piątek, marca 06, 2020
KSIĄŻKI O EMOCJACH (NIE TYLKO) DLA RODZICÓW
Emocje. Nie da się ich wyzbyć, choć niektórzy próbują im zaprzeczyć. Jedni je tłumią, a inni pozwalają im rządzić. Ale tylko dzięki samoświadomości możemy nad nimi panować.
Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, ogrom odpowiedzialności, obowiązków, a do tego zmęczenie sprawiają, że często tracimy kontakt ze swoimi uczuciami oraz z ciałem. Zapanować nad emocjami nie jest łatwo- tej umiejętności człowiek uczy się przez całe życie. Dlatego ostatnio intensywnie wzięłam się za doskonalenie siebie w tym zakresie 😊. Przeczytajcie jakie lektury polecam również Wam 😉
"Emocje i nastrój. Jak je zrozumień i kształtować" Daniel Jerzy Żyżniewski, Wydawnictwo Zwierciadło 2019
Nasza inteligencja emocjonalna opiera się na trzech głównych umiejętnościach: pierwsza to umiejętność dostrzegania przyczyn wyzwalających określone emocje; druga to umiejętność wyrażania emocji; trzecia to w końcu umiejętność prawidłowego rozpoznawania emocji u drugiego człowieka.
Zrozumienie natury ludzkich emocji jest nie lada wyzwaniem. Każdy z nas bowiem może reagować zupełnie inaczej na tę samą sytuację. Każdy z nas miał inne wzorce wychowania oraz dojrzewał w zupełnie innym środowisku. W związku z tym różnimy się ukształtowaniem, a co za tym idzie- reagowaniem na różne bodźce. Bo- warto wiedzieć- emocje nie są wrodzone, lecz nabyte.
Jeżeli dziecko wychowuje się w rodzinie pełnej przemocy (fizycznej, psychicznej czy słownej) to rozwijają się w nim utrwalone reakcje nadmiernego pobudzenia. Poza tym silne bodźce zabijają neurony i połączenia neuronalne w korze mózgowej, co ma wpływ na stan psychiczny, a także zdolność uczenia się.
Co jeszcze wpływa na kształtowanie się naszych uczuć? Bardzo wiele! O wszystkim pisze psycholog, neuropsycholog kliniczny, terapeuta i historyk sztuki w jednym- Daniel Jerzy Żyżniewski. Autor w swojej książce opiera się na wnioskach z badań naukowych i wykorzystuje je w praktycznym kontekście, odnosząc się do codziennych przykładów z życia. Niezwykle ciekawie tłumaczy on swoim czytelnikom skutki wychowania w różnych środowiskach rodzinnych oraz w oparciu o różne modele. Kiedy do tego poddamy się refleksji na temat naszego dzieciństwa, całkiem możliwe, że dojdziemy do pewnych odkryć. A do już kolejny krok do rozwijania samoświadomości.
Cenna lektura, szczególnie dla rodziców, ale nie tylko 😊.
"SPA dla umysłu. Zadbaj o siebie, by dbać o innych" Rafał Ohme, Ula Dąbrowska, Wydawnictwo Burda Książki 2019
Miałam już dosyć. Obowiązków, pracy, problemów, niezałatwionych spraw, hałasu, bałaganu, braku możliwości odpoczynku. Działałam mechanicznie, na ostatnich "oparach", byle dotrwać do urlopu. Kiedy w końcu nastał, nie mogłam się uspokoić, dojść do siebie, myślami byłam ciągle w pracy. Znacie to?
Sięgnęłam po książkę "SPA dla umysłu", która pozwoliła mi wyciszyć emocje i naładować akumulatory na przyszłość. Jej autor, profesor Ohme, stworzył termin "Emo Sapiens", któremu poświęcił osobną publikację, a tutaj często się do niego odnosi. "Emo Sapiens pielęgnuje harmonię emocji i rozumu. Rozwija piękny umysł i dba o dzikie ciało"- wyjaśnia Ohme.
