poniedziałek, października 16, 2017

"LEKSYKON SMAKÓW", N. Segnit, Wyd. Buchmann 2017Gotując często mam ochotę wyjątkowo podkreślić smak potrawy lub dodać składnik, który zaskakująco zmieni zwyczajne danie. Czasem czytam orientalny przepis i zastanawiam się, czym są niektóre składniki. Od kiedy namiętnie gotuję, brakowało w mojej kulinarnej biblioteczce pozycji, która traktowałaby o wszystkich produktach świata- takiej encyklopedii smaków. Jakże się ucieszyłam, kiedy odkryłam polskie, świeżutkie wydanie "Leksykonu smaków" Niki Segnit! 😊

Książka podzielona została na rozdziały, w których każdy przedstawia inną tożsamość smaku, a w nim umieszczono odpowiadające mu produkty. Mamy zatem między innymi: smak pieczony, który znaleźć można w czekoladzie, orzeszkach ziemnych, kawie (a nie w mięsie!), smak serowy (sery kozie, maziowe, pleśniowe, twarde, miękkie), ziemisty (grzyby, bakłażany, kmin rzymski, buraki, ziemniaki, seler), musztardowy (kapary, chrzan i inne), siarkowy (np. czosnek, cebula, trufle, brokuły itp.), morski (ryby, owoce morze itp.), słony (ryby wędzone, bekon, oliwki itp.), zielony i trawiasty (np. ogórki, anyż, awokado itd.), pikantny (np. cynamon, bazylia, pasternak itd.), leśny (dynia, orzechy, marchew tid.), orzeźwiająco owocowy (np. arbuz, jabłka, truskawki itd.), kremowo owocowy (np. morele, melony, kokos itd.), cytrusowy (imbir, cytrusy, kardamon), ciernisty i krzewinkowy (np. rozmaryn, szałwia, czarne porzeczki itd.), kwieciście owocowy (np. figi, róża, wanilia itd.) oraz mięsny (np. kurczak, wieprzowina, kaszanka itd.). W sumie opisano tu aż 99 produktów!


Uporządkowano je w przejrzysty sposób, dzięki czemu szybko (nawet podczas gotowania...) odnaleźć można wybrany składnik. Opis z kolei jest dość krótki, lecz wszystko to, co należy wiedzieć. Doświadczona autorka dzieli się także swoimi sprawdzonymi i nieocenionymi pomysłami na wykorzystanie konkretnego produktu, podając przepis. Książka bogata jest w treść, pozbawiona za to fotografii, grafik czy ilustracji, które w tej publikacji są rzeczywiście zbędne.

Dzięki "Leksykonie smaków" dobrać można zestawienia niebanalne, tradycyjne, oczywiste czy nowoczesne, i zawsze odpowiednie! Wystarczy tylko odnaleźć w sobie szczyptę odwagi do eksperymentów w kuchni oraz zaopatrzyć dobrze spiżarkę i lodówkę 😉.

Przykład? Proszę bardzo: ryby białe świetnie komponują się m.in. z kokosem, anyżem, winogronami; pietruszka z bekonem; tymianek z czekoladą; kurczak jest doskonały z gruszkami; sery twarde z bananem, a owoce morza z grejpfrutem!

Innym razem, kiedy nie wiesz do czego wykorzystać dany składnik, który ci pozostał z przygotowywania innego dania, odpowiedź z pewnością znajdziesz w "Leksykonie smaków". Mi pozostał kawałek świeżego chrzanu po kiszeniu ogórków. Teraz już wiem, że mogę go przyrządzić z jabłkami albo groszkiem, rybami czy jeszcze z czymś innym. Bardzo praktyczne!

"Leksykon smaków" zaskakuje, inspiruje i odmienia umiejętności kulinarne w niezapomniany artyzm! Za sprawą tej publikacji niejeden kucharz stanie się magikiem, który zaskakiwać będzie pysznymi trikami i ich efektami na talerzach. 🍴🍲

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...