Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych (nie mylić proszę z pewnymi badaniami wspomnianymi na billboardach o rozwodach 😜) wskazują, że nawet 75% dzieci i młodzieży doświadcza trudnych przeciwności w swoim życiu, na przykład rozwodu rodziców, śmierci bliskich, alkoholizmu czy choroby psychicznej członka rodziny, wykorzystania seksualnego, przemocy, dręczenia, braku poczucia bezpieczeństwa, biedy i tym podobnych sytuacji. Mimo tych trudnych przeżyć, osoby je doświadczające bardzo dobrze radzą sobie w życiu. Mówimy o nich, że są odporne psychicznie, a ktoś kiedyś nazwał ich supernormalsami.
Psycholożka Meg Jay, w swojej pracy spotkała mnóstwo takich osób. Zna również podobne przykłady wśród osób publicznych, które otwarcie zwierzały się w mediach. Postanowiła więc zebrać usłyszane historie oraz podzielić się swoim komentarzem, czego efektem jest ta właśnie książka- "Supernormalsi". Autorka podkreśla, że jej publikacja "jest z gatunku fabularyzowanej literatury faktu".
"Opowiedziane (...) historie, zarówno osób prywatnych, jak i publicznych, pokazują, że wbrew powszechnemu mniemaniu odporni młodzi ludzie wcale nie >>odbijają się od dna<< po trudnych doświadczeniach, lecz dokonują czegoś dużo bardziej skomplikowanego i wymagającego o wiele większej odwagi. Są protagonistami własnego życia, nieraz toczącymi zaciekłe, nieustępliwe boje niewidoczne dla cudzych oczu."
W dzieciństwie, zanurzeniu w trudne środowisko, obarczeni zawiłymi doświadczeniami, odczuwają często wstyd, poniżenie, brak poczucia bezpieczeństwa, samotność, brak zrozumienia przez kogokolwiek, poczucie winy, uważają, że do niczego nie mają prawa, potrafią też zrobić coś z niczego, dostosować się do każdej sytuacji, mogą się czuć niekomfortowo wśród ludzi, a także wydaje im się, że nie są "normalni". Ich tajną bronią, dzięki której idą przez życie do przodu, jest samokontrola. Tworzą także różne mechanizmy obronne, by przetrwać. Często patrząc na nich, trudno się domyślić, co przeszli, ponieważ ukrywają swój ból i niepokój.
Tymczasem ci, którzy w czasie swojego dzieciństwa zmagali się z trudnymi doświadczeniami, "(...) wbrew wszystkiemu, w co wierzą, nie są nienormalni- są supernormalni. A supernormalsi to jedni z najodważniejszych i najbardziej współczujących- jedni z najlepszych ludzi, jakich znam, i to nie mimo przeciwności losu, z którymi się zmierzyli, lecz dzięki nim". Te trudne sytuacje w jakiś sposób stały się okazją do rozwoju osobistego.
Supernormalsi są wśród nas i wbrew pozorom jest ich wielu. Być może to Ty właśnie Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko Bloga nim, nią jesteś. Być może jest nim, nią Twój partner, partnerka, przyjaciel, przyjaciółka, ktoś z bliskich lub znajomych. Bym może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. A być może czegoś się domyślasz. Może wzbudziłeś takie zaufanie, że wiesz już o wszystkim, albo tak przynajmniej Ci się wydaje, że o wszystkim... W każdym razie warto sięgnąć po tę książkę, by poznać różne strony życia. By zrozumieć siebie lub by zrozumieć innych. Dlaczego niektórym, mimo trudnego doświadczenia w młodych latach, udaje się "wyjść na ludzi"? Co pozwala pokonać przeciwności losu?
Lektura otwiera serca i wzrusza, wciąga i zaskakuje do jakiej odporności zdolny jest człowiek. Ci, którzy mają za sobą trudne dzieciństwo mogą czuć pewną obawę, że "wrócą do przeszłości", a przecież chcą się od niej odciąć. Tak, może się tak zdarzyć, lecz nie zostaniecie z tymi uczuciami sami. Meg Jay, autorka i psycholożka zaopiekuje się Wami. Kończąc książkę poczujecie w sobie jeszcze większą siłę i dumę, choć nie jest to poradnik.
💗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.