Świat, nasze życie zmienia się błyskawicznie. To szybkie tempo zmian nie wpływa korzystnie na nasz mózg, który próbuje się dostosować, lecz ciągle jest w tyle. Jak zatem żyć, by się nie wypalić emocjonalnie i nie zwariować?
Poradnik ten to mnóstwo propozycji na neurofitness 😉, podzielonych na 4 kategorie: Poznaj, Wzmocnij, Zmieniaj oraz Obudź. Niby wszystko o czym pisze ta para jest oczywiste i znane, lecz czy pamiętamy o tym na co dzień? Doceniamy wpływ otoczenia na nasz nastrój? Dajemy sobie prawo odpuścić? Pobawić się? Znajdujemy czas na to, co lubimy? Dbamy o naszych przyjaciół, znajomych?
"SPA dla umysłu" to książka dla każdego. Warto czytać ją etapami i stopniowo wprowadzać proponowane aktywności do naszego życia. Nie musimy robić wszystkiego, co nam "każą"- chociaż kilka nowości, to już będzie coś 👍. Mamy tylko jedno życie, więc warto je przeżyć tak, jak chcemy, z radością i opanowaniem 😊.
"SPA dla umysłu. Emo Notes" Rafał Ohme, Ula Dąbrowska, Wydawnictwo Burda Książki 2019
Emo Notes to praktyczne uzupełnienie poradnika Ohme i Dąbrowskiej, o którym piszę powyżej. Nie trzeba go mieć, ale warto. A jak już mieć, to z niego korzystać!
Znajdziecie w nim ćwiczenia do pracy nad sobą, opracowane na pół roku. Wystarczy, że każdego dnia poświęcisz dosłownie 1 minutę, a możesz wiele zmienić w swoim życiu.
Trenuj empatię z ulubionym serialem. Gimnastykuj zmysły. Wywołuj w sobie i w innych ciarki. Wycisz się. Zdobądź wiedzę. Odetnij stres od zasilania. Wejdź pod emocjonalny parasol. Uwolnij otoczenie od drzazg. Bądź elastyczna/y. Trenuj perspektywę. Pielęgnuj różnorodność. Wzmocnij swoją inteligencję emocjonalną na wiele różnych innych sposobów!
Z Emo Notesem będziesz mógł monitorować swoje postępy, ale też i będziesz mieć motywację do wprowadzenie zaproponowanych w poradniku zmian. Trzymam za Was kciuki! A Wy trzymajcie za mnie. 😉
"Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" Stefanie Stahl, tłum. S. Miłkowska, Wydawnictwo Otwarte 2019
Każdy dorosły nosi w sobie cechy dziecka, które czasem daje o sobie znać. Dlatego też zainteresowałam się tą książką, a jej lektura okazała się wartościową przygodą. To i kompendium wiedzy psychologicznej w praktyce, i swego rodzaju psychoterapia dla każdego!
"Wewnętrzne dziecko jest sumą doświadczeń, które odcisnęły na nas swoje piętno w dzieciństwie- doświadczeń pozytywnych i negatywnych, które zebraliśmy w relacji z naszymi rodzicami oraz innymi bliskimi i ważnymi dla nas osobami. Najczęściej nie zachowujemy ich w naszej świadomości. Tkwią one jednak silnie w naszej nieświadomości. (...) Są to wszystkie lęki, zmartwienia i nieszczęścia, które napotkaliśmy w dzieciństwie. Są to także wszystkie pozytywne doświadczenia, których wtedy doznaliśmy."
Autorką tej ważnej książki jest niemiecka psycholożka i psychoterapeutka. W ciekawy, a zarazem prosty sposób pokazuje swoim czytelnikom, że na nasze pojawiające się emocje ma wpływ nasze wewnętrzne dziecko. A brak kontaktu z własnymi emocjami jest przyczyną wielu problemów. Dlatego samoświadomość to najlepszy sposób na pozbycie się ich, równowagę psychiczną i szczęśliwe życie.
