poniedziałek, listopada 02, 2015

"JEZIORO ŁĄBĘDZIE, CZYLI JAK POWSTAŁ NAJSŁYNNIEJSZY BALET ŚWIATA", E. Nowak, Wyd. Egmont 2015


Bardzo lubię i cenię serię książek Wydawnictwa Egmont- Czytam sobie. To trzyetapowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat (pisałam już o tym wielokrotnie). Mam nadzieję, że tytuły tej serii są dostępne we wszystkich bibliotekach szkolnych- obowiązkowo!

Tym razem, Wasze dzieci mogą poznać historię powstania najsłynniejszego baletu świata. Temat bardzo trudny, lecz dzięki pisarce Ewie Nowak, prosto i pięknie przedstawiony, z myślą o młodych czytelnikach.

W 1875 roku, wielki kompozytor Piotr Czajkowski pisze muzykę do baletu. Ponieważ zachwyca się zachowaniem obserwowanych łabędzi, wymyśla muzyczną opowieść o dziewczynie zaklętej w łabędzia. Niestety, choć muzyka skomponowana przez mistrza jest cudowna, samo przedstawienie baletowe "Jezioro łabędzie" okazuje się wielkim nieporozumieniem. Dopiero po śmierci Czajkowskiego na nowo zinterpretowano i wystawiono balet, choć zanim to nastąpiło, trzeba było pokonać wiele przeszkód. Sądzono nawet, że nad "Jeziorem ..." ciąży jakaś klątwa! Jednak w 1895 roku w Petesrburgu, po 18 latach od pierwszej wersji baletu, zły czar pryska- publiczność jest zachwycona, cały świat chce wystawiać właśnie ten tytuł!

... To tak pokrótce, o czym jest ta książeczka ;)

Na samym końcu wydania, zamieszczono 5 podstawowych pozycji baletowych (ilustracje z opisem), słowniczek trudniejszych wyrazów oraz 6 zabawnych i kolorowych naklejek, które można przykleić na zeszyt, bluzkę, a nawet czoło (no co, nie znacie pomysłów dzieciaków?).

Jak zwykle- polecam! Jako nauczyciel ;)

1 komentarz:

  1. Mamy i też polecamy. Bardzo fajna lekcja historii Jeziora Łabędziego podana w przystępnej formie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...