czwartek, kwietnia 10, 2014

"NOWOCZESNE ZASADY ODŻYWIANIA W PRAKTYCE. 120 PRZEPISÓW NA DANIA ROŚLINNE", L. Campbell, Wyd. Galaktyka 2014

Od kiedy zostaliśmy rodzicami, bardzo rzadko wychodzimy z Mężem na miasto na obiad. W ciągu 3 lat, stało się to "aż" 3 razy... Ostatni raz, w zeszły weekend. Ulegliśmy modzie na burgery i poszliśmy na "prawdziwą", mieloną wołowinę. Nie jem mięsa często, nie przepadam za nim jakoś, ale mimo to skusiłam się na nowe smakowe doznania. I co? Przechodzę na wegetarianizm! To, co nam podano było-moim zdaniem- obrzydliwe, tfu, fe, ble, pluję na samo wspomnienie. Nigdy więcej nie zjem takiego mięsa! I poważnie, przechodzę na pół-wegetariazm. Dania mięsne jem z moją rodziną raz, dwa razy w tygodniu, a reszta posiłków jest roślinna. I pyszna! W przygotowywaniu różnorodnego wegepożywienia pomaga mi książka "Nowoczesne zasady odżywiania w praktyce".

Można to wydanie traktować jako uzupełnienie poprzednich tytułów "Nowoczesne zasady odżywiania" i "Ukryta prawda" Colin'a T. Campbell'a, lub jako odrębną książkę, poradnik z przepisami na dania roślinne. Zostały one opracowane przez córkę słynnego doktora, promującego dietę niskoprzetworzoną opartą na produktach roślinnych (NOPR) (recenzja "Ukrytej prawdy"). Leanne Campbell przedstawia czytelnikom własną drogę do diety roślinnej, rozwiewa wątpliwości, czy można karmić tak dzieci, a także podaje wiele wskazówek dotyczących przygotowywania dań bezmięsnych oraz na temat odżywiania się tego typu.

Po krótkim, lecz praktycznym wstępie, autorka podaje aż 120 przepisów, które podzieliła na kategorie:
chleby i babeczki
śniadania
przystawki i sałatki
zupy i gulasze
kanapki
dania główne
przekąski
desery

Każdy przepis zawiera informacje o czasie przygotowania i gotowania, jak i ilości porcji z podanych składników. Co bardzo miło mnie zaskoczyło, większość dań przyrządza się szybko i nie są one za bardzo skomplikowane. To duża zaleta, gdyż w czasach, kiedy wszystko jest fast, przydaje się czasem i wegefast :)

Proponowane dania są naprawdę pyszne, sycące i mogą stanowić konkurencję dla dań typowo mięsnych. Osobiście zamiast pieczeni z wieprzowiny wybieram teraz aromatyczną pieczeń z marchewki, zamiast fasoli po bretońsku- fasolę po dominikańsku, zamiast schabowego- gulasz szpinakowy z soczewicą, jak i mnóstwo innych jarskich smakowitości. Uwielbiam warzywa, owoce, ziarna i orzechy, a potrawy z nich są zdrowe, smaczne i różnorodne smakowo.

Niech żyją dania roślinne! Niech żyją "Nowoczesne zasady odżywiania w praktyce"!
Polecam nie tylko wegetarianom, ale też i smakoszom, szukającym bogactwa smaku oraz tym, którzy zwracają uwagę na to, co jedzą- by było naturalne i pełne witamin.

1 komentarz:

  1. Właśnie zastanawiam się nad kupnem tej książki :) Dziękuję za opinię :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...