poniedziałek, września 07, 2020

JAK ZOSTAĆ PISARZEM?

 



Niby Polacy książek nie czytają, ale chętnie by je pisali. Nie znalazłam niestety danych, mówiących dokładnie o ilości debiutów literackich rocznie, ale przykładowo ponad trzy lata temu, do wydarzenia utworzonego na Facebooku pod nazwą "Napiszę swoją książkę w 2017 roku" zgłosiło się ponad 14 500 zainteresowanych! Natomiast do konkursu literackiego "Piórko" (projektu Biedronki), w którym zadaniem było napisać tekst adresowany do dzieci, w ramach pięciu edycji nadesłano blisko 19 000 prac! Wydawałoby się więc być może, że pisać każdy może, ale czy na pewno?

Na polskim rynku wydawniczym jest co najmniej kilkanaście poradników dla przyszłych pisarzy. Zainteresowana tematem (choć na razie daleko mi do napisania swojej książki), wybrałam jeden dla dorosłych, i jeden na dzieci- oba o tym samym tytule.
👇


"Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów" Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada, Wydawnictwo Bukowy Las 2019


Miało być lekko i z humorem, lecz jest ciężko i poważnie. Może jednak to ja czegoś nie rozumiem lub może taki był zamysł autorów, by zniechęcić przyszłych pisarzy... Bo przecież pisanie nie jest dla każdego. Ale czy można się tego nauczyć? Czy pisarzem się jest od urodzenia, czy trzeba/ można się nim stać szlifując pisarski warsztat? Myślę, że zawsze warto spróbować i zobaczyć, co z tego wyjdzie 😉

W niniejszej książce znajdziemy liczne wskazówki polskich mistrzów pióra,
cytaty światowych dzieł literackich, krótkie i zwięzłe analizy wybranych publikacji, a także obserwacje bazujące na doświadczeniu i opinii pisarzy.

Wynika z tego, że wielcy twórcy literatury, mają ze sobą wiele wspólnego: dużo czytają, spisują swoje myśli i przeżycia w pamiętnikach, dyskutują z innymi o książkach, są wrażliwi na tematy ich otaczające, są też dobrze zorganizowani- planują swoją pracę i wiedzą co to samodyscyplina.

Jeśli marzycie o tym, by napisać bestseller, mogą przydać się również poniższe wskazówki:
✏ Liczy się dobry, oryginalny pomysł!
✏ Rzeczywistość może być inspiracją do tekstu!
✏ Fabuła powinna być wyrazista, a do niej prowadzą bohaterowie i wątki!
✏ "Fabuła musi mieć swój rytm"!
✏ Szczegóły są ważne!
✏ Scenografia także ma znaczenie!
✏ Tytuł powinien zainteresować!

W tej książce znajdziecie również mądre i warte zapamiętania cytaty z dzieł światowej literatury, odpowiedź na pytanie "Co wolno autorowi?", liczne ćwiczenia z kreatywnego pisania, poznacie techniki narracyjne, dowiecie się jak stworzyć postać literacką, jak ożywić bohatera, zbudować nastrój. Poznacie też odmiany literatury, prawa autora, będziecie mieli okazję zorientować się, jak wygląda współpraca z redaktorem, a jeśli myślicie, że publikacja książki kończy się na trafieniu jej do księgarń i spotkaniach literackich, to jeszcze jesteście w błędzie.

Ta lektura choć mnie przyciągała, nie była łatwa. A jednak dzięki niej wiem więcej i mimo trudności, warto było dobrnąć do końca 😅. Może zamiast czytać jednym tchem, powinnam ją smakować rozdział po rozdziale? Dlatego zostawiam ją sobie na czas kiedy w końcu będę miała odwagę i natchnienie coś grubszego napisać 😉.


"Jak zostać pisarzem" Simon Cheshire, tłum. E. Wojtyra, Wydawnictwo Dwukropek 2017

Dzieciaki mają głowę pełną niesamowitych pomysłów i fantastycznych historii. Gdyby tylko umiały je poprawnie i ciekawie spisać, wielcy autorzy byliby dziećmi!

Ta książka pomoże najmłodszym w rozwinięciu pisarskich umiejętności. Pokaże, jak dobrać w słowa intrygujący początek opowieści, wciągające rozwinięcie i zaskakujące zakończenie! Podpowie, jak wymyślić doskonałą puentę, wartką narrację, stworzyć pełnokrwiste postacie, poszerzy słownictwo, a także podpowie coś niecoś o idealnej interpunkcji 😉.



Ta publikacja to podręcznik i zeszyt ćwiczeń w jednym. Tutaj wiedza ma przełożenie w praktyce, dlatego po krótkiej i zwięzłej teorii trzeba wziąć się do pracy, ponieważ tylko ćwiczenia czynią mistrza! Są to jednak zadania nieszablonowe, pobudzające kreatywność, a także zachęcające do pisania ( i czytania również😉).

Pomysły tu zawarte, jeśli oczywiście zostaną zrealizowane, mogą przyczynić się do napisania najprawdziwszej własnej książki! Śmiało mogą sięgnąć po nią także dorośli, chcący zostać mistrzami pióra, jak również nauczyciele, szukający ciekawych pomysłów na szlifowanie warsztatu pisarskiego u swoich uczniów.


Kategoria wiekowa: 7+
Ilość stron: 144
Oprawa: miękka




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...