czwartek, września 14, 2017

POLSKIE POWIEŚCI DLA NASTOLAKTÓW


Nie mogę przecież bagatelizować młodzieży! Są wśród Was rodzice nastolatków? Czy Wasi "Młodzi Gniewni" czytają książki? Jakie? Czekam na Wasze wypowiedzi w komentarzach 😉. Tymczasem przeczytajcie, jakie dwie powieści dla nastolatków mnie zainteresowały...



"Zerwij z nią", E. Nowak, Wyd. Egmont 2017

Wiem, jak smakuje zakazana miłość. Wiem, jak to jest kochać i słyszeć od Bliskich, że "to chłopak nie dla ciebie". Wiem, jak to jest mieć wątpliwości- posłuchać głosu serca, czy podpowiedzi innych? Na ile rodzice mogą ingerować w życie i wybory swoich nastoletnich pociech?

"Zerwij z nią" to historia dobrze mi znana- dlatego też po nią sięgnęłam. Myślę, że spotyka też bardzo wiele nastolatek. Rodzice marzą o idealnym (czyli jakim?) partnerze dla swojej córeczki, tymczasem ona zakochuje się w zwyczajnym chłopaku! Jak to się mogło stać?! Najśmieszniejsze jest to, że właśnie takie "zakazane" związki są najtrwalsze... A wtedy opowiadane z perspektywy długiego czasu, brzmią jak bajki o złych rodzicach, sile miłości i happy endzie...

Wróćmy jednak do książki. Jacek jest nieśmiały, ale jak to nastolatek- potrafi też trzasnąć drzwiami. Najbardziej wkurza go ojczym, który ewidentnie nie akceptuje chłopaka, a nawet rywalizuje z nim. Ciągle krytykuje, prowokuje, poniża... Ojciec również nie jest autorytetem. Całe szczęście, że Jacek ma świetny kontakt z babcią. Zdecydowanie starsza pani rozumie rozterki wnuka i zawsze stoi po jego stronie. Dobrze mieć obok siebie kogoś takiego. Kiedy w życiu chłopaka niespodziewanie pojawia się Emilka, to właśnie babcia dodaje mu pewności siebie. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wrażenia.  Niestety rodzice dziewczyny wyznają inne wartości- nastolatka ma skończyć najlepsze liceum, a później zdać na elitarne studia. Żadnych chłopaków, tym bardziej Jacka! Nieustępliwi zabraniają spotykania się zakochanym... Co zrobią nastolatkowie?

Opowieść to romantyczna, ale i dramatyczna, bo przecież utrata miłości, jak i brak akceptacji to zawsze dramat, tym bardziej dla wrażliwych nastolatków.

Autorką książki jest Ewa Nowak- ceniona pedagożka i terapeutka. Od kilkunastu lat pisze powieści dla młodzieży, które cieszą się zainteresowaniem. Jedna z jej książek została uhonorowana tytułem książki roku Polskiej Sekcji IBBY.


Jestem pewna, że "Zerwij z nią" spodoba się Waszym nastoletnim córkom 😉.


Kategoria wiekowa: 16+
Ilość stron:
288
Oprawa:
miękka


"Sznurek", A. Lang, Wyd. Literackie 2017

To powieść zupełnie inna, niż poprzednia. Napisana językiem młodzieży- nie brak tu zwrotów typu "nereczki" (to inaczej dziewczyny...) i innych w tym stylu, czy potocznych określeń. Wielu rodziców pewnie przerazi, a krytycy mieliby się do czego doczepić... Bo czy to jest jeszcze literatura? Cóż, powiem Wam, że mimo wszystko wciągnęłam się od pierwszej strony i czytałam z zapartym tchem do samego końca, nie opuszczając ani słowa.

Książka opowiada historię zakompleksionego i wrażliwego chłopaka z małej polskiej wsi, typowej dziurze zabitej dechami. Krystian jest ofiarą przemocy domowej, a także kozłem ofiarnym wśród rówieśników i to od zawsze. Seba- starszy brat, Siur, Adamiak i inni. Wszyscy go poniżają, wyśmiewają, znęcają się, obrażają, wykorzystują..., a poza tym bieda i nuda- nic tylko uciekać. Ale wiadomo, jak trudno się uwolnić, tym bardziej ze wsi! Chłopak w końcu ma dość i wyjeżdża na weekend do Warszawy, do matki, która inteligencją nie grzeszy- delikatnie ją podsumowując. Tam, przez przypadek spotyka przyjaciela sprzed lat, który z powodu prześladowania i agresji kolegów, w tym Krystiana, przeprowadził się z ich wsi do stolicy. Konrad jednak jakby nie pamiętał krzywd mu wyrządzonych. Jest szalenie podniecony spotkaniem, przedstawia swoją dziewczynę Sonię i proponuje spotkanie we troje, by powspominać dawne czasy. Krystian nie ma ochoty wracać do przeszłości, lecz po godzinach bicia się z własnymi myślami, jest ciekaw, jak żyje teraz kumpel. Krystian zdaje się jakby zauroczony Warszawą (choć ciągle go przeraża) i miastowymi, a szczególnie Konradem i Sonią. Jacy oni są niesamowici! Przyjaźń coraz bardziej się rozkręca, a "chłopak ze wsi" coraz bardziej jest pod wpływem Soni... Do czego go to doprowadzi?

Powieść napisana jest w pierwszej osobie, co pozwala wczuć się w emocje nastolatka i potęguje doznania czytelnicze. Doskonały zabieg literacki autora. A propos- Adam Lang to autorski pseudonim, co jeszcze bardziej mnie intryguje. Czy autorem jest rzeczywiście mężczyzna, czy raczej kobieta? Jest młody, czy stary? A może kryje się za nim jakiś inny, znany pisarz?! Jedno jest pewne- to ktoś, kto doskonale zna młodzież i potrafi do nich przemawiać... Poprzednie tytuły autora także zrobiły dobre wrażenie- jego debiut literacki pt. "Klucze" był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Po napisaniu powyższej recenzji przejrzałam opinie innych czytelników na temat "Sznurka"- książka jest wysoko oceniana. I słusznie! Z pewnością sięgnę po kolejną powieść Adama Langa 😊.


Kategoria wiekowa: 16+
Ilość stron:
324
Oprawa:
miękka



2 komentarze:

  1. Ciekawe. Obecnie coraz mniej nastolatków czyta książki. Moja córka na szczęście czasem po nie sięga z czego jestem bardzo zadowolona. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...