poniedziałek, lipca 03, 2017

POCZYTAJ ZE MNĄ MAMO, POCZYTAJ ZE MNĄ TATO


20 minut wspólnego czytania codziennie to milion słów, które dziecko usłyszy rocznie!*1. "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", L. Kołakowski, Muchomor 2017Dla uczniów, którzy
od września rozpoczną naukę w szkole podstawowej, będzie to lektura szkolna. I to jedna z tych niewielu, które czyta się z przyjemnością i zapałem.

Leszek Kołakowski był znanym profesorem filozofii (zmarł w 2009 r. w wieku 82 lat). W czasach PRL-u był "na indeksie" władz, co przyczyniło się m.in. do wstrzymania publikacji niniejszej książki, którą napisał dla swojej kilkuletniej córeczki. Co w opowieści pechowego nosorożca było nie tak, nie mogę pojąć- takie były wtedy czasy...

Po 20 latach, ktoś odnalazł maszynopis i postanowił tytuł wydać, lecz... w drugim obiegu. Dopiero po kolejnych 20 latach, książka ukazała się oficjalnie! Dlaczego aż tyle zwlekano?!


Może ktoś z Was, czytając "Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" znajdzie drugie dno, jakiś tajny przekaz, chociażby powód, dla którego ówczesne władze obawiały się skierowanej do dzieci opowieści Kołakowskiego. Młodsi czytelnicy z kolei, poznają zabawną, a jednocześnie poważną historię pewnego nosorożca, który był smutny i miał kompres na pupie. Czy dostał lanie od swoich rodziców-nosorożców i stąd jego rozżalenie? Nie. Nosorożec był smutny, ponieważ... nie umiał latać! A bardzo tego chciał! I co- jak pocieszyć kogoś, kto chce latać, a wiadomo, że nigdy mu się to nie uda?!


Odrobina filozofii przyda się młodym. I to w tak dobrym stylu- subtelnie, lekko, z humorem i szacunkiem do bohaterów, jak i czytelnika.


Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron:
36
Oprawa:
twarda

2. "Cuda z mleka", J. Bednarek, Wyd. Egmont 2017


"Pij mleko, będziesz wielki"- głosiła niegdyś kampania społeczna, a slogan pozostał w naszych głowach do dziś. Co kryje się w mleku? Czy Wasze dzieci wiedzą, że napój ten zamieszkują miliony bakterii? Dobrych bakterii!

Książeczka "Cuda z mleka" to interesująca opowieść o wyprawie pewnego chłopca i jego profesora do wnętrza mleka. Jak to się dzieje, że ono kwaśnieje? Czym różni się jogurt od kefiru?
Wydawnictwo Egmont pod honorowych patronatem Biblioteki Narodowej, wraz z partnerami- Akademią Nauki oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka- stworzyło program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat pod nazwą "Czytam sobie". Program składa się z 3 poziomów, a każdy z nich przygotowany jest zgodnie z zaleceniami metodyków. "Cuda z mleka" odpowiadają poziomowi 2.


Kategoria wiekowa:
5-8
Ilość stron:
49
Oprawa:
miękka

3. "Edison. O wielkim wynalazcy", E. Nowak, Wyd. Egmont 2017


"Jest rok 1847. (...) Gdy robi się ciemno, ludzie zapalają lampy gazowe, które świecą słabo, dymią, wydzielają nieprzyjemny zapach i brudzą sadzą ściany oraz sufity. Nikt nie ma w domu prądu, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Epoka elektryczności ma dopiero nadejść. (...)

(...) Kłopoty zaczęły się, kiedy Thomas poszedł do szkoły. W tamtych czasach dzieci, które nie odrabiały pracy domowej, dostawały w szkole chłostę. Thomas Edison nigdy nie odrabiał lekcji, bo uważał, że to strata czasu. Zamiast tego wolał dostać chłostę. Nie bał się żadnej kary, a do tego przez cały czas zadawał nauczycielom dociekliwe pytania.(...)(...) W salonie przy oknie Thomas Edison urządził swoje pierwsze domowe laboratorium. Wybuchy, ogień, cuchnące gazy i inne przedziwne rzeczy stały się codziennością rodziny Edisonów. (...)"
Tę książeczkę musicie przeczytać obowiązkowo! Fascynująca historia Edisona opowiedziana w prosty, a zarazem interesujący sposób utkwi dzieciakom w pamięci. Jestem tego pewna!


"Edison. O wielkim wynalazcy" to także jeden z tytułów serii Czytam sobie.
Odpowiada poziomowy 3.


Kategoria wiekowa: 6-9
Ilość stron:
64
Oprawa:
miękka

4. "O srebrnej łyżce", J. Bednarek, Wyd. Egmont 2017


Przy okazji tej lektury, możecie wyjaśnić dziecku, czym jest przypowieść. Pamiętacie ze szkoły czym się charakteryzuje ten gatunek literacki? Poprzez symboliczne przedstawienie świata, przekazuje prawdę moralną, mądrość (najczęściej religijną, choć nie zawsze). Najlepszym przykładem przypowieści jest Biblia. Ale warto poznać i inne przypowieści, np. tę o łyżce, adresowaną stricte do dzieci.Książkę rozpoczyna opowieść o nicości, w której mieszkał Stwórca. Marzył On, że stworzy dzieło- istotę, która będzie odwzajemniała jego miłość i budziła zachwyt. Na świecie pojawiły się więc różnorodne zwierzęta, a w końcu i ludzie. Ciągle jednak czegoś brakowało, ewidentnie czuć było niedosyt. I tak pojawiła się srebrna łyżeczka. A wraz z nią, w rodzinie Lahmanów życie nabiera innego obrotu...Przeczytajcie i zastanówcie się wspólnie, o jakiej ważnej sprawie tu mowa.

Jak zapewnia autorka przypowieści- Justyna Bednarek- "łyżka, o której mowa w książce, istnieje."...

Kategoria wiekowa: 6-9
Ilość stron:
48
Oprawa:
miękkaNa zakończenie, zapamiętaj: ponad 90% dzieci, którym opiekunowie regularnie czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce!*
* źródło: wydawnictwo Egmont

4 komentarze:

 1. U nas na 20 minutach nigdy się nie kończy:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię, bo czytanie to świetna zabawa ;) Życzę przyjemnych lektur!

   Usuń
 2. Moje dziecko uwielbia książki. Czytanie przed zaśnięciem to obowiązkowy punkt w ciągu każdego wieczora. Na pewno ma to po mnie, bo również bardzo lubiłam gdy mama czytała mi do snu. Teraz również w ramach relaksu i wyciszenia zazwyczaj sięgam właśnie po jakąś lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, czytanie to zajęcie na każdą pogodę, porę dnia i nocy oraz na każdy humor ;) Czytajcie dalej ;)

   Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...