poniedziałek, stycznia 25, 2021

"SZTUKA BŁYSKAWICZNEJ KONCENTRACJI" Damon Zahariades, tłum. A. Romanek, J. Sugiero, Wydawnictwo Onepress 2020


Koncentracja to bardzo skomplikowany proces. Może dlatego też nie zawsze i nie tak łatwo ją osiągnąć. Kiedy się na czymś skupiamy, kierujemy na to uwagę dowolną (czyli robimy to świadomie) lub mimowolną (nie mamy nad nią kontroli). Idąc dalej, jesteśmy zdolni do uwagi szerokiej oraz do uwagi skupionej- i na obie mamy wpływ. A w związku z tym koncentrację można, a nawet warto trenować!

Nasze utrzymanie uwagi najczęściej zakłócane jest przez takie czynniki jak brak naszego zainteresowania tematem czy czynnością, którą się zajmujemy, trudnymi emocjami, które przeżywamy, kotłującymi się w głowie problemami, brakiem dobrej organizacji, zmęczeniem, stresem czy głodem, jak również brakiem kontroli nad czasem czy też otoczeniem, w którym przebywamy. Jak więc zarządzać tym wszystkim, by jak najlepiej sprzyjało naszej koncentracji?

Zacznijmy od odpowiedniego zorganizowania sobie otoczenia. Pomieszczenie, w którym pracujemy musi być dobrze oświetlone- półcienie odpadają! Zagwarantujmy sobie ciszę, choć dla jednych idealne będzie słuchanie muzyki barokowej, a dla innych odcięcie się od wszelkich dźwięków. Są i tacy, którzy wręcz potrzebują tak zwanego białego, różowego i czerwonego szumu w tle. Warto poeksperymentować, bo może się okazać, że jednak muzyka nam nie służy, a i całkowity brak dźwięków wywołuje niepokój, a co za tym idzie- gorszą koncentrację. Na pewno warto wyłączyć wszelkie powiadomienia aplikacji i media społecznościowe. Znaczenie mają również warunki, w których pracujemy. Nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Na pewno musi być nam wygodnie, pomieszczenie ma być dobrze wentylowane, a już najkorzystniej byłoby każdą przerwę wyjść spędzić na świeżym i czystym powietrzu. Co pewnie nie jest zaskoczeniem, także biurko ma znaczenie. Po pierwsze jego położenie, a po drugie to, czy mamy na nim porządek. Im mniej leży na blacie, tym lepiej! Ale czystość i harmonia w pomieszczeniu też się liczy 😉.


Ciekawym czynnikiem wpływającym na naszą koncentrację są zapachy. Te mało przyjemne nas oczywiście dekoncentrują, a są i takie, które nas "podkręcają". Są to między innymi mięta pieprzowa, cynamon czy cytryna.

Innym ważnym warunkiem zapewniającym lepszą uwagę jest samotność. Ludzie, a raczej ich rozmowy, śmiech, czynności, które wykonują, skutecznie nas przyciągają do siebie, a odrywają od meritum pracy- niestety taka jest prawda. Nie ma się więc co dziwić, że dzieci w klasie szkolnej nie mogą się skupić...


Podobno wartym zastosowania pomysłem jest posiadanie tablicy suchościeralnej i zapisywanie na niej wszystkich pomysłów. W domu, a już tym bardziej w mieszkaniu, trudno o miejsce na tak duży mebel, służący tylko do notatek. Ja zdecydowanie wolę i rzeczywiście używam kartek, a raczej mam na to specjalny notatnik oraz zestaw cienkopisów i podkreślaczy w różnych kolorach. I to się sprawdza!

No dobrze, ale czy zorganizowanie sobie idealnego miejsca pracy wystarczy, by się skoncentrować? Z pewnością to już duży krok w tym kierunku. Przydałyby się jednak jeszcze konkretne wskazówki, jak podkręcać nasze skupienie uwagi. Znajdziecie je, a także wszystko to, o czym pisałam powyżej tyle, że bardziej szczegółowo, w poradniku "Sztuka błyskawicznej koncentracji".

To książka praktyczna, konkretna, napisana prostym językiem. Nie ma tu zawartych żadnych ćwiczeń, a raczej cała praca opiera się na zorganizowaniu otoczenia  oraz wyrobienia odpowiednich nawyków. Jeśli zastosujemy wskazane przez autora zalecenia, na pewno wyjdzie nam to na dobre.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...