wtorek, maja 16, 2017

DZIEŃ DZIECKA Z KSIĄŻKĄ


A może książkę na Dzień Dziecka? Tak! Oto moje propozycje dla Waszych dzieci w każdym wieku 😀.


1. "Złota różdżka", H. Hoffmann, Wyd. Egmont 2017


Książka Heinricha Hoffmanna to klasyka niemieckiej literatury dziecięcej. Jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1845 roku pod tytułem "Staś Straszydło". Do tej pory ukazała się w 540 wydaniach i po dziś dzień aktualna jest w ponad 40 krajach na świecie!


Polskie, najnowsze wydanie, w uwspółcześnionych adaptacjach: Anny Bańkowskiej, Karoliny Iwaszkiewicz, Zuzanny Naczyńskiej, Michała Rusinka, Adama Pluszki i Marcina Wróbla, już od pierwszej strony zrobiło furorę- naszym oczom ukazała się wycięta trupia czacha z wywalonym jęzorem, jednak w dowcipnym, a nie szatańskim stylu. We wstępie do rodziców natomiast przeczytałam:

"Nie dajmy się zwieść pozorom. (...) Choć celem jej [książki] jest ukazanie i napiętnowanie dziecięcych wykroczeń, zamiast spisu kar cielesnych za ich popełnienie mamy tylko opis- nieco wyolbrzymionych- konsekwencji, z którymi nieposłuszne dzieci powinny się liczyć. (...)".
"Złota różdżka" to zbiór wierszy, zabawnych, czasem nieco sparodiowanych, czasem niedokończonych, ale jakże pobudzających dziecięcą wyobraźnię, a przy tym pouczających. Przestrogi są trafne dla wszystkich milusińskich- tych, których zachowanie daje wiele do życzenia, i tych bardziej spokojnych. Bo przecież zawsze warto wiedzieć, do czego może doprowadzić złe postępowanie, prawda? Przekonajcie się, co spotkało Hanię, która wbrew zakazowi mamy bawiła się zapałkami, i Konrada, który obgryzał paznokcie…


Jedna z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały!
Kategoria wiekowa: 6-12 lat
Ilość stron:
112
Oprawa:
twarda2. "Ostatnie drzewo w mieście", P. Carnavas, Wyd. Adamada 2015Dzieciaki ciągnie do natury- lasu, pola, parku, brudnej ziemi, mokrej wody...- jest w tym przyciąganiu tajemnicza siła. A może całkiem oczywista... ? Warto ją pielęgnować. To od nas- dorosłych zależy, jaki stosunek do przyrody będą miały nasze dzieci. A od nich za chwilę zależeć będzie los naszej planety.

Co by się stało, gdyby znikło ostatnie drzewo w mieście? Czy taka wizja przyszłości jest realna? Wykorzystamy każdy kawałek ziemi, by zbudować kolejne biurowce, apartamenty, centra handlowe i parkingi?

Przeczytajcie z dziećmi przejmującą, ale i dającą nadzieję książeczkę "Ostatnie drzewo w mieście". Piękna i wartościowa lektura!Kategoria wiekowa: 3-9 lat
Ilość stron:
32
Oprawa:
twarda3. "Pudełko Hanki", P. Carnavas, Wyd. Adamada 2016


Wzruszająca historia o dziewczynce, która pragnęła mieć przyjaciół. Jak ich zdobyć? Najłatwiej jest przekupić słodkościami. Ale czy jest to sposób na prawdziwą przyjaźń? A może zjednać sobie ludzi pluszowym misiem? Też nie? To na pewno słodki psiak pomoże! A jednak nie...


Przyjaźń to ważny temat w życiu każdego człowieka, szczególnie dziecka. Każdy chce być lubiany, lecz to wcale nie jest takie proste. Czy warto rezygnować z siebie, upodabniać się do innych, spełniać czyjeś zachcianki, by poczuć się lubianym...?"Pudełko Hanki" to niezwykle wartościowa książeczka. Aż dziwi, że w tak krótkiej opowiastce można trafnie ująć tak ważny temat.

Warto wiedzieć, że jest dostępny nie tylko w wersji tradycyjnej, czyli papierowej, lecz także po pobraniu bezpłatnej aplikacji, można ją usłyszeć, czytaną przez aktorkę Ilonę Ostrowską.


