wtorek, sierpnia 09, 2011

„WYCHOWAWCA- PRZYWÓDCA”, M. Skarbecka, Wyd. Helion, Gliwice 2011

Praca nauczyciela polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, lecz także na wychowywaniu swoich podopiecznych. Nauczyciel, by być autorytetem, musi rozmawiać z uczniami jak równy z równym. Dobrze też, gdy ich słucha, zastanawia się, jak wygląda świat ich oczami, pozwala na wspólne zastanawianie się nad rozwiązaniem trudnej sytuacji.

Prezentowana publikacja ukazuje, jak stać się takim właśnie wychowawcą. Jej autorka zaczyna swoje lekcje od zapytania wychowanków, jak się dziś mają. Czytając pomysły M. Skarbeckiej na polepszenie relacji nauczyciel- uczeń oraz uczeń- uczeń, zatęskniłam za swoją pracą, by wszystkie je wypróbować! A znalazłam wskazówki m.in. dotyczące asertywności, wyznaczania granic, motywacji uczniów do różnorodnych działań, nauczenia ich planowania i realizacji celów, zarządzania konfliktem w klasie, sposobu przekazywania wartości za pomocą metafor...

Do wielu rozdziałów dołączone są zestawy ćwiczeń dla nauczyciela i jego uczniów, pozwalające kształtować powyższe umiejętności.

Książka adresowana jest do nauczycieli każdego przedmiotu oraz poziomu nauczania, choć najtrudniej będzie podane w niej metody zastosować w młodszych klasach szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...