środa, września 28, 2022

"CO ROBIMY, GDY ŚPIMY", "WYCIECZKA PO MÓZGU" Matteo Farinella, tłum. E. Nicewicz, Harper Kids 2022

 


Czy Twoje dziecko też jest ciekawe, jak wygląda świat, kiedy zapada noc? Czy wszyscy śpią, co się dzieje na ulicach, jak wygląda pobliski park czy plac zabaw? O ile możemy o tym wszystkim opowiedzieć kilkulatkowi, a on będzie w stanie sobie to wyobrazić, o tyle odpowiedzenie na pytanie, co się dzieje z nami, kiedy śpimy, może być trudne i do wyjaśnienia i do zobrazowania sobie przez dziecko. A odpowiedź jest przecież taka ciekawa!


Książka "Co robimy, kiedy śpimy" skupia się przede wszystkim na pracy układu nerwowego podczas naszego odpoczynku nocą. Wyjaśnia bardzo prosto i krótko, czym są fale mózgowe, skąd się biorą koszmary i dlaczego są pożyteczne, co to takiego somnambulizm i czy naprawdę musimy spać tak długo.


A jeśli sami, drodzy Rodzice, wychowaliście się na "Było sobie życie", urzekną Was dwie książki autorstwa Matteo Farinella. Jedną z nich jest właśnie "Co robimy, kiedy śpimy?", a drugą "Wycieczka po mózgu", o której za chwilę.

Autor jest nie tylko pisarzem, ale i rysownikiem, a przede wszystkim jednak neurobiologiem i popularyzatorem nauki. Jego ilustracje niesamowicie nawiązują do serialu animowanego o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu- aż miałam wrażenie, że wykonał je ten sam twórca, ale nie. To młody człowiek, który raczej też pamięta ze swojego dzieciństwa tę kultową bajkę 😊

Druga książka adresowana dla dzieci
tegoż neurobiologa,
"Wycieczka po mózgu", jest napisana w tym samym, sentymentalnym stylu.


Praca mózgu i całego układu nerwowego jest fascynująca, ale jednocześnie skomplikowana. Od złożoności budowy i funkcji może się odechcieć zgłębiania tematu, chyba, że ma się takiego przewodnika, jak Matteo Farinella. On opowiada o neuronach i komórkach, jak o superbohaterach. Móżdżek przedstawiony jest jako "jedna z najliczniejszych dzielnic mózgu", hipokamp zapisuje wyjątkowe wspomnienia za pomocą "specjalnych, bardzo trwałych farb", z kolei "kora czołowa to jedna z najnowocześniejszych dzielnic mózgu". Tak przedstawione informacje, od razu łatwiej zapadają nam w pamięci, prawda?


Kategoria wiekowa: 8-12
Ilość stron:
48
Oprawa:
twarda


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe pozycje książkowe, dzięki którym dzieci poznają coś nowego oraz rozwiną swoją wiedzę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...