niedziela, stycznia 18, 2015

15 DOBRYCH POWODÓW, ABY BYĆ ZE SWOIMI DZIEĆMI


Gdyby ktoś z Was (a szczególnie tatusiowie) zastanawiał się, czy warto zajmować się i zwyczajnie BYĆ ze swoim dzieckiem, istnieje jakieś 107 powodów, skłaniających do tego, że jednak WARTO. Poniżej publikuję 15-stkę dla ojców:

(za magazynem "Dziecko"- marzec 2014; Fragmenty syllabusa dla trenerów grup ojcowskich Mats Berggren na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych)

1. Jesteś normalny i odpowiedzialny.

2. Zyskujesz równowagę w swoim życiu. Stajesz się bardziej skuteczny w pracy i w domu.

3. Nauczysz się radzić ze stresem. Czym jest trudne spotkanie w obliczu dziecka wymiotującego podczas zamieci na autostradzie?

4. Zyskujesz darmowe szkolenia. Stajesz się lepszy w słuchaniu, łatwiej jest ci wejść w sytuację innych osób i wykonywać wiele rzeczy naraz.

5. Pokochasz swoją pracę (jeszcze bardziej). Opieka nad dzieckiem jest wyzwaniem, które przebija większość innych zadań.

6. Stajesz się mistrzem improwizacji. Płacz przez całą noc sylwestrową? Co z tego? Kiedy masz dzieci, uczysz się akceptować rzeczywistość taką, jaka jest, i wykorzystywać ją w najlepszy sposób.

7. Stajesz się w pełni wyszkolonym dyplomatą. Nieporozumienia z małym dzieckiem są o wiele trudniejsze do rozwiązania niż większość konfliktów w pracy.

8. Stajesz się bliższy matce dziecka.

9. Twoje dziecko cię potrzebuje. Jesteś rodzicem dziecka tak samo, jak jego matka. Dla bezpieczeństwa dziecka ważne jest, by rodzice współdziałali.

10. Musisz znać swoje dziecko. Najgłębszy kontakt między rodzicami i dzieckiem tworzy się, gdy jest malutkie i bezbronne. Nie nadrobisz tego później.

11. Trenujesz swój instynkt ojcowski. Zajmując się dzieckiem sam, zaczniesz reagować na jego potrzeby, nauczysz się rozumieć jego sygnały.

12. Zyskujesz zaufanie dziecka. Dziecko, widząc, że umiesz się nim zająć, będzie przychodzić do ciebie ze swoimi radościami i problemami.

13. Będziesz na miejscu, gdy twoje dziecko będzie się rozwijać. I nie będziesz musiał o tym wysłuchiwać z drugiej ręki. Codziennie dzieje się coś nowego.

14. Będziesz się dobrze bawił. Czujesz się doceniany i kochany jak nigdy wcześniej.

15. Nie będziesz później żałował, że straciłeś okazję. Ponieważ wykorzystujesz unikalną możliwość nawiązania głębokiej, bliskiej i trwałej relacji ze swoim dzieckiem od początku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...