środa, września 14, 2022

"PATOPOSŁUSZEŃSTWO. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?" Mikołaj Marcela, Wydawnictwo Znak 2022

 


Wydaje nam się, że żyjemy w państwie demokratycznym. Wydaje nam się, że mamy wolność wyboru. A jednak począwszy od szkoły (a nawet i przedszkola), po rząd, służbę zdrowia, kulturę, ekonomię, jesteśmy zmuszeni podporządkowywać się systemowi, który wcale nam nie służy. Tylko czy mamy jakieś wyjście?

"(...) Zbudowaliśmy nasz świat w oparciu o wyobrażenia człowieka i jego natury, które najczęściej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Najlepszym tego przykładem jest oczywiście szkoła w modelu pruskim, która niemal pod każdym względem jest niekompatybilna z tym, jak działa ludzkie ciało, układ nerwowy i psychika."

Próbuje się nas wcisnąć w wymyślone przez kogoś ramy. Oczekuje się od nas, że będziemy zachowywać się przewidywalnie, według ustalonego schematu. Sami robimy i wierzymy w coś, bo zawsze tak było. Robili tak nasi dziadkowie, rodzice, robimy my, to niech robią też tak nasze dzieci. Ale to oznacza, że przestaliśmy myśleć i zadawać pytania! Godzimy się na przestarzałe idee. Nie umiemy oduczyć się tego, czego nas nauczono, by przyjąć nowe stanowisko. Posłuszeństwo jest wygodne, bo zrzuca z nas odpowiedzialność- odpowiedzialny jest przecież ten, który czegoś od nas żąda.

Idąc dalej, warto sobie uzmysłowić, że konsekwencją zniewalającego posłuszeństwa jest brak wiary w to, że możemy mieć na coś wpływ, a także fala depresji, która coraz bardziej nas dotyka.

Mikołaj Marcela, polski wykładowca i publicysta, w swojej najnowszej książce pt. "Patoposłuszeństwo" uświadamia nas, jak bardzo ugrzęźliśmy w błocie (a może nawet w bagnie?). Jak rodzina, szkoła, państwo, a u ich podstaw system społeczny, polityczny, gospodarczy i kulturowy wymaga od nas posłuszeństwa. Patologicznego wręcz posłuszeństwa. Pokazuje mechanizmy psychologiczne, jak polityczne. Tłumaczy, jak odbiera się nam wolność. Jak uczy się nas bezradności. Jak zniewala nas język...

W latach 1961-1962 Milgram przeprowadził znany po dziś dzień eksperyment, z którego wynika, że 65% badanych całkowicie uległa autorytetowi, mimo, że wyrządzała tym samym krzywdę drugiemu człowiekowi. "Jest wielce prawdopodobne, iż zdecydowanie więcej zła w historii świata wyrządzili ludzie skrajnie posłuszni niż nieposłuszni" (za: D. Doliński, T. Grzyb "Posłuszni do bólu").

A my nadal wierzymy, że hierarchia jest nam potrzebna: nauczyciel- uczeń, szef- pracownik, władca- podwładny. Historia świata jednak pokazuje, że nie musi tak być.

Zatem, czy mamy szansę zmienić świat (bo pewne jest, że to MY musimy to zrobić, sam świat się nie zmieni!)? Czy stać nas jeszcze na wyłamanie się z wpajanego nam od dawna systemu? Czy mamy w sobie na tyle wyobraźni, buntu i odwagi, by wyłamać się ze schematu?

Bardzo zachęcam do sięgnięcia po nowość wydawniczą Mikołaja Marceli, do refleksji i działania.

😉 💪





Wpis powstał we współpracy z księgarnią internetową Taniaksiazka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...