piątek, grudnia 01, 2017

"MINDHUNTER", J. Douglas, Wyd. Znak 2017


To nie jest książka, którą czyta się do poduszki... Lepiej po nią nie sięgać też w nocy, kiedy nie możesz zasnąć, bo obudziło Cię dziecko... A kiedy aż kipisz złością, odłóż tę lekturę na później... W innym przypadku może się to skończyć z Twojej strony atakiem agresji lub panicznego lęku...

Profiler to specjalista kryminalistyki, zajmujący się tworzeniem profilu osobowościowego zbrodniarza. Na podstawie nie tyle śladów, ile stanu miejsca zbrodni, sposobu morderstwa i obrażeń ciała, określa on jak doszło do przestępstwa, jaki był motyw oraz jakimi cechami charakteryzuje się sprawca. Profiler to absolutnie nie jasnowidz! To doskonały psycholog śledczy, odznaczający się niebywałym talentem łączenia faktów i wyciągania z nich wniosków.

W Polsce psychologia śledcza jest ciągle niedoceniana- profilerów jest zaledwie czworo na cały kraj, a poza tym, nie cieszą się oni sławą i docenieniem przez policję i sądy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych rozkwit tej dziedziny przypadł na lata 80. poprzedniego wieku i aż po dziś dzień jest wykorzystywana. A wszystko zaczęło się od Johna Douglasa, młodego agenta FBI...

"Jeśli chcesz zrozumieć artystę, obejrzyj jego dzieła (...). Seryjni mordercy planują swoje poczynania z równą starannością jak malarz obmyślający obraz. Uważają, że je za sztukę, a im dłużej ją praktykują, tym większą zdobywają wprawę."

"Mindhunter" to "kronika rozwoju podejścia behawioralnego" w kryminalistyce . Choć chwilami makabryczna i odrażająca, jednocześnie fascynuje trafnością charakterystyk postawionych przez Johna Douglasa.

"(...) z moich doświadczeń wynika, że zaburzenia umysłowe nie usprawiedliwiają przestępcy. O ile nie utracił całkowicie kontaktu z rzeczywistością, a tym samym przestał rozumieć konsekwencje swoich poczynań w realnym świecie, kryminalista dokonuje wyboru i świadomie krzywdzi ofiarę. Ci mocno szurnięci są łatwi do schwytania. Seryjni mordercy- wprost przeciwnie."

"(...) Niemniej dwudziestopięcioletnie doświadczenie podpowiada mi też, że większość przestępców nie jest nimi od urodzenia, ale "produktem" jakichś okoliczności, a to oznacza, że na tym etapie ich życia osoba, która powinna była wywrzeć na nich pozytywny wpływ, wywarła wpływ zdecydowanie negatywny."

"Mindhunter" to książka pełna kryminalno- psychologicznych zagadek. Spodoba się z pewnością tym, którzy kochają thrillery, kryminały, ale i fascynatom ludzkiej natury.2 komentarze:

  1. Od jakiegoś czasu mam ochotę na jakiś thriler, ale jako, że czytam je dość rzadko nigdy nie wiem po co sięgnąć, żeby było dobre. Ta książka wydaję się interesująca. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...