poniedziałek, grudnia 17, 2018

"CZYJE TO FARBY? TAJEMNICE WARSZTATU ARTYSTY", "FARBY. SZKICOWNIK ARTYSTY" Małgorzata Kwapińska, Agnieszka Zimnowodzka, Wyd. Kocur Bury 2018


Malowanie farbami bawi, zachwyca, inspiruje, rozwija, kształtuje... Przede wszystkim najmłodszych. Malować można pędzlami (i to jest najczystsza wersja 😌), jak i palcami, dłońmi, stopami, ustami, całym ciałem (bo czemu by nie...?), szczoteczkami, patykami, patyczkami higienicznymi, wacikami, gąbkami, nitkami, włoskami (... włosami lalki...?😱) i właściwie czym się da- wiedzą o tym doskonale dzieci i artyści. Dzięki farbom można robić pieczątki np. z ziemniaka. Można nimi malować po papierze, ścianie, tablicy, kamieniach, drewnie, płótnie, po ciele, włosach... - znowu możliwości jest wiele. Wiele zależy od rodzaju farby. A jest ich niemało. Na potrzeby postu wymienię tylko farby plakatowe, inaczej tempery (najbardziej znane ze szkoły), olejne, akwarele, pastele oraz akwarele.

"Malarstwo jest niezwykle ciekawą dziedziną sztuki. Ma bardzo wiele lat i zmieniało się przez wieki.

Czy widzieliście kiedyś obrazy z różnych epok? Można je znaleźć w muzeach, galeriach sztuki, świątyniach, pałacach czy innych miejscach. Stanowią dorobek naszej kultury, ale są też źródłem informacji o dawnych czasach. (...)

Patrząc na obraz, możemy zadać sobie pytanie: Co było potrzebne artyście, aby mógł stworzyć takie dzieło? Z pewnością musiał mieć talent i umiejętności- nie każdy potrafiłby namalować tak jak on. Zapewne dużą rolę spełniania wyobraźnia, bez której trudno wymyślić coś oryginalnego. Oczywiście potrzebował podłoża, na którym powstało malowidło (...). Musiał też zadbać o narzędzia, takie jak pędzle i szpachelki. Ale najważniejszą rzeczą, bez której nie powstałby żaden obraz, były FARBY! I o nich właśnie jest ta książka."


"Czyje to farby?" to pięknie wydane kompendium wiedzy o malarstwie, adresowane dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i atrakcyjny sposób przybliży im tę dziedzinę sztuki.




Czy wiecie, że wśród ludzi pierwotnych byli prawdziwi artyści, malujący farbami? Skąd je brali? Jaka jest najstarsza z technik malarskich?
Jakie jest znaczenie barw w malarstwie ikonowym? Jakiego papieru najlepiej używać do malowania pastelami? A wiecie, że według chińskiej filozofii zła osoba nie jest w stanie wykonać pięknego dzieła sztuki? Albo że impresjoniści nie używali w ogóle koloru czarnego?



Tak, malarstwo kryje w sobie wiele tajemnic... Czy Twoje dziecko ma ochotę je odkryć?

Tę artystyczną podróż po sztuce malarstwa możecie uzupełnić, albo i zacząć- jak kto woli- od praktycznego dodatku do "Czyje to farby?", a mianowicie od "Farby. Szkicownik artysty". To książka pełna malarskich wyzwań, zadań, ćwiczeń, zabaw i inspiracji. Krótkie treści uzupełniają wiedzę, a podjęta aktywność rozwija umiejętności.



Obie publikacje zachwycają estetyką wydania, merytoryczną treścią, podejściem do młodego czytelnika, przekazując- jakby nie było- trudną sztukę w ciekawy sposób.



Kategoria wiekowa: 8 +
Ilość stron: 80
Oprawa: twarda ("Czyje to farby?") i miękka ("Farby. Szkicownik artysty")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...