Poza wiedzą, znajduje się tu wiele ćwiczeń, które mają na celu zrozumienie swoich doświadczeń, wzorców, a także reakcji, po to, by nie włączały się nam automatycznie. Wykonując ćwiczenia zgodnie z poleceniami, przepracowujemy swoje dzieciństwo, to, co zupełnie nieświadomie wpływa na nas dziś. Jeśli to zrobimy (co ostrzegam, może nie być wcale przyjemne), poczujemy katharsis, moc psychicznego oczyszczenia.
Podczas lektury i poddawaniu się wewnętrznej zmiany warto słuchać wzmacniających proces medytacji, do których znajdziemy tu odnośnik.
"Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" to książka ważna i pomocna w uświadamianiu sobie siebie.
"Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa" dr Genevieve von Lob, tłum. A. Czechowska, Wydawnictwo Mamania 2019
Przyznam szczerze, że od początku mojego bycia mamą, byłam dumna z siebie, że potrafię wykonywać wiele rzeczy na raz- gotować obiad, karmiąc dziecko kaszką i załatwiać jakąś sprawę przez telefon- ot, codzienność, i to od rana do nocy. Multitasking dotyczy wielu z nas. Dopiero od niedawna łapię się na tym, że robię wiele rzeczy mechanicznie, bez świadomości, bez uczuć, jak robot (ba, nawet czasem zastanawiam się, czy już coś robiłam, czy nie... 😱). Czas powiedzieć sobie i innym STOP! Wziąć głęboki oddech, doświadczyć siebie tu i teraz. Nie nakręcać się myślami co jeszcze muszę zrobić, kto co powiedział, czy jestem dobrą matką... Wdech... Wydech...
Wszyscy rodzice przeżywają trudne chwile związane z rodzicielstwem, kryzysy, zmartwienia, a nawet momenty, kiedy wydaje nam się, że już dłużej tego nie zniesiemy. A tymczasem dysponujemy narzędziem dostępnym tu i teraz- rozwiązaniem uniwersalnym, prostym, którego nauczyć się i stosować może każdy! To mindfulness 😌. Nie bójcie się jednak, nie będziecie musieli ani wstawać wcześniej, ani medytować, ani nawet siadać w pozycji lotosu w momencie, kiedy dziecko wywraca dom do góry nogami lub doprowadzając Was do szału. Niektórzy może z nadzieją wyczekują propozycji zamknięcia Was w klasztorze milczenia, niestety tego też nikt nie będzie od Was wymagał w temacie rodzicielskiego mindfulness. Autorka tej książki jest naprawdę wyrozumiała i wie, jak wygląda życie rodzica. Dlatego opracowała ona metodę, która mi kojarzy się z takim zwyczajnym przebudzeniem, uświadomieniem sobie gdzie teraz jestem, co robię, co czuję, czego potrzebuję. Z "Pięciu głębokich oddechów" możecie nauczyć się otwartości serca i uciszenia umysłu. Niektórzy z nas czują się zbyt winni, by podarować sobie prawo do odpoczynku, gorszych chwil, słabości. Niektórzy boją się ocen i sądów swoich dzieci lub innych ludzi. Niektórzy zamartwiają się "na śmierć". Bądź dla siebie życzliwy. Nie musisz mieć wiele czasu, by zająć się sobą. Proponowane w tej książce metody na wyciszenie nie są czasochłonne. Wszystkie można wykonać przy dziecku, a niektóre nawet wspólnie z nim 😉. Nie poddawaj się i zawalcz o swój wewnętrzny spokój.
Druga część publikacji, to poradnik rodzicielstwa w temacie pogłębiania relacji z dzieckiem, radzenia sobie z emocjonalnymi kryzysami, przetrwania z nastolatkiem oraz radzenia sobie z ogarniającą nas wszędzie cyber przestrzenią. Jednak tym razem poznacie te wątki w kontekście mindfulness. Warto się z nimi zapoznać i zastosować. 👍
Po którą książkę najchętniej byście sięgnęli? 😘
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.