środa, marca 21, 2012

BEZPIECZNA JAZDA Z DZIECKIEM- WYBIERAMY FOTELIK SAMOCHODOWY


Wielu z nas posiada auto. Jeździmy nim z dzieckiem do lekarza, sklepu, do żłobka/ przedszkola/ szkoły, do rodziny i znajomych, na urlop, a niektórzy nawet jeżdżą, bo... jest to jedyny sposób na uspokojenie maluszka. Obojętnie czy mamy nowe auto, czy stare, duże czy małe, rodzinne czy sportowe, w każdym z nich MUSIMY montować fotelik odpowiednio dostosowany do dziecka. W ofercie jest dostępnych mnóstwo różnych fotelików, ale który będzie odpowiednie akurat dla naszego berbecia? Na co zwracać uwagę? Ponieważ sami właśnie stanęliśmy przed tym problemem, popytaliśmy znajomych, ekspertów, poczytaliśmy, przymierzaliśmy i wreszcie coś już wiemy :) Chciałabym teraz ułatwić i Wam ten trudny wybór. 

 
W Polsce mamy obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach do osiągnięcia 150cm wzrostu malucha lub do ukończenia przez niego 12 roku życia. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak jazdy taksówką, pogotowiem ratunkowym oraz radiowozem policyjnym.

Foteliki dostosowujemy do wagi, wieku i wzrostu dziecka. Oto dostępne grupy wagowe: 
 0- 9 kg
0-13kg
0-18kg
0-25 kg
9-18 kg
9- 25 kg
9-36 kg
15-36 kg
15-25 kg
22-36kg.
Szukając idealnego fotelika samochodowego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo (np. pasy nie mogą być za luźne), obsługę oraz komfort dziecka (m.in. nie może je nic uciskać). Później kierujemy się możliwościami czyszczenia oraz wyglądem. W
podjęciu decyzji oraz doradztwem może pomóc przeszkolony w tym zakresie sprzedawca lub chociaż zapoznajcie się z profesjonalnymi testami, np. tutaj. Sprzęt musi być też dopasowany do konkretnego samochodu! Nie chodzi tu jednak o to, by kolor tapicerki z nim współgrał, lecz o poprawne montowanie i komfort dziecka (np. by miało miejsce na swobodne fikanie nóżkami). Dlatego przed zakupem TRZEBA taki fotelik przymierzyć! Pamiętaj o tym, że nieprawidłowo dobrany fotelik nie spełni swej funkcji.

Nie kupuj również fotelików używanych! Nie wiesz przecież w jaki sposób były użytkowane przez poprzednich właścicieli, czy nie są po wypadku, czy wszystkie elementy działają jak powinny …
Ostatnio przeglądając ogłoszenia o sprzedaży rzeczy używanych na jednym z portali znalazłam tekst: „
Sprzedam fotelik samochodowy 9-36 kg. Jest w kiepskim stanie, ale wychodzi taniej niż mandat za jego brak”. Mam nadzieję, że nikt nie odpowiedział na tę ofertę.

Zwróć też uwagę, by wybrany przez Ciebie model spełniał normy UE lub UN-ECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ).

A kiedy jest ten odpowiedni moment, by zmienić fotelik na większy? Wtedy, gdy dziecko przekroczy górną granicę grupy wagowej aktualnego siedziska lub wtedy, gdy wyraźnie się w nim nie mieści.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę ułatwiłam Wam ten trudny zakup. Zdajcie sobie jednak sprawę, że nie należy podejmować decyzji o wyborze fotelika zbyt pochopnie. Musicie kupić sprzęt, który w razie wypadku uratuje życie i zdrowie Waszego dziecka!

3 komentarze:

 1. Zgadzam się z Tobą całkowicie. Wybór fotelika jest najważniejszy! Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo naszych dzieci.
  Polecam tez dodatkowo wozić malucha z tyłu po środku. Podobno jest to najbardziej bezpieczne miejsce w samochodzie.

  Na Twojego bloga wpadłam niedawno przypadkiem, ale zawsze mogę znaleźć tu coś co mnie zainteresuje.
  Dzięki i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa :) Bardzo się cieszę i ciągle jestem zaskoczona, że są ludzie, którzy chcą mnie czytać ;)

   Usuń
 2. Zgadzam się z Momotką, że umiejscowienie fotelika dziecięcego z na środku tylnego siedzenia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że wspomniane miejsce jest bezpieczne, to na dodatek możemy zerkać co porabia nasza pociecha w lusterku.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...