sobota, grudnia 10, 2011

„JULEK I MAJA W LABIRYNCIE”, A. Grabowska- Grzyb, Wyd. Akapit press, Łódź 2011


O uzależnieniu dzieci i młodzieży od komputera mówi się coraz więcej, lecz ciągle za mało. A problem jest poważny. Więcej na ten temat można przeczytać na przykład  tutaj , a tymczasem przejdę do recenzji powieści dla dzieci, poruszającej ten wątek.

Julek jest przeciętnym uczniem, który ma czasem problemy w szkole, szczególnie z matematyką. Jeśli przyniesie do domu pochwałę lub dobry stopień, w nagrodę może pograć w grę komputerową. Bardzo się więc stara, gdyż uwielbia taką rozrywkę. Nawet marzy, by życie było takie samo jak przedstawiane w grach. Pewnego razu wirtualny świat wciąga go do siebie. I to dosłownie. Chłopiec staje się bohaterem ulubionej gry, a jego zadaniem jest zdobywanie kolejnych poziomów zaawansowania. Na początku Julek jest tym zachwycony! Jednak stan euforii trwa krótko. Pragnie wrócić do rzeczywistego świata, co nie podoba się fikcyjnym bohaterom. Na ratunek przybywa mama oraz siostra. Jak poradzą sobie z powrotem do codzienności?

Autorka połączyła fabułę książki do wyjaśnienia dzieciom pracy ludzkiego mózgu. Pomysł dosyć ciekawy, lecz moim zdaniem opisy anatomii i fizjologii układu nerwowego są przedstawione trudnym językiem, którego 9- 11- latek może nie zrozumieć. Chyba, że fascynuje się funkcjonowaniem organizmu i marzy, by zostać w przyszłości np. lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...