Dlaczego czujemy się nieszczęśliwi, skoro możemy żyć coraz dłużej? Dlaczego czujemy się źle, skoro stać nas na więcej, niż stać było naszych przodków? Dlaczego czujemy się tak źle, kiedy świat idzie do przodu, a nowe technologie ułatwiają nam życie? "WHO szacuje, że 284 mln ludzi na świecie cierpi na zaburzenia lękowe, a 280 mln na depresję". Prawdopodobnie już wkrótce depresja będzie najpoważniejszą chorobą, która nas dopada! Dlaczego?
Nie jesteśmy w stanie czuć się dobrze przez cały czas. Tymczasem kultura, szczególnie slogany reklamowe i media społecznościowe, wmawiają nam, że wręcz MUSIMY być ciągle szczęśliwi. A jeśli się tacy nie czujemy, to coś jest z nami nie w porządku. Ale to przecież nie prawda! To jest fizjologicznie niemożliwe, byśmy ciągle odczuwali radość i szczęście! Musimy sobie to uświadomić i się z tym pogodzić.
Choć żyjemy w XXI wieku, nasz mózg od 10-20 tysięcy lat pozostaje niemal bez zmian. Oznacza to, że zatrzymał się na etapie, kiedy ludzkość była myśliwymi- zbieraczami. "Mózg jest nastawiony na przetrwanie i reprodukcję, a nie na dobre samopoczucie." Zatem lęki, które przeżywa każdy z nas, są pozostałością po przodkach- miały wyczulić nas przed niebezpieczeństwem. Jeżeli wydaje nam się, że jest z nami coś nie tak, to mylimy się- jesteśmy całkowicie normalni! Psychiatra Anders Hansen uspokaja, że odczuwanie lęku świadczy o silnym mózgu. A jeżeli niepokój ogranicza nasze życie, jest wiele skutecznych i prostych sposobów, by sobie pomóc.
Anders Hansen to znany na całym świecie, szwedzki psychiatra, autor bestsellerów takich jak "Wyloguj swój mózg" oraz "W zdrowym ciele zdrowy mózg". Tym razem, w książce pt. "Uspokój swój mózg" dzieli się naukowymi sposobami na poprawę samopoczucia, a co za tym idzie, naszego ogólnego funkcjonowania. Opiera się na licznych badaniach, a także doświadczeniu klinicznym, lecz robi to w sposób lekki, łatwy i przyjemny w odbiorze. Funkcjonowanie mózgu jest niezwykle skomplikowane, nie do końca jeszcze poznane, a terminy medyczne z dziedziny neurologii brzmią jak słówka z języka obcego. A jednak Hansen udowadnia, że jest świetnym pisarzem, popularyzując wiedzę, jakby rozmawiał z sobie równym człowiekiem. Bez dawania cudownych rad, których i tak nie weźmiemy nawet pod uwagę, bez emanowania językiem, którego nie rozumiesz.
Książka "Uspokój swój mózg" uświadamia i uspokaja, daje nadzieję i moc. Każdy z nas może poczuć się lepiej, dochodząc do tego prostymi sposobami. Nie jest jednak możliwe utrzymywać maksimum szczęścia przez cały czas. Po prostu nie jest to w naszej naturze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.