające w ścianę od naszej strony, czasem w drzwi zewnętrzne. Następnie ONA teatralnie wybiega z mieszkania, a ON goni ją po osiedlu. Wracają już razem i zaczynają wspólnie sprzątać po awanturze. Kilka dni temu wyprowadzili się z wynajmowanej kawalerki (hurra! Rysiu może wreszcie spać spokojnie). Pewnie nie mieli już czym rzucać, bo wszystko potłukli...

Inna para, gdzieś piętro wyżej, po ostatniej kłótni prawdopodobnie mieszka osobno. Pewnego razu o trzeciej nad ranem usłyszałam wrzask- „Jak mogłeś mi to zrobić???!!!”. JEGO nie było słychać. Jakieś JEJ szlochy, bełkot, i trzaśnięcie drzwiami. Na parkingu nerwowe odpalanie auta i tyle JĄ widzieliśmy i słyszeliśmy …

Znam też takich, co w kłótniach stosują spychologię (dla niewtajemniczonych, spychologia to nauka umiejętności zrzucania odpowiedzialności na wszystkich innych poza mną...).

Więc jak się kłócić, by się dogadać, nie ranić i nadal się kochać?

Ewa Żeromska, znana z telewizji, radia i czasopism dla kobiet napisała praktyczny poradnik o sztuce toczenia rodzinnych sporów. Znajdziemy w nim wskazówki eksperta na zdrową kłótnię nie tylko z partnerem, ale także z pozostałymi członkami rodziny, na przykład z teściową ;) Bliskie sobie osoby mogą mieć zupełnie odmienne zdanie na jakiś temat i mają do tego prawo. Jednak różnica zdań często rodzi konflikty. Psycholożka radzi, jak spokojnie rozmawiać o wszystkim, nawet o raniących nas sprawach, np. zdradzie czy zazdrości.

W książce roi się od codziennych przykładów- jedne bawią, a inne mówią o nas samych. Pewnie każdy odnajdzie w nich część siebie lub swoich bliskich.

Jeśli „Kłótliwy poradnik partnerski” pojawi się w Waszym domu, koniecznie zachęćcie do przeczytania go zarówno partnera, jak i rodziców, teściów, rodzeństwo czy innych, z którymi „drzecie koty”. By się skutecznie porozumieć, muszą tego chcieć obie strony sporu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...