piątek, września 07, 2012

„ZAKŁADNIK”, P. Lemaitre, Wyd. Muza 2012

 
Do czego jest zdolny bezrobotny, by zdobyć wymarzoną posadę?

Alain był dyrektorem kadrowym, zarządzającym 200 osobami. Stracił pracę 4 lata temu. Od tamtej pory bezskutecznie szuka godnego swoich umiejętności zajęcia, niestety dyskwalifikuje go wiek- 57 lat. Gdy kończą się oszczędności, zmuszony jest podejmować rozmaite zajęcia, często jest poniżany, kolegami z pracy stają się bezdomni, alkoholicy, ludzie z pogranicza społecznego. Pewnego dnia, nie wytrzymuje, ma już dosyć, nie może znieść swojego szefa, wdaje się z nim w bójkę, za co oczywiście zostaje zwolniony oraz pozwany do sądu. Jednak Alain nie zdaje się tym przejmować, gdyż właśnie natrafia na nadzwyczajne ogłoszenie o pracę. Wymarzona posada. Zdaje się, że spełnia wszystkie postawione warunki, posiada określone umiejętności, praca wprost dla niego! Zdając sobie jednak sprawę ze swojego niemłodego wieku (który niestety dyskwalifikuje kandydatów już w pierwszej kolejności), wpada w trans, fiksuje, obiera sobie jeden cel- zdobyć tę posadę. Za wszelką cenę... Jest gotów zrobić wszystko... Ma już dosyć bycia poniżanym...

Jest niezwykle inteligentny, przebiegły, sprytny, doskonale zna ludzką naturę, manipuluje wszystkimi, nawet bliskimi osobami; z łatwością obmyśla i wciela w życie skuteczne strategie. Wszystko to doprowadza go do newralgicznego momentu.

Jeśli lubicie powieści psychologiczne z akcją, ta książka Was zachwyci. Doskonale trzyma w napięciu, wciągająca od pierwszych słów. Sprawia wrażenie autentycznej historii.

Niesamowita książka, znakomity pisarz. Z chęcią poszukam i przeczytam jego inne powieści.

1 komentarz:

  1. Czytałam tą książkę i szczerze mówiąc bardzo mnie irytowała - szczególnie główny bohater wkurzał mnie maksymalnie:/
    ale recenzja znajduje się u mnie;)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...