piątek, czerwca 22, 2018

TO SIĘ CZYTA W WAKACJE, CZYLI SERIA CZYTAM SOBIE


Jeśli Wasze dziecko zna już litery, podsuwajcie mu subtelnie (to słowo klucz! Nie wolno zmuszać!) książki, które będzie w stanie przeczytać samodzielnie. Jeśli zapytacie księgarzy lub bibliotekarzy co polecają początkującym samodzielnym czytelnikom, prawdopodobnie każdy z nich zaproponuje serię Egmontu Czytam sobie. To wiele tytułów małych książeczek, które swym gabarytem nie przerażają dzieci. Mają wiele ilustracji, a ich czcionka jest duża. Seria podzielona jest na trzy poziomy trudności.

"Historie spod podłogi. Dom" Justyna Bednarek, Poziom 1


To historia kudłatego stworka spod podłogi. W swojej norce ma komputer, kredki oraz warcaby. A mimo to, czuje się bardzo samotny. Pewnego dnia pod podłogą pojawia się Grubelek- zabawny kłębek kurzu. "Paproszki" szybko się zaprzyjaźniają- odtąd bawią się razem, gotują sobie i cerują skarpetki. To opowieść o wyjątkowej przyjaźni! A kto mieszka pod Waszą podłogą?

"Historie spod podłogi. Wyprawa"
Justyna Bednarek, Poziom 2Jeżeli jesteście ciekawi, co słychać u Kudełka i Grubelka, nie macie wyjścia- musicie przejść na poziom drugi. Zdradzę Wam tylko, że ich wspólna norka pod podłogą, wzbogaca się o telefon bez kabla oraz radyjko. Robi się niebezpiecznie, ponieważ pani Cecylia zaczyna sprzątać odkurzaczem! Jak się skończy ta przyjaźń?

"Lewy, gola!" Rafał Witek, Poziom 1


Ten tytuł zmotywuje wszystkich chłopców do szybkiego opanowania czytania!

Szybka, dynamiczna akcja. Podczas meczu Bayern kontra Wolfsburg, sytuacja wygląda źle- Bayern przegrywa. Trener postanawia wpuścić na boisko zawodnika z numerem 9, czyli...- wszystcy doskonale to wiedzą!- Roberta Lewandowskiego. Czy Lewy zmieni sytuację na boisku? Przeczytajcie tę fascynującą relację sportową!

"Witajcie w Ponyville" Justyna Bednarek, Poziom 1


Dziewczynki, a teraz coś dla Was!
Osobiście nie wiem, gdzie leży Ponyville, ale kilkulatki wiedzą, że to kolorowe miasteczko w Equestrii. Żyją w nim urocze kucyki: Twilight Sparkle, Celestia, Rarity, Applejack, Rainbow Dash, Fluttershy, Angel, Pinkie Pie oraz mały smok Spike. Koniki pomagają sobie nawzajem oraz nie przepuszczą żadnej okazji do wspólnej zabawy. Bo w przyjaźni tkwi siła!

"Witajcie w Ponyville" to nie tylko ćwiczenie czytania w języku polskim, ale także sporo tutaj anglojęzycznych imion, których przeczytanie to nie lada wyzwanie 😊.

"Wielki bal Smerfetki" Justyna Bednarek, Poziom 1
W wiosce smerfów trwają przygotowania do wielkiego balu maskowego. Zostanie na nim rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy kostium. Tytuł "Damy Roku" zdobędzie wiadomo kto- jedyny żeński smerf- Smerfetka oczywiście. Ale kto zostanie "Kawalerem Roku"?

Kategoria wiekowa: 5-8
Ilość stron:
każda z poziomu 1- ok. 30 stron, poziom 2- ok. 50 stron, poziom 3- ok. 65
Oprawa:
miękka


W serii Czytam sobie na końcu każdej książeczki znajdują się naklejki z dowcipnym tekstem, które uwielbiają dzieci i dorośli! Poza tym, dla wszystkich bystrzaków, przygotowano kilka pytań dotyczących przeczytanego tekstu.

Jeśli jeszcze tego nie wiecie: honorowy patronat nad serią Czytam sobie objęła Biblioteka Narodowa, wraz z partnerami- Akademią Nauki oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka.

Poziom 1 - Składam słowa - to tekst składający się ze 150-200 wyrazów, ułożonych w krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. Zawiera także ćwiczenie głoskowania, ważne na tym etapie nauki czytania.

Poziom 2 - Składam zdania - to 800-900 wyrazów w tekście, ułożonych w dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz wyrazy z trudnościami ortograficznymi ("h"). Na tym etapie nauki czytania pomocne stają się ćwiczenia sylabizowania, zawarte w książeczce.

Poziom 3 - Połykam strony- to 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

Egmont.pl


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lewy gola no czego to autorzy nie wymyślą :D ale mysle ze do dzieci na pewno ta lektura trafi. Na pewno każdy młody piłkarz chętnie zerknie własnie do tej propozycji. Zapisze sobie i na urlop na pewno zabiorę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...