czwartek, grudnia 13, 2018

KSIĄŻKI Z ZAKRESU EDUKACJI SEKSUALNEJ


Mimo XXI wieku, szybkiego tempa rozwoju nauki i naszej wiedzy, jeśli chodzi o edukację seksualną, nadal jesteśmy zacofani. Słowo "seks" niektórym nie chce przejść przez gardło. Seksualność przypisuje się tylko dorosłym. Wychowanie do życia w rodzinie, jako przedmiot szkolny pomija na przykład tematy związane z antykoncepcją. W naszym kraju dochodzi już nawet do takich absurdów, jak brak prawa do decydowania o własnym ciele przez kobiety! Ale miarka się przebrała! Całe szczęście coraz więcej osób głośno protestuje. Młodzi ludzie (nie wszyscy, ale jest ich coraz więcej) chcą być świadomi swoich ciał i tego, co się z nimi dzieje. Bo seksualność to nie tylko seks...


Dobrych, wartościowych książek z zakresu edukacji seksualnej jest w Polsce jak na lekarstwo. Ostatnio ukazały się jednak trzy ciekawe tytuły, które chciałabym Wam zarekomendować.



"Odpowiedz mi!" Katharina von der Gathen, Anke Kuhl, tłum. A. Magdziarz, Wyd. Dwie Siostry 2018

Jedyną książką "uświadamiającą" z mojego dzieciństwa była "Nie wierzcie w bociana" 😊- jeżeli wychowywaliście się w czasach PRL-u, pewnie ją znacie 😉. Niestety w mojej młodości nie otrzymałam żadnej innej edukacji seksualnej. Kiedy po raz pierwszy dostałam miesiączkę, myślałam, że umieram! Dopiero wtedy mama powiedziała mi, że tak już będzie co miesiąc i teraz mogę już zajść w ciążę (miałam 11 lat i dziwnie się z tym czułam...). Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie rozmawiać z moimi rodzicami o dojrzewaniu, antykoncepcji, pierwszym razie 😰. Także nie mam im tego za złe.

Rozmowy z nastolatkiem bywają wyjątkowo trudne. Jeżeli chcielibyście sobie i młodemu dojrzewającemu człowiekowi trochę ułatwić sprawę, koniecznie sięgnijcie po poradnik pt. "Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy". To wartościowa książka wydana w ciekawej oraz zabawnej formie. Zawiera 99 pytań, zadanych przez niemieckich uczniów podczas warsztatów z edukatorką seksualną, która to im odpowiadała, a następnie postanowiła upublicznić całość w książce.

A zainteresowania nastolatków są bardzo różnorodne: czemu dziewczynki mają cipkę? dlaczego na ciele wyrastają włosy? jak często uprawia się seks? czy wszystkie siusiaki są takie same? dlaczego poród tak boli? jak uprawia seks kobieta z kobietą, a jak mężczyzna z mężczyzną? co się dzieje, gdy nie masz ochoty na seks?

Każde pytanie jest okraszone dowcipną ilustracją, a nie od dziś wiadomo, że humor rozładowuje skrępowanie. Odpowiedzi natomiast są rzetelne, dostosowane do dziecięcej wrażliwości, uniwersalne jeśli chodzi o płeć.





Poradnik już dziś czeka na Moje Dzieci. Jeszcze tylko kilka lat spokoju... 😏

Kategoria wiekowa: 6-9


"Nowe wychowanie seksualne" Agnieszka Stein, Wyd. Mamania 2018

Jak poinformowała Agnieszka Stein na swoim facebooku, w niektórych miejscach w Polsce, sprzedaż, jak i czytanie jej najnowszego tytułu jest zabronione! I wcale nie uważam, że oznajmiła to dla "chwytu marketingowego". Ta książka jest niepoprawna politycznie, niewygodna dla kościoła, niezgodna z tym, czego uczą dzieci i młodzież w szkołach. Nie ma w niej tematu tabu. Mówi otwarcie o anatomii oraz fizjologii kobiety i mężczyzny, o wszystkim, co związane jest z płcią, odkrywaniem swojej tożsamości, z poczuciem własnej wartości, odczuwaniu wstydu, o dotyku, granicach, asertywności, o masturbacji, seksie, a przede wszystkim o rozmowach na te tematy.

Książka odczarowuje jednoznaczność seksualności z erotyzmem. Seksualność to tak naprawdę "relacje z innymi ludźmi, i to nie tylko romantyczne, bo na każdą naszą relację w jakiś sposób oddziałuje to, że mamy płeć. W seksualności mieści się nasz stosunek do naszego ciała i do ciał innych ludzi. Mieści się rodzicielstwo, bycie matką, ojcem. Przeżywanie okresu oczekiwania na dziecko i narodzin, a także karmienie piersią. To jak płeć dziecka i płeć rodzica mają znaczenie w ich wzajemnych relacjach. W seksualności mieści się dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo. Przeżywanie emocji związanych z płcią, (...). Nasze myśli na ten temat. Potrzeby. Oczekiwania i obawy. Uczestnictwo we wspólnocie osób tej samej płci. Bycie mężczyzną, kobietą. (...) Udział w kulturze i to, jak kultura definiuje płeć i wynikające z niej oczekiwania. To, co dorośli myślą o seksualności i jak przekazują to dzieciom, także na nieświadomym poziomie. Każdy człowiek jakoś określa się w obszarze swojej płci, ale nie każdy i nie przez cały czas jest zainteresowany seksem. Jak nie jest zainteresowany seksem, to nie przestaje być seksualny."

