poniedziałek, sierpnia 31, 2020

KSIĄŻKI, KTÓRE UWRAŻLIWIĄ DZIECI NA LOS NASZEJ PLANETY



Nie istnieje alternatywna planeta, którą moglibyśmy zamieszkać. Mamy tylko ją- Ziemię. Tymczasem Ona, przynajmniej od kilku dekad daje nam do zrozumienia, że przesadzamy z eksploatacją Jej zasobów. Matka Ziemia, woła o pomoc nas- Jej Dzieci. A co My z tym robimy? Większość z nas ignoruje, nie wierzy, zrzuca odpowiedzialność na innych, co w efekcie nie przynosi zmiany na lepsze, lecz zbliża nas do katastrofy klimatycznej.

Są jednak Ziemianie 💚, którym zależy na losach Błękitnej Planety 🌍. Chcemy wiedzieć, chcemy działać i chcemy przekonywać o tej konieczności tych, którzy jeszcze tego nie robią! Grupą chętną do współpracy w zakresie ekologii są dzieci! Powinniśmy brać z nich przykład- z ich wrażliwości, ciekawości świata i chęci niesienia pomocy! Połączmy siły! Wdrażajmy najmłodszych w temat, który przecież ich również dotyczy- nie zostawiajmy tego na później! Rozmawiajmy, dyskutujmy, szukajmy rozwiązań, żyjmy oszczędnie na co dzień, wdrażajmy w życie to, co już wiemy. Musi być nas więcej! Bądźmy świadomi i aktywni! Zaangażujmy dzieci!

Wydawnictwo Babaryba wydało serię książeczek dla dzieci, poruszających problemy ekologiczne, z którymi się zmierzamy wszyscy- także najmłodsi. Tu nie ma podziału na wiek, miejsce zamieszkania, kolor skóry czy płeć. Z tym zmierza się cała ludzkość!

"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!" Gerda Raidt, tłum. K. Łakomik, Wydawnictwo Babaryba 2019


To, czym są śmieci i że są dla nas uciążliwe wiedzą już przedszkolaki. Od wielu lat w Polsce obowiązuje konieczność segregacji odpadów, lecz ciągle wielu z nas nie robi tego tak, jak powinno. Ciągle za mało sortujemy, wrzucając większość do jednego kubła z resztkami zmieszanymi. Ale już za momencik zawstydzą nas nasze dzieci, gdyż od 1 września każda sala lekcyjna oraz świetlica we wszystkich szkołach i przedszkolach będzie musiała być wyposażona w osobne śmietniki na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, a także odpady zmieszane. Wierzę, że przyczyni się to do większej dbałości o segregację. Uczniowie swoje nawyki mają szansę przenieść do domu i wyedukować nas- rodziców 😊, bo przecież- w końcu- segregacja śmieci stanie się obowiązkowa również w naszych domach!




Czy kiedy niechciane, brudne i często brzydko pachnące przedmioty znikną nam z oczu, to znaczy, że przestają one istnieć? Niestety nie!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że śmieci mogą nieść za sobą jakąś wartość. Mogą trafić do muzeum, a nawet galerii sztuk. Niektóre w prawie niezmienionej formie wracają do życia, na przykład ubrania w second handach. Inne wystarczy trochę "podrasować" lub użyć swojej kreatywności- przykładem mogą być torby i torebki szyte ze starych banerów reklamowych. Papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne da się oczyścić i przetworzyć, by ponownie trafiły do użytku. Odpady organiczne mogą służyć jako kompost, czyli cenny i odżywczy nawóz pod rośliny lub można je spalać, tworząc prąd. Natomiast z odpadów resztkowych, pozostaje żużel, który w części można wykorzystać jako podłoże do budowy dróg. Istnieją jeszcze śmieci toksyczne- najbardziej problemowe i niebezpieczne. Umieszczane są one w specjalnych beczkach, w których trafiają do starych kopalń, gdzie są magazynowane.



Wydaje się więc, że ludzkość znalazła pomysł na rozwiązanie problemu ze śmieciami. Niestety nie jest tak idealnie, jak by się wydawało! Produkujemy za dużo, za szybko, nie chcemy wykorzystywać ponownie zużytych materiałów, spalarnie oraz fabryki nawet jeśli bazują na odpadach, podczas produkcji emitują trujące substancje. Nadal więc trujemy się dalej!





