czwartek, stycznia 09, 2014

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

źródło fotografii: zdrowie.gazeta.pl
Jeżeli kilka tygodni bądź miesięcy temu zostałaś mamą i odczuwasz bóle i/lub mrowienie nadgarstka, prawdopodobnie cierpisz na tak zwany zespół cieśni nadgarstka.

Schorzenie to jest spowodowane częstym noszeniem maleństwa, długim trzymaniem go, pchaniem wózka, zapinaniem guzików i zatrzasków, a co za tym idzie przeciążeniem nerwu pośrodkowego, znajdującego się w nadgarstku. Nadwyrężanie wywołuje obrzęk, odczuwany silnym bólem nie tylko w okolicy nadgarstka, ale i dłoni, palców. Ból występuje zarówno w stanie spoczynku, jak i ruchu.Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zmniejszyć dyskomfort z tym związany:
- dłoń oraz nadgarstek trzymaj jak najczęściej w linii prostej;
- ogranicz- na ile jest to możliwe- długotrwałe noszenie dziecka oraz wszelkie prace związane z wysiłkiem nadgarstka;
- wykonuj regularnie (kilka razy dziennie) lekką gimnastykę nadgarstka i dłoni, np. krążenie nadgarstkiem, ruszanie palcami;
- pomocne, choć tylko doraźnie, mogą okazać się tabletki przeciwbólowe o przeciwzapalnym działaniu (uwaga mamy karmiące! tylko po konsultacji z lekarzem). Zanim jednak po nie sięgniesz, spróbuj zastosować zmniejszające obrzęk zimne okłady. Ciepłe kompresy nie są wskazane!

Mnie także dopadł zespół cieśni nadgarstka. Przy pierwszym Maluszku schorzenie nie dawało tak bardzo się we znaki, przy drugim niestety ból okazuje się podwojony. Jakimś rozwiązaniem- oprócz powyższych propozycji- jest także noszenie Maleństwa w chuście lub nosidełku.

Jeśli dolegliwości nasilają się bądź dokuczają przez długi czas, warto skonsultować się ze specjalistą.

Źródło:
zespolciesninadgarstka.pl
"Pierwszy rok w życiu dziecka" Wyd. Helion
"Pierwszy rok życia dziecka" Wyd. Rebis


Niniejszy tekst nie zastąpi konsultacji z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...