poniedziałek, stycznia 02, 2017

"SŁOWIK", K. Hannah, Wyd. Świat Książki 2016


"Opowiadanie historyjek do działka dla mężczyzn. (...) Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czym innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano o nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa. (...)"

"Słowik" kusił mnie od tygodni. Odkładałam bestseller tylko ze względu na jego objętość- ponad 500 stron. A kiedy już zaczęłam czytać, nawet nie wiem kiedy przekroczyłam pierwszą setkę...

To nie jest powieść o miłości, jak usłyszałam kiedyś o niej w radiu. Owszem, jej sensem jest miłość ponad wszystko, lecz nie znajdziecie tu opisów pełnych romantycznych uniesień, ani miłosnych spotkań. To powieść przede wszystkim o II wojnie światowej we Francji, cierpieniu, podłości, okrucieństwie, biedzie, głodzie, odwadze, strachu, utracie godności, o śmierci... Czytane i oglądane horrory mają się nijak do tej historii. Bo w porównaniu z tymi pierwszymi, to wydarzyło się naprawdę milion razy na całym świecie (powieść jest inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu).

W okupowanej Francji Niemcy szerzą zło. Można zostać zabitym, pobitym, zagłodzonym, zwolnionym z posady, wyrzuconym z domu czy wywiezionym do obozu koncentracyjnego z każdego powodu. Młodą Vianne opuszcza mąż, który wstępuje do wojska. Bezbronna kobieta zostaje sama z córką. Podobny los spotyka pozostałych mieszkańców Francji. Kiedy niemiecki kapitan zajmuje dom bohaterki, coraz bardziej wkraczając w jej życie, Vianne trzyma się nadziei i myśli, by przetrwać do powrotu Antoine. Natomiast Isabelle, nastoletnia siostra Vianne, nie zamierza biernie czekać na koniec wojny, pragnie walczyć o swój kraj, dołączając do ruchu oporu i narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Jednak z biegiem wydarzeń obie muszą wykazać się odwagą, determinacją i odpornością psychiczną. Czy coś jest w stanie ich złamać? Czy doczekają się końca wojny? Jak poddać się miłości, kiedy na każdym kroku słychać wycie syren, spadające bomby i strzały z karabinów?

Powieść okrzyknięto książką roku, przez ponad 75 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times'a, sprzedano jej miliony egzemplarzy na całym świecie, a także wykupiono już prawa do ekranizacji.

Nie ma się czemu dziwić. "Słowik" to książka, którą warto znać! Polecam.


1 komentarz:

  1. Sprzedano miliony egzemplarzy na całym świecie, a ludzie i tak niczego się nie nauczą. Nadal będą prowadzić wojny jeszcze gorsze od tej ostatniej.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...