poniedziałek, lipca 08, 2019

"SZTUKA GOTOWANIA" Niki Segnit, tłum. P. Art, M. Jedynak, R. Palewicz, Wydawnictwo Buchmann 2019


Sięgnęłam po "Sztukę gotowania" wieczorem, już w łóżku, jako lekturę do poduszki. I to był błąd! Nie mogłam zasnąć, ponieważ, po pierwsze, zrobiłam się potwornie głodna (a nie jem nic wieczorami). Po drugie: chciałam czytać dalej i poznawać kolejne inspirujące przepisy. A po trzecie: mimo nocy, chciałam gotować z Niki!

Niki Segnit to kulinarny fenomen. Podobno pasję do gotowania odkryła przypadkowo dopiero w wieku dwudziestu kilku lat. Jej debiutancką książkę "Leksykon smaków" (pisałam o niej tutaj) porównuje się do kulinarnej biblii. Mam w związku z tym problem, jak określić jej najnowszą publikację. Z pewnością to arcydzieło. Pasuje także: podręcznik dla alchemika sztuki gotowania. Na pewno to biały kruk wśród książek kulinarnych, w związku z tym, jeśli mielibyście mieć w domu tylko jedną książkę z przepisami, to musi być "Sztuka gotowania"! To poradnik dla początkujących, jak i dla profesjonalistów! Jak udało się to połączyć w jednym tytule?! Zaczniecie czytać, to się sami przekonacie 😉.

Książka została podzielona na 12 rozdziałów według kategorii: Pieczywo, Chleb kukurydziany, polenta i gnocchi, Luźne ciasto, Zasmażka, Wywary, zupy i potrawki, Orzechy, Ciasta i ciasteczka, Czekolada, Cukier, Cusstard, Sosy, Gęste ciasto , a te na podrozdziały. Po wstępie do każdego z nich, znajdziemy uniwersalny jeden przepis, a także praktyczne wskazówki do urozmaicania. Reszta należy już do kucharza! Efekt końcowy to wynik składników, które zastosowaliśmy, naszej kreatywności i odwagi (wydaje się, że umiejętności, nie są aż tak istotne 😉). Dzięki temu, za każdym razem danie, które tworzymy może być zupełnie inne. Warto więc zapisywać sobie dokładnie co robimy, i z jakich składników korzystamy. Szybko może się okazać, że staliśmy się autorami wielu nowych przepisów!W "Sztuce gotowania" nie znajdziecie ani jednego zdjęcia, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni, sięgając po kolejne żywieniowe bestsellery. Ale w tym przypadku, zdjęcia są niepotrzebne, a wręcz niemożliwością byłoby je zamieścić. Celem Niki Segnit jest rozbudzenie w nas kulinarnych autorów, wsłuchanie się w siebie i swoją kuchnię, porzucenie schematów i wizji innych osób na to danie. To Ty jesteś twórcą!Gotowanie jest sztuką. Nie da się gotować "mechanicznie". Codziennie panują inne warunki w kuchni. Ten sam produkt, który kupujemy od lat, tym razem może się inaczej "zachować". Za każdym razem jesteśmy w innym nastroju, mamy na coś innego ochotę, jesteśmy głodni lub w ogóle nie mamy ochoty jeść.
To wszystko, jak i wiele innych spraw, wpływa na proces przyrządzania dania. Dlatego gotowanie uczy koncentracji, podejmowania decyzji, odwagi, kreatywności, ale i pokory i godzenia się z niepowodzeniem (nieudanym daniem). A do podjęcia tych wyzwań zachęca niniejsza książka.

Zatem drodzy Czytelnicy, pędem po "Sztukę gotowania" do księgarń, i do garów! 😋

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...