"Nowe wychowanie seksualne" to poradnik, któremu jednak bliżej do książki popularno-naukowej. Adresowana jest zarówno do rodziców dzieci w każdym wieku, jak i zainteresowanych nastolatków. Niezwykle wartościowa.

Agnieszka Stein (jeśli jeszcze jej nie znacie) nie daje jednoznacznych rad, cudownych i uniwersalnych antidotum, bo one nie istnieją. Ona dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, które ma niezwykle bogate. Budzi mój autorytet, ponieważ swoją pracę opiera na szacunku i zaufaniu do człowieka, także tego najmłodszego. Daje mu prawo do bycia sobą. Nie naznacza etykietami, nie stawia diagnoz, nie szuka patologii w zachowaniu (co zdarza się psychologom, nauczycielom i innym specjalistom...). Dzięki temu wspiera i rozwija. Często nawiązuje do Porozumienia Bez Przemocy oraz Rodzicielstwa Bliskości.

Zdecydowanie, "Nowe wychowanie seksualne" powinno znaleźć się w każdym domu!



"Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" Iza Komendołowicz, Wyd. WAB 2018

To niezwykle szczery oraz dramatyczny reportaż o pracy ginekologów oraz ich pacjentkach. Książka szokująca, cenna, aczkolwiek nie polecam jej żadnej kobiecie planującej lub będącej już w ciąży- może w niej zakorzenić się lęk. Autorce zapewne jednak nie chodziło o wzbudzeniu niepokoju, a o pokazanie polskiej rzeczywistości, stanu wiedzy, możliwości medycyny, emocji jakie na co dzień związane są z ginekologią i położnictwem.

Żadna dziedzina medycyny nie jest równie mocno zależna od religii, światopoglądu i polityki, jak ginekologia i położnictwo właśnie!

Słynna klauzula sumienia podzieliła kraj, począwszy od lekarzy po pacjentki. Na ile kobieta ma prawo do usunięcia ciąży? Czy każdy lekarz wybierając specjalizację ginekologiczną, ma obowiązek przerywać ciążę? Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne? Czy politycy, kościół lub ktokolwiek inny mają prawo decydować za kobietę w sprawach związanych z jej ciałem i życiem?

Książka dramatycznie uświadamia jakie problemy w ciąży mogą się pojawić. Ukazuje obraz aborcji (czy usunięte dziecko rzeczywiście rodzi się żywe, a dopiero później umiera?). Zapoznaje z wykrywaniem oraz leczeniem nowotworów kobiecych. Przedstawia debaty specjalistów na temat obecności partnerów na porodówkach, a także płci lekarza- lepszy ginekolog mężczyzna czy kobieta? Na zakończenie wspomniano nawet o chyba najmłodszym odłamie ginekologii, a mianowicie o ginekologii estetycznej i jej możliwościach.

W "...Tajemnicach gabinetów" wypowiadają się znani polscy specjaliści, między innymi prof. dr hab. med. Jacek Zaremba, prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś, prof. dr hab. med. Bogdan Chazan, prof. dr hab. med. Romuald Dębski. Przedstawiają oni swoje często odmienne podejścia, dzielą się doświadczeniem i refleksją.Wypowiadają się także kobiety, a obiektywny obraz polskiej rzeczywistości opisuje bezstronna dziennikarka. W efekcie powstała bardzo dobra książka, uświadamiająca oraz skłaniająca do refleksji. Czyta się ją z zapartym tchem, ale i w moim przypadku także przerażeniem w oczach...

Każda z powyższych książek jest zupełnie inna, i każda z nich jest też warta Waszej uwagi! Warto podjąć się wychowania seksualnego naszych dzieci, nie zapominając również o swoim rozwoju. Warto zmienić swoje nastawienie. Otworzyć się na edukację seksualną. Bo przecież seksualność to nie tylko seks.

4 komentarze:

  1. Edukacja seksualna to coś niezwykle ważnego. Jeśli źle wychowamy nasze dzieci, będziemy mieli poważne problemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie nauka o seksie jest jedną z najważniejszych rzeczy. Pamiętajmy o tym w tym nowym roku...

    OdpowiedzUsuń
  3. edukacja seksualna jest bardzo ważna!!

    OdpowiedzUsuń
  4. No ja bym dziecku jednak nie pokazał takiej książki... Może powiecie, że jestem zaściankowy, ale ja tego nie czuję...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...