poniedziałek, stycznia 12, 2015

"PROJEKT BIZNES"- WYWIAD Z BOGUMIŁĄ KRZYCKĄJeśli jesteś mamą i założyłaś firmę po urodzeniu dziecka, a do tego jesteś otwarta, by podzielić się swoim doświadczeniem z innymi kobietami, czekam na kontakt: odkrywczamama@gmail.com .

Tymczasem prezentuję kolejny wywiad z niezwykłą biznesmamą- Bogumiłą Krzycką- mamą Julki (6 lat) i Karoliny (2 lata) oraz właścicielką sklepu ekologicznyTARG.pl. Przeczytajcie koniecznie jej historię i weźcie sprawy biznesowe w swoje ręce :)

Czym się zajmowałaś przed urodzeniem dzieci?

Przed urodzeniem drugiej córki pracowałam w dużej firmie zupełnie nie związanej z żywnością.

Co się stało, że już Cię tam nie ma? Zostałaś zwolniona, sama zrezygnowałaś, skończyła się umowa?

W czasie urlopu macierzyńskiego wygasła moja umowa. Ale i tak nie miałam zamiaru wracać do korporacji. To nie jest miejsce dla matek małych dzieci. Dla mnie rodzina jest najważniejsza. Z pierwszą córką byłam w domu ponad 2 lata, drugiej także chciałam poświęcić tyle czasu.

Zostałaś więc bez pracy. Jak wpadłaś na pomysł założenia własnego biznesu?

Zawsze o tym marzyłam. Wiedziałam, ze pierwsze 2 lata po urodzeniu Karoliny nie wrócę "na etat", więc to był idealny czas aby spróbować swoich sił. Ryzyko było najmniejsze. Nie musiałam rezygnować z pracy i stałej pensji, bo jej przecież nie miałam. Zawsze marzyłam o tym, aby mieć własny sklep, w którym będę miała bezpośredni kontakt z klientem. Gdzie będę mogła realizować własne pomysły i sprawdzić swoje umiejętności. W 2013 roku wydarzyło się wiele rzeczy, po których stwierdziłam, że nie można odkładać marzeń i planów na później, bo życie niesie różne niespodzianki i możemy ich nigdy nie zrealizować. Portal internetowy to najlepsza opcja dla matki małego dziecka- można pracować z domu i wtedy gdy dzieci śpią.

Na jaką branżę postawiłaś?

Ekologiczną, naturalną żywnością interesowałam się od zawsze. Na takiej się wychowałam i tak karmię moje dzieci. W marcu tego roku postanowiłam połączyć pasje i marzenia i tak powstał ekologicznyTARG.pl - zdrowa żywność z dostawą do domu. Posiadałam kontakty do ekologicznych gospodarstw, a ekologicznyTARG.pl powstał z potrzeby podzielenia się nimi z innymi ludźmi, którzy dbają o swoje zdrowie.
Dla wielu osób ważne jest to gdzie rosły warzywa, które jedzą i czy są uprawiane ekologicznie. Wiem, jak ciężko robić zakupy, gdy ma się małe dzieci więc stworzyłam miejsce, w którym można zamówić zdrową żywność z dostawą do domu. Każde warzywo czy owoc pochodzi z konkretnego, opisanego na portalu gospodarstwa ekologicznego i w sezonie jest zrywane kilka lub kilkanaście godzin przed dostawą. Robiąc dostawy do domu klientów mam okazję z nimi porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i informacjami dotyczącymi ekologicznej żywności. Moi klienci dbają o zdrowie swojej rodziny i cieszę się, że mogę im w tym pomóc.

Rewelacyjny pomysł! A jak wyglądały początki firmy?

Początki były bardzo trudne. Firmę zakładałam na przekór wszystkim. Dosłownie z dzieckiem na ręku. Nie miałam czasu na tworzenie wielostronicowych biznesplanów. Wszystko było w mojej głowie :-) Nie mam niani do pomocy a babcie mieszkają daleko. Mogłam liczyć jedynie na męża, który rzeczywiście bardzo mnie wspierał i bez niego ten pomysł by nie wypalił.

Co okazało się najtrudniejsze?

Największą barierą - do tej pory- jest dla mnie czas. Gdyby doba miała więcej niż 24 godz... Poza tym sprzedaż ekologicznej żywności nie jest łatwa. To biznes dla pasjonatów. Najważniejsza dla mnie jest świeżość i dobra jakość produktów. Rozplanowanie dostaw i logistyka sprawiły największą trudność.

To prawda- dla pracującej mamy doba zawsze wydaje się za krótka! Jak więc godzisz macierzyństwo z prowadzeniem biznesu?

Lekko nie jest. Trzeba być bardzo dobrze zorganizowanym. Pracuję zazwyczaj wieczorami, gdy mąż wraca z pracy, i w nocy, gdy już wszyscy śpią. Zarwane noce nie są mi obce. Już prawie 7 lat jestem mamą więc przyzwyczaiłam się do tego :-) Poza tym zabieram dzieci, szczególnie starszą córkę na tradycyjne targi zdrowej żywności oraz eventy, na których prezentujemy naszą firmę. Chciałabym aby dzięki temu nauczyła się przedsiębiorczości. Moje dzieci i mąż są pierwszymi testerami nowych produktów więc czynnie biorą udział w prowadzeniu firmy :-)

Czego nauczyło Cię prowadzenie własnej firmy i jednocześnie bycie mamą?

Przede wszystkim organizacji czasu. Nie tracę go na oglądanie TV czy bezsensowne surfowanie po internecie. Czas z dziećmi staram się jak najlepiej wykorzystać dla nich, a czas na pracę wykorzystuję co do minuty. Nie mogę pozwolić sobie na odkładanie ważnych spraw na później, bo później może się okazać że dziecko jest chore i nie będę mogła ich załatwić.

Skądś to znam ;)
Od kilku lat udowadniasz, że bycie bizneswomen oraz pełnienie roli mamy może iść w jednej parze.

Myślę, ze tak. To kwestia poukładania priorytetów i efektywnego wykorzystywania czasu. Nie można być dobrą mamą, gdy poświęca się na pracę kilkanaście godzin na dobę, ale także na osiągnięcie sukcesu trzeba pracować. Po prostu trzeba znaleźć równowagę.

Na koniec naszej rozmowy, muszę zapytać co byś doradziła innym kobietom, które siedzą w domu z dziećmi, chcą zacząć pracować na swoim, lecz boją się zaryzykować?

Ja zdecydowałam się zaryzykować, gdy uświadomiłam sobie, że największy koszt jaki zapłacimy w życiu, to koszt utraconych możliwości. Wszystko to, co mogliśmy zrobić, a czego nie zrobiliśmy bo hamował nas strach. Wierzę w to, ze jeśli bardzo się czegoś chce, to można osiągnąć założony cel. Wymaga to dużo pracy, cierpliwości i samozaparcia, ale jak mówi mój kolega: prawdziwe życie zaczyna się na granicy strefy komfortu. Naprawdę warto dotrzeć w to miejsce. Satysfakcja z własnego biznesu jest ogromna!

Dziękuję za wywiad i życzę dalszych sukcesów.


1 komentarz:

  1. Osobiście rozliczam swoją działalność jako ryczałt ewidencjonowany. Pomimo jej prostego charakteru i samozatrudnienia, kwestie organizacyjne były momentami uciążliwe. W ostatnim czasie postanowiłem postawić na outsorcing księgowości, co pozwoliło mi odzyskać sporo czasu, który traciłem na rachunkowość, w której bez bicia przyznaję, specjalistą nie jestem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...