czwartek, kwietnia 24, 2014

GRA PLANSZOWA "PIZZA XXL", Wyd. Egmont 2014

Moja Rodzinka nie tylko lubi jeść pizze, ale i grać w Pizze! Jak to? Właśnie ukazała się nowa gra planszowa "Pizza XXL". Oczywiście musieliśmy od razu ją mieć ;) Nie żałujemy, bo dostarcza nam dużo zabawy, śmiechu i jest kolejną propozycją spędzania czasu wolnego z dziećmi.

Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy w wieku od 6. roku życia, jednak upraszczając bardzo zasady zabawy, nada się już dla 3-latka (wersję dla maluchów opisuję poniżej). Runda trwa maksymalnie 15-20 minut, jest więc to szybka gra, w którą można zagrać w poczekalni np. u lekarza, w podróży pociągiem, w domu czekając na obiad oraz w każdej innej chwili, gdy mamy mało czasu. Zabawa jest idealna dla dzieci, które mają mało cierpliwości, szybko się nudzą, mają problemy ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas. Spodoba się więc i dzieciom z ADHD.

"Pizza XXL"  to dwa warianty gry zaproponowane przez wydawcę- jest to wariant imprezowy oraz pamięciowy. Jak już wspomniałam powyżej, dostosowałam zabawę także dla mojego 3-latka. Mamy zatem kilka możliwości- takie rozrywki właśnie uwielbiam!

Imprezowy wariant gry polega na przygotowaniu 3 pizz.
Potasowane kartoniki z pizzami układamy w stos i odkładamy na bok. Jedna osoba wybiera 3 pizze i odkryte układa na środku stołu. Zakryte kartoniki ze składnikami układamy obok. Pierwszy gracz odkrywa jeden dowolny składnik. Następnie, po kolei każdy z graczy robi to samo. Pizza będzie gotowa, gdy na stole zostaną odkryte 3 składniki plus ser. Wygrywa ten, kto pierwszy zauważy gotowy placek :)

Po zdobyciu pierwszej pizzy, rozpoczyna się kolejna runda, a później następna i następna- aż do momentu, gdy jeden z graczy zdobędzie 3 pizze.
Liczy się refleks i spostrzegawczość!Celem pamięciowego wariantu gry jest znalezienie składników do swojej pizzy.
Ze stosu pizz, każdy gracz wybiera jedną, którą odkrywa i układa przed sobą. Zakryte kartoniki ze składnikami układamy na stole. Pierwszy gracz odkrywa dowolny składnik. Jeśli pasuje do jego pizzy, odkrywa kolejny, jeśli także pasuje to kolejny- do momentu aż zdobędzie wszystkie potrzebne składniki do swojej pizzy ALBO odkryje niepotrzebny składnik lub muchę. Wówczas zakrywamy wszystkie odkryte składniki, a do gry przystępuje następny gracz. Gra kończy się, gdy pierwszy z graczy przygotuje 3 swoje pizze.

W uproszczonym wariancie gry dostosowanym dla 3-latka celem jest także znalezienie składników do swojej pizzy. Ze stosu pizz, maluch otrzymuje jedną, którą kładzie przed sobą. Kartoniki ze składnikami zostają ułożone obok, tak by dziecko je widziało (są więc odkryte). Następnie musi znaleźć prawidłowe składniki swojej pizzy i ułożyć je dookoła niej. Malec "wygrywa", gdy udało mu się zrobić to bezbłędnie. Wówczas, jako punkt otrzymuje kartonik ze swoją pizzą, a składniki odkłada na miejsce. Dalej, otrzymuje kolejną pizze i znowu dopasowuje do niej składniki. Gdy mu się to nie uda, dajemy mu szansę, podpowiadamy. Chodzi przecież o dobrą zabawę, satysfakcję dziecka, wspólnie spędzony czas. Nie martwcie się, że dajecie brzdącowi wygrać, że nigdy nie nauczy się przegrywać. Spokojnie! Tylko na początku maluszek będzie potrzebować pomocy, później będzie bardziej spostrzegawczy. A naukę przegrywania dostanie przy innej okazji...

Polecamy grę "Pizza XXL", tym bardziej, że jest to rozrywka z serii Wydawnictwa Egmont Dobra gra, w dobrej cenie (ok. 19zł). Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...