Kategoria wiekowa: 3-9 lat
Ilość stron:
32
Oprawa:
twarda
4. "Alya i trzy koty", A. H. Alaoui, M. Fidawi, Wyd. Muchomor 2017


Ciepła, urocza, mądra i piękna książeczka. Trzy domowe koty, będące oczkiem w głowie swoich właścicieli, z niepokojem obserwują rosnący brzuch najważniejszego dla nich człowieka- swojej pani. Dlaczego wygląda jakby połknęła piłkę? Dlaczego pewnego dnia, nagle jej brzuch znika, a domownicy ukrywają coś- koty są tego pewne- coś ważnego? Och nie! To dziecko! Córeczka właścicieli! Koty obawiają się porzucenia, dlatego próbują zwrócić na siebie uwagę. Chcą przywrócić dawne życie, bez Alyi. Czy to możliwe? Czy tak się stanie?Polecam tytuł wszystkim rodzicom spodziewającym się kolejnego potomka, a raczej dzieciom, które już wkrótce przywitają na świecie rodzeństwo i same również się nim staną. Książka może rozwiać ich żal, jak i obawy przed nową rzeczywistością."Alya i trzy koty" to jednak historia, która poruszy także małych czytelników, którzy już dawno siedzą w roli brata lub siostry, wciąż upewniając się, że są równie ważni dla rodziców.


Kategoria wiekowa: 1-9 lat
Ilość stron:
32
Oprawa:
twarda
5. "Cuda niewidy", M. Oklejak, Wyd. Egmont 2017


Kolor, folklor, zabawa, zagadki, piękno, oryginalność- to wszystko wyróżnia ten tytuł spośród innych. Twoje dziecko przeniesie się (a Ty razem z nim) w baśniową krainę ludowej Polski. To książka- gra, która aktywizuje czytelnika- musi on rozwiązywać zagadki, przechodzić labirynty, wytężać wzrok w poszukiwaniu zaginionych przedmiotów, porównywać obrazki... O nie, nie! Tu nie ma czasu na nudę! "Cuda niewidy" to zajęcie na długi czas. Za każdym razem rozpoczynając zabawę, możesz być pewien, że będzie wyjątkowo i inaczej, niż poprzednio!


Folklorystyczne ilustracje dopełniają się z krótkimi, wierszowanymi tekstami, które także oddają ludowy charakter naszej kultury. Coś pięknego! (Choć moje Dzieci nie rozumieją o czym im czytam, ale z rozwiązywaniem zadań nie mają żadnych problemów...)


Autorką tej niezwykłej książki jest Marianna Oklejak, ilustratorka serii książek dla dzieci pt. "Basia". Przygotowując "Cuda niewidy" wykazała się jeszcze większą kreatywnością i kunsztem pracy, niż dotychczas. Doceniamy, podziwiamy i czekamy na kolejne jej realizacje 😉.

Kategoria wiekowa: 3-9 lat
Ilość stron:
64
Oprawa:
twarda
6. "My jesteśmy krasnoludki", Wyd. Muchomor 2017


Któż z nas nie zna kultowej piosenki o krasnoludkach?! W czasach mojego dzieciństwa śpiewało się ją na okrągło w domu, przed telewizorem, w czasie zabawy, w przedszkolu. Śpiewałam ją sama albo z Mamą, Babcią, rówieśnikami. Dziś już nie jest tak popularna, a szkoda...

Jeśli także masz do niej sentyment, a przy okazji jesteś świeżo upieczonym rodzicem, musisz wiedzieć, że właśnie wydano tekturową książeczkę z tekstem piosenki, okraszoną uroczymi ilustracjami.Można dziecku czytać, można śpiewać, a i dawne czasy powspominać i poopowiadać 😊. Wspaniała podróż do dawnych lat...

Kategoria wiekowa: 0-3 lat
Ilość stron:
10
Oprawa:
tektura z zaokrąglonymi rogamiJak myślisz, który tytuł przypadnie do gustu Twojemu dziecku?

1 komentarz:

  1. Do "Złotej różdżki" mam akurat bardzo ambiwalentny stosunek. Doceniam piękne wydanie, ale Tosi czytać jej nie będę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...