Warto przeczytać tę książeczkę razem z dzieckiem i zastanowić się dlaczego wytwarzamy aż taką ilość śmieci? Lektura ta też zachęca do tego, by pochylić się nad każdym przedmiotem i zastanowić się nad jego historią powstania, a także, co się z nim stanie, kiedy wyrzucimy już go do śmieci. Dowiecie się z niej również, czy istnieją jeszcze miejsca wolne od zanieczyszczeń, w jaki sposób możemy ograniczać ilość odpadów, co konkretnie może zrobić każdy z nas- nawet dziecko! I w końcu- czy recykling rozwiąże problem?



Kategoria wiekowa: 5+
Ilość stron: 94
Oprawa: twarda





"Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?" Kristina Scharmacher- Schreiber, Stephanie Marian, tłum. K. Łakomik,
Wydawnictwo Babaryba 2020

To prawda, że klimat na Ziemi już się kiedyś zmieniał. W czasach dinozaurów było na przykład dużo cieplej niż jest obecnie. Kiedy 65 mln lat temu w Ziemię uderzył meteoryt, pył na długo zasłonił światło słoneczne, co spowodowało ochłodzenie i wyginięcie dinozaurów oraz wielu innych gatunków zwierząt, jak i roślin.



W historii Ziemi, wystąpiła również epoka lodowcowa, która skończyła się około 10 tysięcy lat temu, choć chłodno zrobiło się również jakieś 400 lat temu.

Zmiany klimatu są normalnym zjawiskiem, pod warunkiem, że zachodzą bardzo, ale to bardzo bardzo powoli (na przestrzeni tysięcy, czy milionów lat). Tymczasem obecnie klimat zmienił się w ciągu 150 lat- to zdecydowanie za szybko. Naukowcy udowodnili, że winien temu jest człowiek. Samoloty, samochody, elektrownie, fabryki, przemysłowa hodowla zwierząt przyczyniają się do wytwarzania gazów cieplarnianych, które to zatrzymują się nad Ziemią, tworząc niewidzialną kołderkę, ogrzewającą naszą planetę.

O tym wszystkim dowiedzą się dzieci, czytając tę mądrą książkę. Uświadamia ona również, że produkując energię (a potrzebujemy jej przecież cały czas i wszędzie na świecie), spalamy węgiel, ropę naftową i gaz ziemny, a to doprowadza do zwiększenia gazów cieplarnianych. Kiedy kupujemy coś, co wytwarza się na drugim końcu świata, przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych. Najczęściej coś, co kupiliśmy, szybko staje się śmieciem, a 40% z nich jest spalanych, co znowu powoduje emisję gazów. A kiedy z kolei wycinamy i niszczymy lasy, rujnujemy naturalne filtry, które oczyszczają, nawilżają i schładzają nieco powietrze.


Jest bardzo źle. A czy dzieci, jak i pozostali ludzie są w stanie zapobiec zmianom klimatu? Trzeba próbować! W tej książce znajdziecie konkretnych wiele propozycji, między innymi:
👉 Gdzie możemy, jedźmy rowerem lub chodźmy na piechotę!

👉 Oszczędzajmy energię i wodę!
👉 Jedzmy produkty regionalne, sezonowo i roślinnie!
👉 Uwierzmy w to, że "wszystko, co robimy, ma wpływ na środowisko"!
👉 Kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy!
👉 Segregujmy śmieci, naprawiajmy co się da!
👉 Dbajmy, by było więcej zieleni- sadźmy rośliny wszędzie, nawet na dachach budynków!





Kategoria wiekowa:
5+
Ilość stron:
96
Oprawa:
twarda


Obie książeczki są pięknie wydane. Bogate treści przeplatają kolorowe i estetyczne ilustracje. Tekst jest prosty do przyswojenia już przez kilkulatki, jak i trafiający też do nastolatków i dorosłych 👍. Nic tylko czytać i brać się za ekologię!

Warto też docenić, że oba tytuły wytworzono z materiałów pochodzących z lasów z certyfikatem FSC oraz z recyklingu 👏👍



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...